Przykona: Bez zmian w podatkach od środków transportu

Sesja Przykona

Radni z Przykony mimo wątpliwości zdecydowali, że stawki podatku od środków transportu na przyszły rok pozostaną na niezmienionym poziomie. Dyskusja wywiązała się jednak w przypadku podatku dla przewoźników autobusowych.

Stawki podatku nie mogą być niże od minimalnych, ani wyższe od maksymalnych stawek, jakie zostały określone w ministerstwie. Radnym zaproponowano, aby przyszłoroczne podatki od środków transportu utrzymać na niezmienionym poziomie. Stawki podatku od samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie to 200 zł, powyżej 5,5 do 9 ton włącznie - 270 zł, a powyżej 9 ton i poniżej 12 ton - 370 zł. Od ciągników siodłowych balastowych przystosowanych do używania z przyczepą lub naczepą o masie od 3,5 tony i poniżej 12 ton stawka wyniesie 580 zł. Wysokość podatku od przyczep i naczep, które włącznie z pojazdem ważą od 7 do 12 ton wyniesie 200 zł.

Dyskusję wśród radnych wzbudziła wysokość podatku od autobusów. W zależności od liczby miejsc do siedzenia wynosić on ma 800 zł dla liczby miejsc siedzących mniejszej niż 22 lub 1000 zł dla liczby miejsc równej lub większej niż 22. Radny Łukasz Sadłowski zaproponował, aby obniżyć wymiar stawek w przypadku autobusów o połowę.

- Mamy autobusów niewiele, nie zagrozi to budżetowi gminy, a wiemy, w jakiej sytuacji są przewoźnicy, którzy teraz niewiele pracują - argumentował radny Sadłowski. Pojawiły się jednak głosy, aby wymiar podatku obniżyć wszystkim, bez wyjątku.

- Stawki ustalamy na przyszły rok. Nie wiemy co będzie, może przewoźnik złożyć pismo do wójta o umorzenie. Jeszcze nie wiemy co jest ,a już będziemy obniżać stawki - zwracał się do radnych Krzysztof Dygas. Głos w dyskusji zabrał także wójt Mirosław Broniszewski.

- Autobusów jest 17, w tym 11 jest na leasingu. Minister w przypadku środków transportowych nie podniósł wysokości stawek ze względu na sytuację. Z tych minimalnych stawek wyłączone są autobusy. W przypadku autobusów nie ma stawki minimalnej.17 autobusów nie stanowi problemu, ale chodzi o pewną zasadę. Każdy podatnik ma prawo złożyć wniosek o zwolnienie z podatku od środków transportowych co przy tych stawkach te firmy czynią - wyjaśniał wójt Broniszewski.

Ostatecznie rada gminy zdecydowała o przyjęciu uchwały pozostawiającej stawki podatku od środków transportu na niezmienionym poziomie.

Mniej zakażeń COVID-19 i dwa kolejne zgony w powie...
„O roślinach wśród roślin” - lekcja przyrody w „Pa...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.