Powstańcza Zbiórka – kibice jednoczą siły z Terytorialsami

Zbiórka Terytorialsi

Po raz pierwszy wielkopolscy Terytorialsi wspierają Stowarzyszenie Lecha Poznań w Zbiórce Powstańczej. W Dniu Wszystkich Świętych będzie można ich spotkać na wielkopolskich cmentarzach i przyłączyć się do kwesty. Akcja potrwa do późnego wieczora.

W ubiegłym roku poznaniacy odwiedzający groby swoich bliskich wrzucili do puszek aż 416 tys. zł. W tym roku fani poznańskiej lokomotywy jednoczą siły z Terytorialsami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Być może i tym razem przy pomocy Wielkopolan, uda się ustanowić nowy rekord. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na odrestaurowanie zniszczonych grobów bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Kibice chcą też dotrzeć i zająć się grobem powstańca, który spoczął na cmentarzu w Sao Paulo w Brazylii.

Zanim jednak uczcimy Dzień Wszystkich Świętych, trzeba uporządkować groby zmarłych. Żołnierze z 12 WBOT od tygodnia, w ramach akcji „Pamięć i wdzięczność” odwiedzają wielkopolskie cmentarze, na których spoczywają powstańcy. Terytorialsi ze 125 batalionu lekkiej piechoty odpowiedzieli na prośbę o wsparcie Urzędu Miasta Poznania i w miniony weekend zapalili blisko 100 zniczy na junikowskiej nekropolii. Doglądają również miejsc spoczynku bohaterów w Lesznie i Pońcu. Z kolei śremski batalion, oprócz miejskiego cmentarza, wyruszył na groby w Szamotułach i Gnieźnie, gdzie spoczął m.in. major Stefan Chosłowski, który podczas powstania wielkopolskiego uczestniczył w opanowaniu Śremu oraz przejmowaniu niemieckich koszar i magazynów. To on zorganizował powstańczy batalion w Śremie i nim dowodził.

1.listopada 12 WBOT wystawi asystę honorową przy grobie gen. Stanisława Taczaka (pierwszego dowódcy powstania), by uczcić pamięć swojego patrona. Asysta honorowa pojawi się także pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

kpt Marcin MISIAK, ppor. Anna JASIŃSKA
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Pasja, Profesja, Powołanie”, czyli warsztaty dla ...
Mistrzostwa Okręgu Centralnego Karate Kyokushin

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 20 październik 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.