Podatki w mieście wzrosną, mimo oporu niektórych radnych

Sesja Rady Miejskiej w Turku

Wzorem większości gmin w całym kraju także w Turku podatki w przyszłym roku pójdą w górę. Wśród radnych były jednak głosy, że przy obciążeniu mieszkańców rosnącymi opłatami chociażby za śmieci, podatki powinny pozostać niezmienione. „Nie demonizujmy” - apelował burmistrz.

Komisje niechętne podwyżkom
Projekt dotyczący ustalenia stawek podatku od nieruchomości opiniowały komisje rady miejskiej. W większości pozytywną opinię otrzymał on ze strony komisji komunalnej i rozwoju miasta, ale w pozostałych czterech przypadkach radni nie byli już tak optymistyczni.

- Będę przeciwny. Jestem tutaj z racji wyboru mieszkańców. Budżet jest ważną rzeczą, ale dla mnie są ważni mieszkańcy miasta. Za chwile obciążymy ich opłatą za śmieci, która wzrośnie na pewno. Dojdą jeszcze kary za niesegregowanie, wzrosną opłaty za ogrzewanie i wodę. Dość obciążymy mieszkańców i dlatego jestem przeciwny - argumentował radny Grzegorz Wojtczak.

W podobnym tonie wypowiedział się także radny Karol Serafiński, który uważa, że oszczędności należy szukać w Urzędzie Miejskim, chociażby przyglądając się zatrudnieniu kadry. Wskazywał też, że przy miejskim monitoringu zatrudnione są dwie osoby, które generują koszty w wysokości 100 tys. zł, a jego zdaniem monitoring jest mało wydajny.

Radny Derucki bierze podatki w obronę
W obronę wziął podwyżkę podatku radny Marcin Derucki.

- Głosowanie pokaże, kto tak naprawdę odpowiedzialnie podchodzi do finansów naszego miasta. Szanowni państwo słychać wielokrotnie, że trzeba wybudować tę drogę czy inne kosztowne inwestycje, jak droga 3Z. Skąd będziemy brać pieniądze na wasze zachcianki. Jesteśmy zmuszeni, żeby podnieść podatki, bo cały czas samorządy są obciążane i wzrastają koszty funkcjonowania urzędu, wywozu śmieci. Nie z naszej winy - ani radnych, ani burmistrza - mówił radny Derucki, przy okazji odnosząc się do słów premiera Morawieckiego o tym, że samorządy mają szukać oszczędności zwalniając urzędników w urzędach miejskich.

Niejako w odpowiedzi radna Janina Kolęda porównała Marcina Deruckiego do adwokata burmistrza.

-Panie Derucki, z całym szacunkiem, ale pan burmistrz nie potrzebuje adwokata. My jesteśmy zawsze za burmistrzem, jeżeli zachodzi taka potrzeba, to nikt z nas nie powie złego słowa na pana burmistrza, bo taka nasza wola, nasz obowiązek, a pan zawsze wtrąci się jakbyśmy my byli gorsi . Na temat budżetu juz było mówione tyle razy, że my to wiemy - mówiła radna Kolęda.

Nie ostudziło to tony wypowiedzi radnego Deruckiego, który dopytywał kolegów z rady, gdzie w takim razie szukać źródeł finansowania propozycji, które są przedstawiane do przyszłorocznego budżetu.

- Dla mnie to prymitywny populizm - zakończył swoją wypowiedź Marcin Derucki.

A za burmistrza Czapli…
Przewodnicząca Mariola Kadrzyńska-Siwek wróciła pamięcią do czasów, gdy za burmistrza Czapli podatki podnoszono regularnie każdego roku, wskazując przy tym, że podwyżka w przypadku podatku od nieruchomości to dla mieszkańca koszt 3 zł rocznie.

- Tworzymy taką ideologię, jak byśmy nie wiadomo jak podnosili podatki. Jeśli to jest taki bardzo duży wydatek po 5 latach niepodnoszenia, to proszę znaleźć inny sposób - mówiła.

Głos zabrał także burmistrz Antosik.

- Podwyżka to koszt pomiędzy dwa a trzy zł od gospodarstwa wielkości 50 m2. Obojętnie czy w tym gospodarstwie mieszkają cztery, dwie, pięć czy więcej osób. Nie demonizujmy, że podatkami my w tym przypadku osiągniemy wielki dochód. To około 18 tys. zł rocznie, a pozostałe podatki tu ujęte (rolny i od środków transportu) to ok. 600 tys. więcej w budżecie miasta - mówił burmistrz.

