Wideo: Podarunek od matki natury, czyli wilki w okolicznych lasach okiem Karola Fornalczyka

Wilk w turkowskich lasach

Wilk to rzadki gość w naszych stronach, jednak nie jest to nic dziwnego, że pojawił się na obszarze Nadleśnictwa Turek. Populacja tego pięknego zwierzęcia w Polsce zwiększyła się dzięki ochronie gatunkowej i zakazie całkowitego odstrzału przez myśliwych.

W całym kraju pojawia się coraz więcej wilków. Jak mówi Karol Fornalczyk, któremu udało się zaobserwować zwierzę w turkowskich lasach wilki stopniowo rozprzestrzeniają się po całym kraju, a kwestią czasu było pojawienie się ich na naszym terenie.

Należy nadmienić, że nie ma powodów do jakichkolwiek obaw, wilk jest bowiem bardzo płochym i niesamowicie ostrożnym, stroniącym od ludzi zwierzęciem. Zapach człowieka kojarzy mu się bardzo źle, co prowadzi do jego natychmiastowej ucieczki. Spowodowane jest to między innymi wieloletnimi negatywnymi działaniami ze strony człowieka w jego kierunku.

-Obserwacja wilka w naturze to podarunek od matki natury i wielkie szczęście dla obserwatora. Wilki zarejestrowałem na obszarze Leśnictwa Czarny Las, gdzie dzięki uprzejmości tutejszej władzy leśnej fotografuję również inne gatunki. Wiedziałem, że wilki są u nas. Są relacje, tropy. Nigdy jednak nie pozwoliły choćby na minimalny kontakt, sądzę jednak, że po długim czasie przebywania na ich terytorium przyzwyczaiły się do mojej obecności i zapachu, przestały mnie kojarzyć z niebezpieczeństwem, a tym samym pozwoliły sobie na odrobinę zaufania- mówił Karol Fornalczyk.

Po długich i żmudnych obserwacjach, udało się zarejestrować parę rodzicielską. Miłośnik fotografii i przyrody wspólnie z córką zebrali próbki odchodów wilka i dzięki współpracy z naukowcami, zostały one przekazane do odpowiedniej placówki, która niebawem po zbadaniu DNA zweryfikuje populację oraz upolowaną przez wilka ofiarę.

-Mam głęboką nadzieję, że pozostaną u nas na dłużej i obdarzą nas w przyszłości potomstwem, a relacje z obserwacji będę mógł przedstawić czytelnikom- mówił Karol Fornalczyk.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego zrealizowanego przez Karola Fornalczyka - FILM
Brudzew: Spłonął samochód osobowy w Janowie
Czy zostaną mistrzami Polski? Dowiemy się już nieb...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 29 listopada 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.