Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przekaż 1% podatku - masz na to czas nawet do końca czerwca

Podatek

• W ramach Tarczy antykryzysowej w tym roku wydłużony został czas na przekazanie 1% podatku.
• Można to zrobić składając zeznanie roczne lub PIT-OP do 1 czerwca, a w przypadku korekty - do 30 czerwca.
• Wielkopolanie chętnie korzystają z mechanizmu 1% -w samym tylko rozliczeniu za 2018 rok przekazali Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP) aż 84,57 mln zł.

Osoby, które chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP, muszą to zaznaczyć w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (np. emeryci i renciści), muszą złożyć oświadczenie PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie przeniesioną OPP wskazaną w ubiegłorocznym rozliczeniu.

Warunkiem przekazania wsparcia w postaci 1% podatku, jest złożenie deklaracji podatkowej w ustawowym terminie. W tym roku wyjątkowo termin ten został wydłużony. Oznacza to, że złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP. Dodatkowo osoby, które rozliczyły się już wcześniej, ale nie wskazały w zeznaniu żadnej organizacji, lub chciałyby zmienić swój pierwotny wybór - mogą to zrobić składając do 30 czerwca korektę PIT, w której zaznaczą nr KRS wybranej OPP.

Możliwość przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego istnieje od 2003 roku i cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. W Wielkopolsce, na przestrzeni ostatnich 10 lat, roczna kwota przekazywana w ten sposób na OPP wzrosła o 260% (w ubiegłorocznym rozliczeniu PIT przekazaliśmy o 51,8 mln zł więcej niż w rozliczeniu za rok 2008).

Średnia kwota podatku przekazywana przez mieszkańców Wielkopolski to 60 zł. Najwięksi beneficjenci mechanizmu 1% otrzymali natomiast łącznie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych wsparcia. Niewielkie - z perspektywy podatnika - kwoty, jako całość stanowią ogromne wsparcie dla poszczególnych OPP.
Dyspensa Biskupa Włocławskiego na parówki pierwszo...
Wielkopolska Dolina Energii – marka z logiem

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.