Prezes Tureckiej Izby Gospodarczej na spotkaniu z wiceprezydent Banku Światowego

TiG

Spotkanie z Anną Bjerde, wiceprezydent Banku Światowego na Europę i Azję Środkową zorganizowane przez ARR S.A. w Koninie z udziałem między innymi Damiana Brzóski – Prezesa Tureckiej izby Gospodarczej.

Tematem przewodnim spotkania z gości z Waszyngtonu była transformacja energetyczna regionu konińsko-tureckiego oraz wynikające z niej konsekwencje gospodarcze i społeczne dla regionu a także przyszłość regionu po transformacji i ewentualne wsparcie Banku Światowego w tym procesie.

Prezes TIG na spotkaniu z wiceprezydent podkreślił, iż region turecki musiał już sobie poradzić z pierwszym etapem transformacji (zamknięciem elektrowni i kopalni Adamów). Akcentował gościom potrzeby i plany gospodarczego rozwoju powiatu tureckiego, jak i całej Wschodniej Wielkopolski. Mając wspólny cel i dążenia do złagodzenia skutków transformacji, mamy ambicje, by region Turku, jaki i całej Wielkopolski Wschodniej, stał się lokomotywą gospodarczą naszego kraju a nawet Europy. Dostrzegamy proinnowacyjność firm powiatu tureckiego otwartych na rozwój, ich kreatywność w pokonywaniu przeszkód i odnoszących sukcesy w swoich branżach. Jesteśmy pełni optymizmu i determinacji, jesteśmy gotowi na podejmowanie odważnych decyzji. Mamy wizję rozwoju naszego powiatu, chcemy wykorzystać stojącą przed nami szansę, dzięki której możliwa będzie poprawa jakości życia mieszkańców a także jego wzrost gospodarczy. Zmiany te powinny się przekuć w podniesienie innowacyjności naszych firm i wzrost kompetencji i umiejętności pracowników a co za tym idzie wzrost ich zarobków i standardu życia.

Anna Bjerde bardzo pozytywnie oceniła dotychczasowe osiągnięcia, dostrzegła potencjał rozwoju regionu, wyrażając zachwyt jednogłośności i współpracy wszystkich stron zainteresowanych transformacją, tj. samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, związków zawodowych. Z uznaniem odniosła się do działań podejmowanych we wschodniej Wielkopolsce, przyznała, że są to przedsięwzięcia pionierskie. Podkreśliła, iż decyzja o wygaszeniu produkcji kopalni rzutuje na działalność elektrowni, a także na całą lokalną społeczność i poszczególnych pracowników, których to zjawisko dotknie. Te działania powinny się odbywać w ramach sprawiedliwej transformacji, mechanizmu uruchomionego w Unii Europejskiej, który pozwala podejść do problemu kompleksowo. Jedna kwestia to alternatywne wykorzystanie gruntów pokopalnianych, zasadne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska. Druga to rozwiązania, które dotyczą bezpośrednio pracowników, żeby łagodzić skutki odchodzenia od węgla. Chcemy pomagać krajom, które dokonują transformacji. Wkrótce wyślemy pismo do władz z lokalnych, w którym potwierdzimy naszą gotowość dalszej współpracy.

Podczas wizyty goście odwiedzili m.in. farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW powstającą na zrekultywowanych terenach PAK KWB Adamów w gminie Brudzew.

Warto dodać, że Bank Światowy jest międzynarodową instytucją finansową, której misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Działając w ponad stu krajach, Bank Światowy udziela preferencyjnych kredytów, które wspierają różnego rodzaju inwestycje i reformy, w takich obszarach jak infrastruktura, administracja publiczna, sektor finansowy, zdrowie i wiele innych. Bank wspiera również kraje poprzez projekty doradcze i analityczne.

materiał prasowy
Druhowie OSP Turek oddali hołd bohaterom podczas o...
Kondolencje

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Vincenty pipka w czwartek, 05 sierpnia 2021 14:29

Znów jakiś smród chcą tu dać, o tym nie gadają, Wolksvagena nie wpuścili bo za dużo byśmy zarabiali- zmowa i spółka przedsiębiorców- bo tylko oni chcą mieć pieniądze a nie społeczność ☝️. Dziady, i sprzedawczyki ☝️🖕

Znów jakiś smród chcą tu dać, o tym nie gadają, Wolksvagena nie wpuścili bo za dużo byśmy zarabiali- zmowa i spółka przedsiębiorców- bo tylko oni chcą mieć pieniądze a nie społeczność ☝️. Dziady, i sprzedawczyki ☝️🖕
Gość - Zygmunt w piątek, 06 sierpnia 2021 10:14

Tak.Mercedesa i Porsche też nie wpuścili bo za dużo paliły.Powierzchnia zakładu VW we Wrześni to 220 ha czyli około 300 boisk piłkarskich .Mógłbyś pseudo dziennikarzu śledczy napisać ,w którym miejscu miałby powstać w Turku ten zakład VW,może masz jakiś większy ogródek działkowy i byś udostępnił ?Jest sezon ogórkowy ,można pisać pierdoły ale bez przesady człowieku.Już lepiej zainteresuj się jak PiS nie pomaga aby szpital w Turku zaczął działać jak należy bo oddział wewnętrzny to już przeszłość.

Tak.Mercedesa i Porsche też nie wpuścili bo za dużo paliły:D.Powierzchnia zakładu VW we Wrześni to 220 ha czyli około 300 boisk piłkarskich .Mógłbyś pseudo dziennikarzu śledczy napisać ,w którym miejscu miałby powstać w Turku ten zakład VW,może masz jakiś większy ogródek działkowy i byś udostępnił ?Jest sezon ogórkowy ,można pisać pierdoły ale bez przesady człowieku.Już lepiej zainteresuj się jak PiS nie pomaga aby szpital w Turku zaczął działać jak należy bo oddział wewnętrzny to już przeszłość.
Gość - Piotr w piątek, 06 sierpnia 2021 08:01

Mylisz się. Smród ,to dał burmistrz , bo to miasto sprzedało grunt pod Deveris, a nie przedsiębiorcy.

Mylisz się. Smród ,to dał burmistrz , bo to miasto sprzedało grunt pod Deveris, a nie przedsiębiorcy.
Gość - Joahim w czwartek, 05 sierpnia 2021 14:24

Ble ble ble, puste słowa, żadnych konkretów.

Ble ble ble, puste słowa, żadnych konkretów.
Gość
środa, 07 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.