Przykona: Nauka w Boleszczynie tylko do trzeciej klasy. Zwolnienia wśród nauczycieli

Szkoła Podstawowa w Boleszczynie

Bezlitosna demografia i ekonomia sprawiły, że od września w Szkole Podstawowej w Boleszczynie nauka odbywać się będzie tylko w klasach I-III i oddziale przedszkolnym. Zmiany wiążą się niestety z redukcją etatów wśród pracowników szkoły.

Na podjęcie takiej decyzji złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim jest to zmniejszająca się liczba uczniów - obecnie w oddziale przedszkolnym i klasach I-VIII uczy się się 52 dzieci, w tym 25 z gminy Przykona i 27 spoza obwodu. Liczba uczniów w stosunku do wielkości bazy szkolnej jest nieproporcjonalnie mała, znaczące koszty utrzymania generuje również struktura zatrudnienia kadry pedagogicznej i administracyjno-obsługowej. Nieracjonalnie kształtują się także wydatki na dowozy.

- Nie ma siły na demografię i ekonomię. Demografia jest bezlitosna, nie ma dzieci, idzie za tym ekonomia. Koszty są takie, że już nie stać nas na to. Spotkało się to ze zrozumieniem wszystkich stron, stąd taka uchwała. Nie zamykamy tej szkoły, będzie oddział trzyklasowy, działamy dalej - mówił podczas środowej sesji przewodniczący rady gminy Maksymilian Majchrzak.

Po przekształceniu w Boleszczynie dalej funkcjonować będzie oddział przedszkolny, a nauka odbywać się będzie w klasach I-III. Uczniowie klas IV-VIII znajdą miejsce w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zespole Szkół w Przykonie oddalonej od szkoły w Boleszczynie o osiem kilometrów. Będą mieć zapewniony dojazd do szkoły, trwający nie dłużej niż 15 minut.

Przekształcenie szkoły w Boleszczynie spowoduje zmiany w zatrudnieniu.

- Dzisiaj na dobrą sprawę do końca nie wiadomo czy to będą trzy etaty, czy cztery etaty. Spróbujemy pomóc tym paniom, pracownikom, którzy tę pracę będą tracili. Takie rozmowy zostały podjęte wewnętrznie i na poziomie również powiatu. W każdym razie robimy wszystko, żeby pracownicy szkoły w Boleszczynie nie byli pozostawieni samym sobie - mówił wójt Mirosław Broniszewski.

Wiadomo, że zmiany w kolejnych etapach pociągną za sobą nie tylko redukcję etatów nauczycieli, ale też ograniczenie części stanowisk administracyjno-obsługowych. Uchwała podjęta przez radę gminy pozwoli racjonalnie gospodarować środkami finansowymi i optymalnie zarządzać szkołą, a także organizować dowozy.

 

Tuliszków: Zapraszamy na koncert zespołu TuliBabki...
Tobiasz Nowicki liderem rankingu "Złota Rękawica O...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Mama.. w piątek, 26 lipca 2019 11:11

szkoda bardzo szkoda,dzieci tutaj miały bardzo dobrze.

szkoda bardzo szkoda,dzieci tutaj miały bardzo dobrze.
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.