Ostatecznie radni uchwalili nowe stawki podatku od nieruchomości dwunastoma głosami „za” przy dziewięciu przeciwnych.

Poniżej prezentujemy stawki podatków od nieruchomości, które obowiązywać będą w Turku w 2020 roku:
od budynków mieszkalnych - 0,65 zł/m2,
od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 23,68 zł/m2.
od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,07zł/m2,
od nieruchomości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,82 zł/m2,
od pozostałych nieruchomości, w tym na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 7,21 zł/m2,
od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,80 zł/m2
od gruntów pod wodami powierzchniowymi - 4,12 zł/ha,
od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. – 0,33 zł/m2.
od nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji - 3,11zł/m2.
Decyzją rady- podatek od budowli wyniesie 2 proc. ich wartości.

Stawki podatku od środków transportu zapewnią miastu w 2020 roku dochody w kwocie 580 tys. zł.

Cena skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego została obniżona do kwoty 46 zł. Zaproponowana cena pozwoli na osiągnięcie w przyszłym roku dochodów z tytułu podatku rolnego w kwocie ok. 50 000 zł.

Gm. Turek: Wzrosną podatki od nieruchomości i poda...
Strażacy interweniowali na Wyszyńskiego. W jednym ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 10

Gość - mieszkaniec w czwartek, 28 listopad 2019 18:28

Pytanie.
Czy burmistrz zwolni z podatku profim na czas odbudowy zakładu?

Pytanie. Czy burmistrz zwolni z podatku profim na czas odbudowy zakładu?
Gość - gość 66 w środa, 27 listopad 2019 20:47

"Skąd będziemy brać pieniądze na wasze zachcianki" - "zachcianki" spełniam dzieci. Mieszkańcy Turku nie mają "zachcianek" po prostu liczą na wywiązanie się władzy z obietnic wyborczych, które nie mówiły o tym, iż my jako mieszkańcy mamy ponosić za nie koszty. Dobry gospodarz powinien umieć pozyskać fundusze zewnątrz, a nie sięgać (do tak i nadwyrężonych portfeli) mieszkańców miasta

"Skąd będziemy brać pieniądze na wasze zachcianki" - "zachcianki" spełniam dzieci. Mieszkańcy Turku nie mają "zachcianek" po prostu liczą na wywiązanie się władzy z obietnic wyborczych, które nie mówiły o tym, iż my jako mieszkańcy mamy ponosić za nie koszty. Dobry gospodarz powinien umieć pozyskać fundusze zewnątrz, a nie sięgać (do tak i nadwyrężonych portfeli) mieszkańców miasta :(
Gość - Ola w wtorek, 26 listopad 2019 13:02

Odnoszę od jakiegoś czasu, że wypowiedzi radnego Deruckiego są jakby to ująć ujma dla niego samego, robi sobie sam zły "piar", nie wiedząc dlaczego wypowiada się chyba tylko jak to sam nazwał dla prymitywnego populizmu, żeby zaistnieć, nieważne że głupotami. Śledzę turkowską lokalną politykę już od wielu lat, ale tak nieudolnych wypowiedzi radnego jeszcze nie czytałam, z takim parciem na szkło jako były redaktor turkowskich mediów powinien przynajmniej wypowiadać się merytorycznie , a śledząc też wypowiedzi na innych portalach ani merytoryki ani logiki ani sensu, w moim pojęciu ni widu ni słychu.
Podatki wiadomo było ze podniosą bo skądś pieniądze musza brać!

Odnoszę od jakiegoś czasu, że wypowiedzi radnego Deruckiego są jakby to ująć ujma dla niego samego, robi sobie sam zły "piar", nie wiedząc dlaczego wypowiada się chyba tylko jak to sam nazwał dla prymitywnego populizmu, żeby zaistnieć, nieważne że głupotami. Śledzę turkowską lokalną politykę już od wielu lat, ale tak nieudolnych wypowiedzi radnego jeszcze nie czytałam, z takim parciem na szkło jako były redaktor turkowskich mediów powinien przynajmniej wypowiadać się merytorycznie , a śledząc też wypowiedzi na innych portalach ani merytoryki ani logiki ani sensu, w moim pojęciu ni widu ni słychu. Podatki wiadomo było ze podniosą bo skądś pieniądze musza brać!
Gość - Krt w wtorek, 26 listopad 2019 12:31

Wszędzie podatki idą w górę. To było tylko kwestią czasu. Wszystko drożeje. Przypuszczam że inwestycje też. Ja tam się nie pogniewam za tą podwyżkę. 3 zł rocznie to nie jest duża kwota dla mnie.

