Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przykona: Mirosław Broniszewski kończy kadencję wójta. Ostatnia sesja pełna podsumowań i podziękowań

Przykona

-8 marca 1990 roku sejm uchwali ustawę o samorządzie gminnym, przywracają instytucję samorządu terytorialnego na poziomie gmin. Otwarto drogę do szeroko pojętych przemian ustrojowych i sądzę, że myśmy tę ścieżkę i tę możliwość znakomicie wykorzystali - mówił wójt gminy Przykona, Mirosław Broniszewski, podczas ostatniej w tej kadencji sesji rady gminy. Obrady były tym bardziej uroczyste, że włodarz nie będzie ubiegać się o reelekcję.

Ostatnia w tej kadencji sesja rady gminy Przykona w dużej mierze poświęcona była podziękowaniom i podsumowaniom. Wójt Mirosław Broniszewski w przygotowanej prezentacji mówił m.in. o kwestiach związanych z demografią, wyludnianiem się naszego powiatu, ale też o zadaniach jakie w obliczu wielu problemów i trudności stać będą przed samorządowcami kolejnej kadencji.

- W 2025 roku teren powiatu będzie zamieszkiwać ok 83 tys. ludzi, ale za 25 lat tych osób może być o 10 tys., mniej. To kolejne wyzwanie dla samorządów każdego szczebla , aby robić wszystko, aby ta tendencja nie ulegała tak drastycznej zmianie - wskazywał Mirosław Broniszewski.

Z liczbą ludności związane są kwestie takie jak bezrobocie. 20 lat temu na terenie gminy Przykona bezrobocie wynosiło powyżej 20 proc. Dziś pozostaje na poziomie zaledwie 4 proc. W ostatnich latach samorząd gminy Przykona stanął też przed wyzwaniem jakim jest transformacja energetyczna.

- Zaczęliśmy głęboko myśleć co dalej po węglu, zdawaliśmy sobie sprawę że kopalnia i elektrownia nie będą trwały wiecznie. Trzeba szukać alternatyw, aby wpływy z podatków były stałe. To ważne zagadnienie i dzięki życzliwości rad poszczególnych kadencji jako jeden z pierwszych samorządów wprowadziliśmy te tzw. wakacje podatkowe dla podmiotów, które zaczynały gospodarować na tym obszarze. Byliśmy drugą gminą w Polsce, która wprowadziła tzw. becikowe, ale też kwestie związane z polityką lekową. Na oświacie też nie szczędziliśmy - podkreślał wójt gminy Przykona, dziękując wszystkim samorządowcom - zarówno z obecnej jak i ubiegłych kadencji, za osiągnięcia, które są wspólnym dokonaniem.

Nie zabrakło także ciepłych słów pod adresem pracowników urzędu gminy.

- Mając trzydzieści parę lat sądziłem, że profesjonalni pracownicy dadzą sobie radę. Taki profesjonalny urząd udało mi się stworzyć i on trwa. Sprawczość urzędnicza pozwalała przekonywać inwestorów. W większości przypadków to się broniło i wiele ciepłych słów pod naszym adresem padało. Chciałbym podziękować dziesiątkom osób, które przewinęły się przez dziesięciolecia. Było to dwóch wójtów, trzech zastępców wójta, dwóch skarbników i trzech sekretarzy - podsumował wójt.

Podziękowania dla żegnającego się ze swoją funkcją wójta przygotowali także radni i sołtysi. Przewodniczący rady gminy Przykona, Maksymilian Majchrzak wymienił osiągnięcia Mirosława Broniszewskiego, który za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

- Dokonania i styl zarządzania przyczyniły się do osiągnięć i wyróżnień wójta oraz całej gminy Przykona, która znalazła się w gronie złotej setki samorządów i wśród gmin najlepiej pozyskujących środki europejskie w przeliczeniu na mieszkańca. To przyczyniło się do uzyskania tytułu Perły Samorządu w kategorii najlepszy włodarz gminy wiejskiej - wymieniał przewodniczący rady, składając słowa podziękowania za ostatnie 36 lat, kiedy Mirosław Broniszewski - najpierw jako naczelnik, a później jako wójt troszczył się o gminę Przykona.

a.augustyniak 120x180

Nowe inwestycje Powiatu Tureckiego na terenie gmin...
Koniec kadencji Rady Miejskiej. Podziękowania na d...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.