Pierwsze urodziny wielkopolskich terytorialsów

Urodziny WOT

Ponad 420 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, 146 żołnierzy zawodowych, 320 wcielonych na podstawowe i wyrównawcze trwające właśnie zimowe szkolenie, blisko 35 tysięcy ostrej i 40 tys. ślepej amunicji wystrzelonej podczas ćwiczeń – oto bilans rocznego funkcjonowania 12. WBOT.

Rok temu, 15 stycznia 2018 roku, minister obrony narodowej wyznaczył dowódców kolejnych siedmiu brygad OT. Decyzja ta oficjalnie uruchomiła trzeci etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, czyli budowę struktur WOT na terenie województw: pomorskiego, kujawsko – pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego

-Minął rok dynamicznego procesu formowania wielkopolskiej brygady. Udało się spełnić szereg trudnych wyzwań i szeroko pojętych ambicji. Brygada uruchomiła dwa bataliony lekkiej piechoty: w Lesznie i Śremie. Do historii przeszły już trzy przysięgi wojskowe. Obecnie trwa szkolenie poligonowe na Biedrusku, a przed nami wielkie przedsięwzięcia z historycznym tłem - komentuje płk Rafał Miernik, dowódca 12. WBOT, wyznaczony na stanowisko dokładnie 11 stycznia minionego roku.

Kto zasila szeregi 12. WBOT? Ochotnicy wszelakich profesji, począwszy od mechaników samochodowych, rolników, górników, poprzez handlowców, pielęgniarki, ratowników, a skończywszy na informatykach, sportowcach, uczniach i nauczycielach. Ci ostatni stanowią pokaźną grupę i są dowodem na to, że klasy mundurowe w Wielkopolsce to nie tylko moda, ale i potencjał. O sportowcach też trudno milczeć. Wielu z nich osiągnęło mistrzostwa w swoich dziedzinach ciężką pracą i treningiem. Dziś zarażają charyzmą żołnierzy formacji.

Pierwsza świeczka na torcie Brygady pozwoliła na chwilę refleksji i podsumowań rocznych zmagań. Nie uprawnia jednak na zwolnienie tempa, zwłaszcza że trwa obecnie zimowe szkolenie kilkuset ochotników, spośród których 240 złoży przysięgę, godną upamiętnienia w podręcznikach historycznych. Planowane przedsięwzięcie nie tylko odwoła się do złożonej dokładnie sto lat temu przysięgi Wojsk Wielkopolskich, ale zobrazuje symbolicznie przemianę, jakiej przez stulecie ulegli żołnierze Wojska Polskiego. A to wszystko już 26 stycznia na Placu Wolności w Poznaniu.

Akcenty historyczne, do których nawiązuje wielkopolska brygada OT porusza szerokie spektrum inicjatyw, do których włączają się żołnierze 12. WBOT. Aktywna działalność w ramach akcji „Pamięć i wdzięczność” – dedykowana poległym oraz weteranom Wojska Polskiego, patriotyczne akcenty w ramach świąt wojskowych czy przy okazji sportowych rozgrywek, żywe lekcje historii – to tylko niektóre z realizowanych dla Niepodległej przedsięwzięć. Dowództwo Brygady skupia się jednak przede wszystkim na jakości szkolenia i podnoszeniu norm sprawnościowych swoich żołnierzy, o czym zapewniają sami ochotnicy, reprezentujący Brygadę na „sportowym poligonie”. Bo najważniejsze, to w myśl platońskiej zasady – być przygotowanym. Dlatego też szkolenia odbywają się w warunkach niesprzyjających, bo żeby być „gotowym i blisko” nie wystarczy naramienne credo, ale trening z, jak to mówią żołnierze, zakodowaną w głowie filozofią, że „lekko już było”…

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 17,2 tys. żołnierzy, w tym 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych, którzy tworzą trzynaście brygad rozwijanych na terenie dwunastu województw. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania. Wielkopolska Brygada skończyła rok, a jak pokaźny stanowi organizm, będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę, kiedy Plac Wolności zapełnią oliwkowe berety formacji.

Anna Szymaniak
rzecznik 12. WBOT

 

Dobra: Konkurs Kolęd i Piosenek Zimowych „Świeć Gw...
TV Wielkopolska: Niebawem ruszą poszukiwania gorąc...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.