Wszędzie podatki idą w górę. To było tylko kwestią czasu. Wszystko drożeje. Przypuszczam że inwestycje też. Ja tam się nie pogniewam za tą podwyżkę. 3 zł rocznie to nie jest duża kwota dla mnie.
Gość - kot alik w wtorek, 26 listopad 2019 13:00

Obiecanki przedwyborcze PiS ''Nie będziemy podnosić podatków tylko obniżać".Kto kogo oszukuje ? A to dopiero początek później prąd, alkohol ,papierosy, śmieci woda, opłata paliwowa plus grabież 15% ,gdy zdecydujesz by pieniądze zabrano ci wbrew twej woli z OFE do IKE .Zobaczymy czy dla ciebie też to nie będą duże kwoty.Król w tym przypadku kaczyński jest nagi .Kończą się pieniądze na wyborcze rozdawnictwo i on dobrze o tym wie a ludzie dopiero zobaczą po nowym roku.

Obiecanki przedwyborcze PiS ''Nie będziemy podnosić podatków tylko obniżać".Kto kogo oszukuje ? A to dopiero początek później prąd, alkohol ,papierosy, śmieci woda, opłata paliwowa plus grabież 15% ,gdy zdecydujesz by pieniądze zabrano ci wbrew twej woli z OFE do IKE .Zobaczymy czy dla ciebie też to nie będą duże kwoty.Król w tym przypadku kaczyński jest nagi .Kończą się pieniądze na wyborcze rozdawnictwo i on dobrze o tym wie a ludzie dopiero zobaczą po nowym roku.
Gość - krt w wtorek, 26 listopad 2019 18:13

Na szczęście pieniędzmi z IKE nie dysponują na dzień dzisiejszy rządzący. Wolę IKE niż ZUS.

Na szczęście pieniędzmi z IKE nie dysponują na dzień dzisiejszy rządzący. Wolę IKE niż ZUS.
Gość - kot alik w wtorek, 26 listopad 2019 18:47

No jeszcze zacznij wychwalać poroniony pomysł kaczyńskiego czyli PPK ale najpierw przeczytaj w internecie wywiad z Panią prof.Leokadią Oręziak na temat tej piramidy finansowej.Nawet w nazwie nie ma słowa o emeryturach.

No jeszcze zacznij wychwalać poroniony pomysł kaczyńskiego czyli PPK ale najpierw przeczytaj w internecie wywiad z Panią prof.Leokadią Oręziak na temat tej piramidy finansowej.Nawet w nazwie nie ma słowa o emeryturach.
Gość - Paweł w wtorek, 26 listopad 2019 10:19

Po Nowym roku każdy miłośnik PiS powinien swoje większe rachunki wysłać do Bartosika i Kałużnego z PiS bo nawet dziecko już wie jak to nieudolne ugrupowanie obcina samorządom pieniądze.Turek pisowskie zagłębie więc mieszkańcy będą mieli to co chcieli .Wypowiedź Deruckiego szkoda nawet komentować .

Po Nowym roku każdy miłośnik PiS powinien swoje większe rachunki wysłać do Bartosika i Kałużnego z PiS bo nawet dziecko już wie jak to nieudolne ugrupowanie obcina samorządom pieniądze.Turek pisowskie zagłębie więc mieszkańcy będą mieli to co chcieli .Wypowiedź Deruckiego szkoda nawet komentować .
Gość - John w wtorek, 26 listopad 2019 20:15

Derucki w sumie ma rację. Dziwnie zachowuje się Serafiński który jeździ po Antosiku że za mało dołożył się do drogi powiatowej na zdrojkach. Jakby był konsekwentny to by docisnął podatki i przekazał powiatowi.

Derucki w sumie ma rację. Dziwnie zachowuje się Serafiński który jeździ po Antosiku że za mało dołożył się do drogi powiatowej na zdrojkach. Jakby był konsekwentny to by docisnął podatki i przekazał powiatowi.
Gość - Mir w wtorek, 26 listopad 2019 22:01

Derucki ma rację hahahaha

Derucki ma rację hahahaha
Gość
niedziela, 20 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.