Powołano Klaster Energii Powiatu Tureckiego

Przykona

Gospodarzem spotkania mającego na celu powołanie Klastra Energii była wiodąca prym w energetyce odnawialnej Gmina Przykona. Klaster powołano w następującym składzie Gmina Przykona, Gmina Brudzew, Gmina Turek, Gmina Malanów, Gmina Dobra Wielkopolska, Gmina Kawęczyn. Spotkanie przedstawicieli poszczególnych samorządów odbyło się dzisiaj tj. 2 lutego.

Koordynatorem działania jest Doeko Group.Wielkopolska jest jednym z sześciu polskich województw, które objęte zostaną wsparciem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Unijne środki sfinansują koszty transformacji energetycznej. wychodząc na przeciw tym potrzebom wobec nieustannego wzrostu cen energii elektrycznej postanowiliśmy ustanowię Klaster Energii, którego celem będzie min. powołanie Spółdzielni Energetycznych, których celem działalności jest produkcja energii na własny użytek oraz na sprzedaż.

Komisja Europejska ogłosiła w ostatnim czasie założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na lata 2021-2027. Nowe rozwiązanie ma wesprzeć regiony, które ponoszą największe koszty polityki klimatycznej i transformacji energetycznej.

Formalnie klastrem energii określa się porozumienie cywilnoprawne, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. ( na podstawie Dz. U. 2015 poz. 478, z późn. zm.)

źródło: Gmina Przykona

Malanów: Tomaszak i Wejzer najlepszymi deblistami
Partnerzy budowy kolei Turek-Konin rozmawiali o sz...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Marianna w sobota, 04 lutego 2023 10:22

Czy to prawda że w Turku mieszka tylko 23 tysiące ludzi?

Czy to prawda że w Turku mieszka tylko 23 tysiące ludzi?
Gość - Mieszkanka w czwartek, 02 lutego 2023 18:42

A gdzie.jeszczemiasto Turek?

A gdzie.jeszczemiasto Turek?
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.