Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Powinny być reguły gry”. W Turku kolejna rewolucja w systemie śmieciowym

Sesja Rady Miejskiej w Turku

Rada Miejska w Turku po raz kolejny pochyliła się nad systemem gospodarowania odpadami komunalnym. Z wnioskiem o powrót do obliczania opłaty śmieciowej na podstawie zużycia wody wystąpił burmistrz Romuald Antosik. Kontrpropozycje przedstawił radny Grzegorz Wojtczak. Po długiej dyskusji ostatecznie podjęto decyzję o kolejnej rewolucji i zmianie sposobu obliczania należności. Mniej zapłacą posiadacze kompostowników.

3 x dobra zmiana?

W porządku obrad sesji Rady Miejskiej w Turku, która odbyła się 9 lutego, znalazł się punkt dotyczący zmiany sposobu ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz jej wysokości. Jest to już trzecia zmiana w przeciągu dwóch lat. Przypomnijmy - w maju 2019 roku na wniosek burmistrza wprowadzono naliczanie opłaty od ilości zużytej wody, a już w styczniu 2020 roku głosami radnych PiS i Niezrzeszonych na powrót zmieniono na naliczanie od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. W trzecim podejściu do zmiany zaproponowano ponowne naliczanie od zużycia wody.

- Rosnące koszty zagospodarowania odpadów komunalnych, wobec stałego spadku liczby osób zgłoszonych w deklaracjach, powodują coraz większe obciążanie tych mieszkańców, którzy uczciwie płacą za śmieci. W związku z powyższym zaistniała konieczność ponownego przeanalizowania możliwych sposób naliczania opłaty. Metoda od ilości zużytej wody jest najbardziej sprawiedliwa, gdyż gwarantuje szczelność systemu i gwarantuje objęcie wszystkich osób, a nie tylko ich zadeklarowanej liczny. Jest to system szczelny, wiarygodny i brak jest konieczności składania aktualizacji deklaracji – można przeczytać w uzasadnieniu zmiany, które w trakcie obrad rozwinął burmistrz Antosik, odnosząc się bezpośrednio do radnych miejskich.

- Pamiętamy, jak Państwo zmieniliście projekt uchwały dotyczący odbioru odpadów komunalnych i w tym momencie zrezygnowaliście od metra sześciennego wody i przeszliście na stawkę od mieszkańca twierdząc, że mieszkańcy naszego miasta właśnie w taki sposób chcą płacić za odpady komunalny. Jak pamiętacie mówiliśmy, że ta stawka, którą przegłosowaliście jest zdecydowanie za niska w stosunku do kosztów jakie ponosi miasto Turek – dodając, że na koszty składają się opłaty za odbiór śmieci w Orlim Stawie oraz wydatki na transport.

Jak już zużyłeś, to teraz zapłać

Wiele wątpliwości wywołał okres rozliczeniowy za zużycie wody, jaki będzie brany pod uwagę przy wyliczeniu opłaty za daną nieruchomość. Dopytywała o to radna Mariola Pacześna. W odpowiedzi wiceburmistrz Misiak-Kędziora wskazała, że będzie to cały 2020 rok. Poinformowała również jak na przestrzeni miesięcy kształtowały się wpływy do budżetu z tytułu opłaty śmieciowej.

W dyskusję włączył się także radny Grzegorz Wojtczak, który zapytał dlaczego pomiar, który będzie brany do wyliczeń ma obejmować cały rok. Przedstawił on także bilans zużycia, który otrzymał ze spółdzielni mieszkaniowej Tęcza. Zwracał uwagę, że jego dane odbiegają od tych, które przedstawił organ wykonawczy.

- Proszę o powód dlaczego do ogólnego wyliczenia będziemy brali zużycie wody za cały rok. Poprzednio jak była metoda od wody to braliśmy za jedno półrocze. Dlaczego jest to teraz za cały rok? Przecież ci co zużywają wodę w większej ilości już płacą tę wyższą kwotę za zużycie wody. Nie możemy nikomu narzucać, że ma oszczędzać wodę, bo będzie płacił mniej pieniędzy za śmieci - argumentował radny Wojtczak, który przedstawił swoją kontrpropozycję, tj. pozostanie przy metodzie od osoby przy jednoczesnej zmianie stawki za odbiór odpadów.

