Powiat turecki nowym pojezierzem? Podpisano list intencyjny

378806_r2_940-Kopiowanie

Na terenie powiat tureckiego dobiega końca era przemysłu wydobywczego. Po działalności kopalni pozostaną jednak wyrobiska, które mają zostać zagospodarowane. ZE PAK i Wody Polskie podpisały list intencyjny w sprawie ich wykorzystania dla zwiększenia retencji we Wschodniej Wielkopolsce. Tam, gdzie jeszcze to nie nastąpiło, powstaną w nich jeziora. Działania dotyczyć będą także rzek Teleszyny i "Kiełbaski".

Teren subregionu konińskiego i powiatu tureckiego w ostatnich latach doświadczony był przez suszę. Jak informują Wody Polskie dzięki współpracy z Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin uda się małym kosztem – w ocenie stron listu intencyjnego - zmienić postać hydrologiczną całej Wielkopolski. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 100 mln zł.

Wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury strony podpisanego listu intencyjnego mają zamiar po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego przystosować zbiorniki w Koźminie i w Adamowie do pełnienia funkcji retencyjnej i przeciwpowodziowej. Planuje się także przywrócenie zasobów wodnych w zlewniach rzeki Teleszyny i Kiełbaski.
Inicjatywa obejmie także m.in. gm. Władysławów. Tam również prace będą prowadzone w rejonie rzeki Topiec w obszarze funkcjonowania dawnej odkrywki. Wybudowany zostanie system umożliwiający szybsze wypełnianie wyrobiska końcowego. Wiele inwestycji planowanych jest także w powiecie konińskim.

- To teren, który jest bardzo doświadczony ostatnimi laty przez suszę. Można powiedzieć, że dzięki wykorzystaniu wyrobisk, praktycznie budujemy całe pojezierze, zmagazynujemy bardzo dużo wody – w rozmowie z wnp.pl powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Całe zadanie objęte postanowieniami listu intencyjnego, o którego założeniach poinformował portal wnp.pl, ma dotyczyć budowy siedmiu jezior oraz trzech dodatkowych zbiorników w regionie. Prace mają potrwać przez około 10 lat. Wszystko po to, żeby Wielkopolska Wschodnia nie odczuwała już największego deficytu wody w skali kraju.

fot.www.wnp.pl
Władysławów: Pożar samochodu osobowego w Leonii
Kolejne tereny inwestycyjne w gminie Kawęczyn

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Ja w wtorek, 16 luty 2021 09:14

Jak do tej pory nie potrafią zagospodarować tego, co już mają. Myślę o zbiorniku Jeziorsko. Infrastruktura turystyczna żadna. Wkrótce nawet plaży nie będzie, bo rokitnik zarośnie wszystko. Nie wystarczy wyrobisko wodą zalać.

Jak do tej pory nie potrafią zagospodarować tego, co już mają. Myślę o zbiorniku Jeziorsko. Infrastruktura turystyczna żadna. Wkrótce nawet plaży nie będzie, bo rokitnik zarośnie wszystko. Nie wystarczy wyrobisko wodą zalać.
Gość
środa, 24 luty 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.