Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przykona: Absolutorium i wotum zaufania dla wójta Broniszewskiego

Absolutorium i wotum zaufania dla wójta gminy Przykona
Podobnie jak w wielu innych samorządach, pandemia koronawirusa odcisnęła się  na ubiegłorocznym budżecie gminy Przykona. Do tego dochodzi jeszcze likwidacja kopalni „Adamów”. O stanie gminy i wykonaniu budżetu za 2020 rok rozmawiano podczas sesji absolutoryjnej. 
 
 
 
 
 
Ubiegłoroczne dochody gminy Przykona zamknęły się kwotą 33,3 mln zł, co stanowi 101,15 proc planu. Na uzyskanie takiego poziomu dochodów nałożyło się ich wykonanie w poszczególnych działach klasyfikacji budżetowej. Na wymieniona kwotę dochodów składa się kwota 32,1 mln zł z dochodów bieżących, które jednocześnie stanowią podstawowe źródło finansów gminy. Dochody majątkowe to kwota 1,2 mln zł. Podstawowym źródłem dochodów własnych są dochody z podatków, które w 2020 roku wyniosły blisko 15,6 mln zł dały wszystkie podatki. Znaczącą kwotę w pozycji podatków stanowią te od środków transportowych. W poprzednim roku było to wpływy na poziomie 752 tys. Zł, a w ewidencji gminnej znajduje się ponad 900 pojazdów. Gminny budżet odczuł natomiast postawienie kopalni „Adamów” w stan likwidacji. Nastąpiła bowiem obniżka wpływów z opłaty eksploatacyjnej. Stopniały one do poziomu ponad 18 tys. zł. Obniżyły się też dochody z tytułu opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska. Wydatki w zeszłym roku sięgnęły natomiast kwoty 31,1 mln zł. Dochody bieżące wyniosły 27,8 zł. Na inwestycje natomiast przeznaczono 3,3 mln zł. 
 
Wójt Mirosław Broniszewski po omówieniu raportu o stanie gminy oraz stanu wykonaniu budżetu za 2020 roku otrzymał zarówno wotum zaufania jak i absolutorium, będące wyrazem poparcia dla prowadzonej w gminie polityki finansowej. Radny Andrzej Marczyński, nie ustrzegł się jednak uwagi, że ma zamiar przyglądać się każdej wydawanej w gminie złotówce. 
OSP Władysławów z nowym zarządem
„Ostatni taki mecz” rozegrany przez piłkarzy z KWB...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 16 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.