- My szukamy rozwiązania, żeby wszyscy rzetelnie płacili za śmieci. Bo idąc w tym kierunku, który pan proponuje to po pierwsze my nie wiemy ile osób mieszka w danym bloku. Wie pan, że mieszkania często są oficjalnie pustostanem, a mieszkanie jest użytkowane przez kogoś innego. Meldunek a zamieszkiwanie to są dwie zupełnie różne rzeczy – starał się wyjaśnić burmistrz Antosik, mówiąc, że zmiana sposobu naliczania opłaty ma na celu uszczelnienie systemu.

Ostatecznie dlaczego jako podstawę naliczeń przyjęto zużycie wody w 2020 roku przedstawiła Joanna Misiak-Kędziora. Suma całorocznego zużycia pokazuje bowiem, ile w danej nieruchomości mniej więcej zużywa się wody, bez konieczności dzielenia roku na części, w których zużycie może być mniejsze lub większe w zależności do sezonu. Najsprawiedliwsza jest w jej ocenie średnia całoroczna.

Wizjonersko, nowatorsko, ale późno?

Wizjonerski pomysł przedstawił z kolei radny Aniołczyk. Jego zdaniem najsprawiedliwsze było by ważenie śmieci przy ich odbiorze. Apelował o szukanie nowych rozwiązań.

- Panie burmistrzu, czy coś się dzieje, czy myślimy o tym, żeby coś zmieniać, szukać nowych rozwiązań? Być może pracownicy powinni szukać możliwości znalezienia systemu i myśleć do przodu i szukać rozwiązań. Rozwiązania doraźne nie są dobre i wprowadzają niepotrzebne dyskusje na radzie, a mieszkańcy się denerwują – mówił Maciej Aniołczyk, który w odpowiedzi usłyszał od burmistrza, że trzeba postawić na edukację proekologiczną.

Na ciekawy wątek uwagę zwrócił Grzegorz Wojtczak, który do sesji był bardzo dobrze przygotowany merytorycznie. Dziwił się, że skoro dotychczasowy system przynosi straty, to dlaczego nowa uchwała ma wejść w życie dopiero od 1 kwietnia. Burmistrz uargumentował to tym, że konieczne były konsultacje i rozmowy ze wspólnotami i zarządcami budynków, a nadto właściciele muszą mieć czas na przygotowanie się do nowych zasad pobierania opłat. Konieczna jest także pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Ogródka lepiej nie podlewać

Spór wywołała także kwestia osób, które w trakcie poprzedniej edycji poboru opłaty od śmieci według zużycia wody zamontowały licznik ogrodowy. Wzięcie pod uwagę lub pominiecie ich odczytów generuje znaczną różnicę w opłatach. Zwrócił na to uwagę także radny Andrzej Perliński. Podkreślił, że ostatnio mieszkańcy szturmem udawali się do PGKiM z prośbą o realizację przyłącza liczników ogrodowych.

- Jeśli nie spróbujemy teraz umieścić tego w uchwale to będzie mocno nie fair. Nie dość, że będą płacili z licznika ogólnego, to dodatkowo albo będą musieli całą instalację zmieniać, wyjąć licznik, który poprzednio założyli i byli narażeni na koszty, albo ponosić abonament. W imię czego? – pytał retorycznie Perliński, któremu wtórował Wojtczak.

- Powinny być reguły gry, bo - jak podkreślono - ludzie pozakładali liczniki, licząc na to, że będą mogli sobie odliczyć. Co my im powiemy w sezonie letnim? Że co? Mają nie podlewać, bo zapłacą więcej za śmieci? – wypowiedział się radny Grzegorz Wojtczak.

W trakcie obrad głos zabrał również radny Dariusz Jasak, który - jak wskazał – wypowiedział się w imieniu klubu PiS i Niezrzeszonych. Według niego propozycje radnego Wojtczaka, a więc pozostanie przy opłacie od osoby przy jednoczesnym zwiększeniu stawki opłaty, są idealne żeby spiąć system i dać powody do zadowolenia mieszkańcom.

Powrót do przeszłości, ale z kompostownikiem

Ostatecznie po głosowaniu 11 głosami za i przy 5 głosach przeciwnych w Turku przywrócono ustalanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która będzie ustalana na podstawie zużycia wody.

Miesięczną stawkę za śmieci wywożone z danej nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy ustalono na poziomie 9,50 zł za 1 metr sześcienny wody za śmieci segregowane. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie będzie odstawiał odpadów w sposób selektywny, to wówczas płacić będzie 19 zł za metr sześcienny wody.

