Podatki w Turku pozostają bez zmian. Kiedy budżet odczuje efekty?

Sesja Rady Miejskiej Turek

Podatki od nieruchomości i środków transportu pozostaną na niezmienionym poziomie - tak zdecydowali miejscy radni. Pojawiło się jednak pytanie o to, jak będą kształtować się w związku z tym dochody miejskiego budżetu.

Podczas dyskusji na temat wysokości stawek podatku od środków transportu głos zabrał radny Maciej Aniołczyk, przypominając o podjętej w ubiegłej kadencji decyzji o obniżeniu tychże opłat.
 
- Na sesji mieliśmy wtedy przedstawiciela przedsiębiorców, który przekonywał nas do obniżenia stawek podatków, w ten sposób, że gdy obniżymy te stawki, to przyjdą do nas usługodawcy i ci przedsiębiorcy zamiast uciekać do gmin, które te stawki mają bardzo niskie - zostaną tutaj. Moje pytanie jest teraz takie - czy po tym okresie możemy wysnuć jakieś wnioski, czy obniżenie stawek podatków przyniosło takie skutki o jakich myśleliśmy - to znaczy z jednej strony powrotu przedsiębiorców, a z drugiej strony - czy wzrosły wpływy z podatków od tych środków transportowych - dociekał radny Aniołczyk.
 
O odpowiedź poproszono skarbnik miasta Małgorzatę Dziamarę. Wyjaśniła ona radnym, że od momentu, kiedy stawki zostały obniżone został zatamowany odpływ przedsiębiorców, którzy mają auta podlegające wspomnianemu opodatkowaniu. Dodała jednak, że nie można oczekiwać, iż korzystane zmiany nastąpią z dnia na dzień, wszystko ma następować stopniowo. Przybywa obecnie dużych samochodów, które są autami poleasingowymi, ale nie są to ilości, które zapewnią budżetowi milionowe wpływy. Pani skarbnik dodała, że na ten rok wpływy z podatku od środków transportu zostaną zrealizowane, na takim poziomie, jak zaplanowano (pomiędzy 500 a 600 tysięcy).

Głos zabrał również Romuald Antosik.

- Mogliśmy podnieść te podatki, ale zostajemy na tym poziomie, który od kilku lat utrzymujemy i myślę, że to dobra tendencja. W innych gminach podnoszą podatki, a u nas udało nam się nie podnosić - mówił burmistrz.

Rada zdecydowała również o obniżeniu ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego z 54,36 zł do 46 zł.

Kawęczyn: Wypadek na skrzyżowaniu w Milejowie
Radni jednogłośnie wybrali członków komisji

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 03 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.