Przykona: Od węgla do wiatru. Energa inwestuje w pogórnicze tereny

Inwestycje w Przykonie

Gmina Przykona od 60 lat kojarzy się z węglem. Teraz, gdy energetyka węglowa w regionie się kończy samorząd stawia na odnawialne źródła i wspólnie z partnerami sięga po zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jednym z nich jest budowa budowa nowoczesnej farmy wiatrowej przez Energę.

O szczegółach inwestycji można było usłyszeć podczas spotkania z przedstawicielami spółki Energa zorganizowanym właśnie w miejscu, gdzie montowane są jedne z największych wiatraków aktualnie instalowanych w Polsce. W rolę gospodarza wcielił się Piotr Meler, prezes spółki Energa OZE.

- Dobra współpraca samorządu z Grupą Energa pozwoliła rozpocząć tę inwestycję, tak bardzo dla nas ważną. Nie jedyną w ostatnich kilku latach, bo jesteśmy rownież właścicielem kilku farm wiatrowych, w tym farmy wiatrowej Parsówek. Chcemy się wykazać bo wykazywanie się taką inwestycją jest po prostu czymś dobrym, dzisiaj powstaje tu bardzo duża farma wiatrowa . Nie jest to koniec naszych planów w tym regionie. Ta dobra współpraca z samorządem spowodowała, że również myślimy o dużej farmie fotowoltaicznej, jesteśmy na etapie złożenia wniosku o pozwolenie na budowę - mówił prezes Meler.

Inwestycję w Przykonie chwalił pochodzący z Turki wiceminister w resorcie inwestycji i rowzwoju Waldemar Buda.

- Można podawać tę inwestycję jako przykład. Tutaj nie było szczególnych opóźnień, tutaj ta inwestycja była nadzorowana, nie zdarzyło się nic, co byłoby zaskoczeniem dla projektantów, dla wykonawców. To jest tak, że to jest początek, bardzo zależy nam, żeby takie inwestycje powstawały w miejscach, które są niekolizyjne z punktu widzenia zamieszkiwania osób. W miejscach, które są rekultywowane w związku z zakończeniem innego przemysłu - mówił Waldemar Buda.

Również poseł Ryszard Bartosik podkreślał, że farma wiatrowa w Przykonie to zarówno dobra decyzja dla Energi, ale też przykład dobrej współpracy z lokalnymi władzami. To jest - zdaniem posła - gwarantem osiągnięcia spodziewanych skutków.

- Ta gmina miała i ma jeszcze na tym terenie kopalnię w brunatnego, ale ciągle było pytanie, co potem. Dzisiaj widzimy co potem. Właśnie dzieją się tu inwestycje, które są przyszłością tej gminy ale także tego regionu - wskazywał poseł Bartosik, gwarantując ze swojej strony przychylność w trosce o rozwój małej ojczyzny.

Starania gminy o zagospodarowanie terenów pokopalnianych rozpoczęły się blisko dekadę temu, od rozmów z ówczesnym zarządem kopalni „Adamów”.

- Dokładnie 10 lat temu z ówczesnym zarządem KWB Adamów zarządem będącym jeszcze własnością Skarbu Państwa dyskutowaliśmy nad tym, co po węglu, co po erze węgla, co zostawimy dla naszych następców wiedząc, jakie mogą być konsekwencje tej trudnej transformacji energetycznej . 10 lat temu postanowiliśmy na tym obszarze wspólnie z kopalnią utworzyć gminny park energetyczny i postanowiliśmy szukać inwestorów, którzy zagospodarują to, co jest wartością tej ziemi - zaznaczał wójt Broniszewski, dodając, że oczekują wraz z partnerami współpracy.

Farma Wiatrowa Przykona to trzecia z kolei farma wiatrowa realizowana przez spółkę Energę Invest. Projekt został kompleksowo przygotowany przez spółkę Energa Invest, która posiada komplet decyzji o pozwoleniu na budowę i realizuje projekt w formule inwestora zastępczego. Inwestycja została zaprojektowana w oparciu o najnowsze dostępne technologie przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa obsługi. Projekt wpisuje się w rewitalizację tego obszaru, tereny poprzemysłowe zostaną wykorzystane do produkcji zielonej energii co znacząco wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu. Wszystko to z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności. Farma Wiatrowa Przykona dysponować będzie mocą zainstalowaną ponad 30 MW, według przewidywań rocznie produkować będzie ok. 75 GWh energii elektrycznej. Na 250 ha rekultywowanych terenów po kopalni węgla brunatnego posadowionych zostanie 9 turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą (m.in. linie kablowe SN, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stacja GPO). Wykorzystanie tego obszaru pod inwestycję w odnawialne źródła energii stanowi cenną wartość dodaną całego przedsięwzięcia.

 

Niedzielne spotkanie pełne uśmiechu
CarVertical - pierwsza pomoc dla kupujących używan...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - MMM w czwartek, 10 października 2019 17:01

A jaka w tym rola niejakiego Bartosika dla jaj nazywanego posłem ?

A jaka w tym rola niejakiego Bartosika dla jaj nazywanego posłem ?
Gość - Wąsaty Janusz po w piątek, 11 października 2019 20:20

A Pan dla jakiej przyczyny był nazywany posłem? Pewnie z powodu tej długiej "blondyny" noszonej pod marynarką.

A Pan dla jakiej przyczyny był nazywany posłem? Pewnie z powodu tej długiej "blondyny" noszonej pod marynarką.
Gość - LOZ w czwartek, 10 października 2019 15:05

o jej! ile przylepców PISowskich do mądrych i strategicznych działań Samorządu Gminy w Przykonie

o jej! ile przylepców PISowskich do mądrych i strategicznych działań Samorządu Gminy w Przykonie
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.