Dodatkowo, jeśli właściciel nieruchomości zadeklaruje, że posiada przydomowy kompostownik, to uzyska bonifikatę w wysokości 0,50 zł od metra wody.
e-Urząd Skarbowy już otwarty
Myślisz o wyborze szkoły średniej? Rozważ klasy o ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 28

Gość - dyb w niedziela, 14 lutego 2021 18:40

Każda metoda naliczania jest dobra. Trzeba tylko wyłapać tych co prowadzą na lewo jakieś usługi budowlane lub autonaprawy. Kilkanaście razy przy śmietnikach na wyzwolenia leżały części samochodowe o oponach już nie wspominam. Bedą tak podnosić ceny za śmieci aż pokryjemy koszty za wszystkich tych nielegalnych "działaczy"

Każda metoda naliczania jest dobra. Trzeba tylko wyłapać tych co prowadzą na lewo jakieś usługi budowlane lub autonaprawy. Kilkanaście razy przy śmietnikach na wyzwolenia leżały części samochodowe o oponach już nie wspominam. Bedą tak podnosić ceny za śmieci aż pokryjemy koszty za wszystkich tych nielegalnych "działaczy"
Gość - Tomasz w wtorek, 16 lutego 2021 16:57

A co jeśli nieruchomość Nie jest podłączona do miejskich wodociągów albo ktoś uzupełnia wodę z własnej studni.? W Warszawie podobną uchwałę zablokowała prokuratura .Czy w Turku też tak się stanie?

A co jeśli nieruchomość Nie jest podłączona do miejskich wodociągów albo ktoś uzupełnia wodę z własnej studni.? W Warszawie podobną uchwałę zablokowała prokuratura .Czy w Turku też tak się stanie?
Gość - Maks w niedziela, 14 lutego 2021 14:11

Opłata liczona od wody nie jest idealna ale sprawi ,że w końcu zaczną płacić wszyscy i może w końcu hołota przestanie podrzucać śmieci wszędzie ,gdzie się da .Menele i tak będą je palić ale za wodę muszą płacić .Opony w lasach i pod wiatami w Turku i tak będą się pojawiać .Chyba ,że policji udałoby się złapać delikwenta na gorącym uczynku bądź ktoś miałby jakieś nagranie dla policji .Mnie ciekawi pomysł pana Aniołczyka i ważenie śmieci .Czy wie jak to wygląda w praktyce i jak finansowo taka metoda wychodzi dla mieszkańców ?Może jakieś miasta w Polsce już tak robią .Wiem ,że gdzieś w Polsce aby wyrzucić śmieci trzeba mieć worek z kodem kreskowym ale to nie rozwiąże problemu podrzucania ich pod wiaty.

Opłata liczona od wody nie jest idealna ale sprawi ,że w końcu zaczną płacić wszyscy i może w końcu hołota przestanie podrzucać śmieci wszędzie ,gdzie się da .Menele i tak będą je palić ale za wodę muszą płacić .Opony w lasach i pod wiatami w Turku i tak będą się pojawiać .Chyba ,że policji udałoby się złapać delikwenta na gorącym uczynku bądź ktoś miałby jakieś nagranie dla policji .Mnie ciekawi pomysł pana Aniołczyka i ważenie śmieci .Czy wie jak to wygląda w praktyce i jak finansowo taka metoda wychodzi dla mieszkańców ?Może jakieś miasta w Polsce już tak robią .Wiem ,że gdzieś w Polsce aby wyrzucić śmieci trzeba mieć worek z kodem kreskowym ale to nie rozwiąże problemu podrzucania ich pod wiaty.
Gość - zibi w niedziela, 14 lutego 2021 16:46

W polskim prawie taka metoda od kg jest niedozwolona. Są tylko możliwe: od osoby, od wody, od powierzchni mieszkania i od gosp. domowego

W polskim prawie taka metoda od kg jest niedozwolona. Są tylko możliwe: od osoby, od wody, od powierzchni mieszkania i od gosp. domowego
Gość - Maks w niedziela, 14 lutego 2021 18:30

Jedna decyzja pewnego karzełka z Żoliborza i prawo zmienią w ciągu jednej nocy.Póki co metoda od wody pozostaje najlepsza skoro ważyć nie można .Dziękuję za odpowiedź.

Jedna decyzja pewnego karzełka z Żoliborza i prawo zmienią w ciągu jednej nocy.Póki co metoda od wody pozostaje najlepsza skoro ważyć nie można .Dziękuję za odpowiedź.
Gość - Zwis na PiS w sobota, 13 lutego 2021 20:26

Ludzie zaczną szanować wodę i będą ją oszczędzać.Spadnie zużycie wody ,mniejsze wpływy za śmieci będą więc trzeba będzie podnieść stawkę za m/3 wody by kasa się zgadzała .Tak będzie ?

