Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przykona: 500 plus dla sołtysów, czyli diety po nowemu

Rada Gminy Przykona

Decyzją rady gminy Przykona wzrosły diety sołtysów, którzy otrzymywać będą teraz 160 zł więcej. Uchwalono również podwyżkę diet dla radnych i członków komisji.

Na decyzję o podniesieniu diet sołtysom miał wpływ m.in. fakt, że większość osób wpłaca obecnie inkaso przez internet i wpływy dla sołtysów z tego tytułu maleją.

– Propozycja wójta była, żeby podnieść z 340 zł na 450 zł. Po dyskusji na komisjach radni stwierdzili, aby podnieść do 500 zł i tak zapisano w uchwale – wyjaśniał przewodniczący rady gminy Przykona, Maksymilian Majchrzak.

Radni zadecydowali także o podwyższeniu swoich diet, które od blisko 15 lat pozostawały na niezmienionym poziomie. W 2008 roku dieta radnego wynosiła 680 zł i stanowiło to 23 proc. średniej krajowej, w tym roku było to już zaledwie 13 proc. średniej krajowej. Diety radnych stanowią określony procent diety, jaką otrzymuje przewodniczący rady gminy. Dotychczas było to 50 proc. dla radnych i 54 proc. dla przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji. Po zmianach stawki wyniosą 74 proc. dla radnych i 79 proc. dla przewodniczących komisji i ich zastępców co daje kolejno 993 zł i 1 060 zł. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 12 osób, dwie były przeciwne, a jeden radny wstrzymał się od głosu. Podjęto także nieformalne zobowiązanie, że 10 proc. z tej podwyżki radni przeznaczają na tworzenie funduszu rady, przeznaczonego dla osób potrzebujących z terenu gminy. Za te środki już wkrótce zostanie zakupiony komputer dla niepełnosprawnego mieszkańca.
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwiedził ...
„Kobiety gospodarne i wyjątkowe”, czyli Integracyj...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.