Piknik lotniczy z udziałem wielkopolskich terytorialsów

Terytorialsi

W minioną sobotę odbył się piknik lotniczy z okazji 100-lecia Aeroklubu Poznańskiego. Pośród wielu atrakcji, zobaczyć można było także wyposażenie oraz pokaz wyszkolenia żołnierzy batalionu Obrony Terytorialnej z Leszna.

W Kąkolewie, w powiecie grodziskim, w ubiegłą sobotę odbył się piknik z okazji 100-lecia istnienia Aeroklubu Poznańskiego - pierwszej organizacji lotnictwa sportowego w niepodległej Polsce. Oprócz pokazów lotniczych, zobaczyć można było także, popis wyszkolenia żołnierzy 125 batalionu Obrony Terytorialnej. Program wydarzenia obejmował prezentacje lotnicze samolotów cywilnych i wojskowych, w tym pokaz akrobacji zespołowej oraz przelot samolotu myśliwskiego F-16. Jednym z ciekawych punktów programu były też skoki spadochronowe, w trakcie których, skoczkowie prezentowali barwy narodowe a także proporzec 12 Brygady OT. Pokazom towarzyszyła wystawa sprzętu lotniczego oraz wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy. Dużym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych, cieszyły się przygotowane przez żołnierzy gry i zabawy oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. Podczas obchodów odbyło się uroczyste wręczenie Aeroklubowi Poznańskiemu, nowego sztandaru, którego jednym ze współfundatorów był dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Rafał Miernik.

„Zadaniem żołnierzy WOT biorących udział w wydarzeniu oprócz pokazu wyposażenia oraz wyszkolenia sekcji lekkiej piechoty było przećwiczenie procedur związanych z obroną i ochroną ważnych obiektów. Terytorialsi w tym zakresie współpracowali ze Strażą Pożarną oraz ochroną lotniska. Do szybkiego patrolowania obszaru ćwiczeń używali quadów oraz motocykli. Zagadnienie to ściśle wpisuje się w rodzaj zadań stawianych przed WOT, którym jest obrona i ochrona ludności cywilnej a także infrastruktury krytycznej”. – podsumował ćwiczenia ppłk Dariusz Wyrzykowski – dowódca 125 batalionu lekkiej piechoty z Leszna, w którego rejonie odpowiedzialności znajduje się lotnisko w Kąkolewie.

kpt Marcin MISIAK
Oficer Prasowy
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Wielki bieg Klaudii Mruk na Rossmann Run w Łodzi
"Jak chronić siedliska jerzyków", czyli szkolenie ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.