Ludzie zaczną szanować wodę i będą ją oszczędzać.Spadnie zużycie wody ,mniejsze wpływy za śmieci będą więc trzeba będzie podnieść stawkę za m/3 wody by kasa się zgadzała .Tak będzie ?
Gość - Wojtek w sobota, 13 lutego 2021 18:38

Ja proponuję by radni PiS obiecali jakieś rekompensaty dla mieszkańców tak jak kiedyś podwładny Kaczyńskiego niejaki Morawiecki obiecał rekompensaty za podwyżki cen prądu .Oczywiście oszukał ludzi bo nic takiego ludzie nie dostali poza większym rachunkiem za prąd od Nowego Roku 2020.Tutaj towarzysz Jasak,Wojtczak i s-ka mogą zrobić to samo.Ludzie uwierzą ,potem zapomną i spokój.

Ja proponuję by radni PiS obiecali jakieś rekompensaty dla mieszkańców tak jak kiedyś podwładny Kaczyńskiego niejaki Morawiecki obiecał rekompensaty za podwyżki cen prądu .Oczywiście oszukał ludzi bo nic takiego ludzie nie dostali poza większym rachunkiem za prąd od Nowego Roku 2020.Tutaj towarzysz Jasak,Wojtczak i s-ka mogą zrobić to samo.Ludzie uwierzą ,potem zapomną i spokój.
Gość - Wzw w sobota, 13 lutego 2021 15:14

Zobaczymy czy będę płacił więcej ale na pewno taki system jest sprawiedliwszy i płacić będą wszyscy. Do tej pory wynajmujący mieszkania płacili za mniej osób niż u nich mieszkało albo nie płacili wcale.

Zobaczymy czy będę płacił więcej ale na pewno taki system jest sprawiedliwszy i płacić będą wszyscy. Do tej pory wynajmujący mieszkania płacili za mniej osób niż u nich mieszkało albo nie płacili wcale.
Gość - Tadeusz w sobota, 13 lutego 2021 13:34

Od początku było wiadomo, że Antosik na burmistrza się nie nadaje. Potrafił jednak przekonać ludzi ze jest inaczej.Teraz kiedy to widać jak na dłoni narzekacie.cieszyc się trzeba.To nasze dzieło!!!

Od początku było wiadomo, że Antosik na burmistrza się nie nadaje. Potrafił jednak przekonać ludzi ze jest inaczej.Teraz kiedy to widać jak na dłoni narzekacie.cieszyc się trzeba.To nasze dzieło!!!
Gość - Margo w sobota, 13 lutego 2021 13:16

Oj chyba tu płaczą wynajmujący mieszkania od prywaciarzy.Prywaciarz złożył deklarację ,że mieszkanko zamieszkuje jedna osoba a wynajmuje całej rodzinie .Teraz najemcy zamiast 25 zł zapłacą więcej.I bardzo dobrze . Dość sponsorowania cwaniaków .Ja zapłacę pewnie więcej ale cwaniak też w końcu zacznie płacić .

Oj chyba tu płaczą wynajmujący mieszkania od prywaciarzy.Prywaciarz złożył deklarację ,że mieszkanko zamieszkuje jedna osoba a wynajmuje całej rodzinie .Teraz najemcy zamiast 25 zł zapłacą więcej.I bardzo dobrze . Dość sponsorowania cwaniaków .Ja zapłacę pewnie więcej ale cwaniak też w końcu zacznie płacić .
Gość - Mieszkam tu w sobota, 13 lutego 2021 07:22

Antosik robi trzecie podejście, to ja pytam co to za Burmistrz, że nie potrafi się zdecydować.? Czy to miasto w ogóle ma Burmistrza? Odnoszę wrażenie, że nie!

Antosik robi trzecie podejście, to ja pytam co to za Burmistrz, że nie potrafi się zdecydować.? Czy to miasto w ogóle ma Burmistrza? Odnoszę wrażenie, że nie!
Gość - Grzegorz w piątek, 12 lutego 2021 22:01

Ta sytuacja śmieciowa prowadzi do tego, abyśmy my mieszkańcy, zebrali podpisy i czas na referendum o odwołanie takiego burmistrza. Jest też inne wyjście, możemy wyprowadzić się z tego miasta jak zrobił to nasz burmistrz. Może zacznijmy brać z niego przykład. Tam gdzie problemy to nogi za pas i dajemy nogę. Co Wy na to?

