Przykona: Nie ma odwrotu od zielonej energii. Powiat turecki liderem OZE

Sesja Rady Gminy Przykona

O zielonej rewolucji, która dokonuje się w powiecie tureckim rozmawiano podczas sesji rady gminy w Przykonie. W sprawie transformacji energetycznej głos zabrali przedstawiciele firmy Energa Invest - dyrektor Biura Projektów Strategicznych Szymon Wojnicki i kierownik projektu Krzysztof Mazur, a także starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny i Maciej Sytek - pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej.

Liderzy transformacji
-Obszar Wielkopolski Wschodniej jest tym obszarem, w którym gmina Przykona, powiat turecki jest liderem transformacji energetycznej. Transformacji energetycznej spowodowanej tym, że na tym obszarze wygaszany jest przemysł paliwowo-energetyczny - rozpoczął wójt gminy Przykona Mirosław Broniszewski, wspominając o wygaszeniu Elektrowni Adamów, która przez 60 lat produkowała prąd.

Rozmowy o tym, co ma nastąpić po erze węgla rozpoczęły się w gminie Przykona już kilkanaście lat temu.

- W 2009 roku, 11 lat temu z ówczesnym zarządem KWB Adamów podpisaliśmy list intencyjny w celu utworzenia Gminnego Parku Energetycznego. Już wtedy w tym liście pisaliśmy, że chcemy włączyć te obszary do produkcji energii, ale trochę innej niż ta czarna, energii zielonej z wiatru, słońca i biomasy - wspominał wójt.

Podobny dokument podpisano później z Energą. Na terenie gminy powstała biogazownia i pola do uprawy biomasy.

- My wiemy o co tu chodzi, partnerzy wiedzą o co chodzi w tej idei. Próbujemy to skutecznie realizować. Przechodzimy trudny okres inwestycyjny. Ta nasza ziemia została pozostawiona samej sobie. Kiedy o problemach likwidacji wygaszania przemysłu paliwowo-energetycznego, mówiliśmy kilka lat temu w różnych gremiach, spotykało się to z niewiarą, że mogą być takie czy inne skutki. Dzisiaj, kiedy ten problem dotyka szerszego obszaru, bo dotyka sąsiednich obszarów ta sprawa, transformację energetyczną przeżywać będzie cały region - powiedział do zebranych Mirosław Broniszewski, podkreślając, że gmina Przykona przez okres wygaszania przeszła „suchą stopą”.

Dumy z tego, że odnawialne źródła energii rozwijają się na terenie powiatu tureckiego nie krył również starosta Dariusz Kałużny.

- Gmina Przykona i powiat turecki stały się liderem OZE w regionie Wschodniej Wielkopolski i z tego jestem dumny. Zastąpienie przemysłu opartego na węglu przemysłem o oparym na czystej energii to prawdziwa zielona rewolucja i mam nadzieję, że pozostałe gminy pokopalniane też w to wejdą - podkreślał starosta wskazując na fantastyczną współpracę z samorządem i firmą Energa. Dariusz Kałużny zadeklarował, że jako inwestycje związane z OZE będą traktowane priorytetowo.

Pieniądze na rozwój zielonej energii 
Maciej Sytek - pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej oraz prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie opowiedział natomiast o środkach jakie Unia Europejska oraz rząd planują przeznaczyć na transformację energetyczną naszego regionu. Wielkość funduszu sprawiedliwej transformacji to kwota 17,5 mld euro. Są to tzw. środki dotacyjne, z których skorzystać będą mogły m.in. samorządy. Z tej puli pieniędzy 7,5 mld zł może trafić do Polski. Jest szansa na zwiększenie finansowania w dodatkowym chemanizmie. Na początku marca w Warszawie ogłoszono trzy regiony, które wezmą udział w podziale środków - to Śląsk, Dolny Śląsk i właśnie Wielkopolska Wschodnia. Maciej Sytek wskazywał też na konieczność stworzenia ustawy dla transformacji, która wskaże kompleksowy kierunek podążania, taki jak realizowany jest m.in. w gminie Przykona. Z unijnych pieniędzy będą mogły korzystać nie tylko mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, ale też duże firmy, które funkcjonują w regionie i chciałyby przekształcić swój profil w kierunku zielonej energii. Te firmy muszą zostać wpisane do planu transformacji. Gminy pokopalniane mogą również korzystać ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Powiat turecki jest przykładem dobrze przeprowadzonej transformacji, bez tych pieniędzy. Pokazał Wielkopolsce i Europie, że transformację można szybko przeprowadzić - mówił Maciej Sytek przypominając, że graniczna data transformacji ro rok 2030.

Jest farma wiatraków, będzie fotowoltaika
Reprezentujący firmę Energa Invest Krzysztof Mazur przedstawił natomiast zebranym proces budowy farmy wiatrowej w Przykonie. Wspomniał, że prace związane były nie tylko z ekscytacją, ale też z niepokojem, ponieważ inwestycja prowadzona była na terenie pokopalnianym, co było nowym doświadczeniem i wzywaniem zarówno dla inwestora, jak i dla firm, które zajmowały się budownictwem oraz projektowaniem. Wiadomo już również, że gigantyczne wiatraki nie są ostatnią realizacją, którą grupa Energa chce w gminie Przykona prowadzić.

- Ze względu na to, że dobrze nam się współpracuje na terenie gminy Przykona jesteśmy głodni kolejnych inwestycji. Ta farma miała liczyć nie dziewięć turbin tylko 11. Cały czas utrzymujemy gotowość inwestycyjną dla dwóch dodatkowych turbin - podkreślił Szymon Wojnicki z Energa Invest.

Termin ich postawienia zależy od złagodzenia ustawy odległościowej, co poruszane było także podczas spotkania z minister Emilewicz. W planach są projekty kolejnych farm wiatrowych, a także farma fotowoltaiczna o mocy około 100 MW, która zlokalizowana ma być na powierzchni 210 ha okalających wiatraki. Aktualnie prace znajdują się na etapie przyjmowania dokumentacji planistycznej, ale jak można było usłyszeć - przy odpowiedniej determinacji - projekt gdzie można zakończyć w przyszłym roku.

-Gmina Przykona jeśli chodzi o podejście to wzór i wyjątek. Tu każdy czuje inwestycje i widzi, że to nie tylko korzyść dla inwestora, ale też korzyść dla gminy. Widzicie państwo te inwestycje zdecydowanie szerzej - mówił dyrektor Biura Projektów Strategicznych Energa Invest, dziękując za odważne inwestycje i wizję. Na ręce wójta oraz przewodniczącego rady gminy wręczono także pamiątkową tabliczkę. Wszyscy mogli także obejrzeć film przedstawiający poszczególne etapy budowy farmy wiatrowej.


Strażak z powiatu tureckiego zarażony koronawiruse...
Przykona: Umowa na nowy chodnik podpisana

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Janusz w niedziela, 26 lipca 2020 15:12

Dlaczego w artykule nie napisano o całym przebiegu burzliwej sesji? Redaktor dobiera tylko informacje, które są korzystne dla wójta? Ciekawe co może powodować takie podejście do spraw gminy Przykona.

Dlaczego w artykule nie napisano o całym przebiegu burzliwej sesji? Redaktor dobiera tylko informacje, które są korzystne dla wójta? Ciekawe co może powodować takie podejście do spraw gminy Przykona.
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.