„Przyjdź, Duchu Święty!”, czyli Zielone Świątki 2021

Zielone Świątki

W niedzielę, 23 maja, Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która jest jednym z najważniejszych dni w całym roku liturgicznym. Popularnie dzień ten zwany jest Zielonymi Świątkami. Kończy on okres wielkanocnej spowiedzi.

Zgodnie z Ewangelią pięćdziesiąt dni po zmartwychwastaniu Jezusa Chrystusa i dziesięć dni po jego Wniebowstąpieniu na przebywających w Wieczerniku apostołów został z nieba zesłany Duch Święty. Dzięki niemu pierwsi chrześnicjanie zaczęli władać obcymi językami i zostali wypełnieni mocą do głoszenia Słowa Bożego. Przyjmuje się, że jest to tradycyjny początek istnienia Kościoła.

Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowione zostało Święto Zesłania Ducha Świętego. W Polsce zwane jest popularnie Zielonymi Świątkami. Nazwa ta nawiązuje do słowiańskich obrzędów wiosennego czasu, które miały charakter płodnościowy. Często w tym okresie w różnych regionach Polski, w szczególności na Podhalu, obchodzona jest noc sobótkowa.

Kościół Katolicki uznaje, że Duch Święty, jako jedna z trzech Osób Boskich, ma ogromną moc. Pamiętne słowa Jana Pawła II „Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi” zaczerpnięte z jednego z psalmów responsoryjnych, które zostały wygłoszone na Placu Zwycięstwa w Warszawie zostały przypomniane w ogłoszeniach duszpasterskich parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie. To zawołanie powtórzono, życząc wszystkim radosnego świętowania.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest świętem nakazanym. Oznacza to, że katolicy mają obowiązek tego dnia uczestniczyć pod rygorem popełnienia grzechu ciężkiego we mszy świętej.
TUR 1921 Turek wygrywa z drużyną KS Grom Malanów
Zaginiony 38-latek z Kawęczyna odnaleziony w innym...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.