Ta sytuacja śmieciowa prowadzi do tego, abyśmy my mieszkańcy, zebrali podpisy i czas na referendum o odwołanie takiego burmistrza. Jest też inne wyjście, możemy wyprowadzić się z tego miasta jak zrobił to nasz burmistrz. Może zacznijmy brać z niego przykład. Tam gdzie problemy to nogi za pas i dajemy nogę. Co Wy na to?
Gość - Jaruś tego i tego w piątek, 12 lutego 2021 22:35

To co starczy ci odwagi i dasz przykład jako pierwszy?Z referendum daj sobie spokój bo i tak mało kto by poszedł no chyba ,że zrobisz jak to Sasin z PiS-dy głosowanie kopertowe .Było myśleć przed wyborami samorządowymi na kogo się głosuje a nie teraz zgrywać bohatera lokalnego portalu.Gdzie są ci wszyscy co dali mu zwycięstwo w pierwszej turze a może inni kandydaci byli za słabi?

To co starczy ci odwagi i dasz przykład jako pierwszy?Z referendum daj sobie spokój bo i tak mało kto by poszedł no chyba ,że zrobisz jak to Sasin z PiS-dy głosowanie kopertowe .Było myśleć przed wyborami samorządowymi na kogo się głosuje a nie teraz zgrywać bohatera lokalnego portalu.Gdzie są ci wszyscy co dali mu zwycięstwo w pierwszej turze a może inni kandydaci byli za słabi?
Gość - Teresa w piątek, 12 lutego 2021 15:10

A ja jestem za. Mnie się to podoba. Będę płacić mniej a ten sąsiad z boku co ma z 10 Gruzinów w końcu dostanie taki rachunek jak powinien. Kase za wynajem bierze to niech płaci

A ja jestem za. Mnie się to podoba. Będę płacić mniej a ten sąsiad z boku co ma z 10 Gruzinów w końcu dostanie taki rachunek jak powinien. Kase za wynajem bierze to niech płaci
Gość - Mieszkanka w piątek, 12 lutego 2021 16:40

Ja w sumie tez jestem za.Ale cena za m3 to już kosmos .9.50 zł

Ja w sumie tez jestem za.Ale cena za m3 to już kosmos .9.50 zł
Gość - Mieszkanka w piątek, 12 lutego 2021 12:47

Do Zibi:wprowadzi bo to była jego propozycja.

Do Zibi:wprowadzi bo to była jego propozycja.
Gość - Janek w piątek, 12 lutego 2021 12:07

To się nadaje do prasy,to słowa jednej z komedii z czasów PRL-u.I może to nawet jest śmieszne jakiego mamy burmistrza.Nie jest to jednak śmieszne, jak policzymy ile będziemy płacić,A będziemy.To będzie jedna z wyższych stawek w Polsce.Za takie pomysły jedna jest nagroda. REFEREDUM,odwołujące burmistrza. !!!!

To się nadaje do prasy,to słowa jednej z komedii z czasów PRL-u.I może to nawet jest śmieszne jakiego mamy burmistrza.Nie jest to jednak śmieszne, jak policzymy ile będziemy płacić,A będziemy.To będzie jedna z wyższych stawek w Polsce.Za takie pomysły jedna jest nagroda. REFEREDUM,odwołujące burmistrza. !!!!
Gość - Nelson w piątek, 12 lutego 2021 14:14

Janek to kiedy zbieramy podpisy i jazda z tym Bolesławem...

Janek to kiedy zbieramy podpisy i jazda z tym Bolesławem...
Gość - Zygmunt w piątek, 12 lutego 2021 12:53

Najwyższa stawka w Polsce??? Dobre dobre. Zgierz ma wyższa. To chyba nasza nie jest zła. Ja bym chciał żeby było jak w gminach obok. Raz na miesiąc smieci zabierają za parę złotych resztę palimy w dzień lub w nocy

Najwyższa stawka w Polsce??? Dobre dobre. Zgierz ma wyższa. To chyba nasza nie jest zła. Ja bym chciał żeby było jak w gminach obok. Raz na miesiąc smieci zabierają za parę złotych resztę palimy w dzień lub w nocy
Gość - Mieszkaniec Turku w piątek, 12 lutego 2021 11:01

Panie burmistrzu Antosik, od kiedy woda produkuje śmieci? Chyba coś panu się pomyliło. Panie burmistrzu, jeśli pan już nie daje rady, to zawsze może Pan zrezygnować...

Panie burmistrzu Antosik, od kiedy woda produkuje śmieci? Chyba coś panu się pomyliło. Panie burmistrzu, jeśli pan już nie daje rady, to zawsze może Pan zrezygnować...
Gość
piątek, 21 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.