Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przykona: Radni przyjęli historyczny budżet

Przykona

Przyszłoroczny budżet gminy Przykona będzie najwyższym w historii tego samorządu. Radni decyzję dotyczącą finansów na 2024 rok podjęli w czwartek, 28 grudnia.

Rok pod znakiem inwestycji

-To dla nas historyczny budżet i to z trzech powodów. Po pierwsze 35 budżet po transformacji ustrojowej roku 90. Ważne wydarzenie. W 105.rocznicę powstania wielkopolskiego. Też ważne wydarzenie, albo bardzo ważne. Może nie bezpośrednio dotykające nas, na tych obszarach ale dla Wielkopolski to ważne i istotne. Po drugie budżet najwyższy w historii naszej gminy. Ponad 56 mln zł po autopoprawkach, po stronie wydatkowej i prawie 50 mln zł po stronie dochodowej to naprawdę znaczące kwoty i sumy. I po trzecie budżet w którym jest zawarta kwota ponad 21 mln zł na wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne stanowiąca prawie 38 proc.wielkości tego budżetu. I to się nie dzieje bez przyczyny. To ogromna zasługa, rady, która ten budżet uchwala i na bieżąco kontroluje, szuka dodatkowych źródeł dochodów, podobnie jak to się działo przy budżecie roku 2024 - mówił wójt Mirosław Broniszewski.

W roku 2024 na infrastrukturę sanitarną gmina przeznaczyć ma 4 486 799,27 zł, w tym przebudowę oczyszczalni ścieków w Psarach. Inwestycje drogowe będzie to kwota około 4 160 311,64 zł. I tu wymienić można między innymi budowę drogi gminnej Psary- Przykona- budowa mostu w Przykonie, budowę drogi gminnej w miejscowości Przykona, drogi gminnej w Olszówce, przebudowę chodnika wraz z remontem nawierzchni drogi Wichertów- Smulsko czy zagospodarowanie terenu przy ulicy Spacerowej w Przykonie. Na drogi wewnętrzne przeznaczona zostanie kwota 6 028 920,50 zł. Samorząd zapowiada budowę chodników i ścieżek pieszo -rowerowych na terenie gminy, progów zwalniających w miejscowości Psary - etap III, ulicy Jaworowej w miejscowości Psary, Kwiatowej, Granicznej i Rumiankowej w Przykonie, Zielonej, Klonowej w miejscowości Psary, przebudowę dróg w Psarach i miejscowości Wichertów – Przykona. W budżecie na rok 2024 planuje się modernizację kotłowni w Szkole Podstawowej w Sarbicach oraz zakup i montaż klimatyzatorów w Zespole Szkół w Przykonie, a także rozbudowę instalacji fotowoltaicznej na budynku Przedszkola w Przykonie.

W wydatkach inwestycyjnych znalazło się kompleksowe zagospodarowanie Plenerowego Centrum Edukacji i Kultury przy Zespole Szkół w Przykonie, przebudowa systemu kanalizacji deszczowej wraz z budową podziemnych zbiorników retencyjnych w miejscowości Przykona oraz zakup i montaż garażu na Plenerowe Centrum Edukacji i Kultury przy Zespole Szkół w Przykonie. Wśród zadań inwestycyjnych znalazły się między innymi budowa placów zabaw przy świetlicy wiejskiej w Radyczynach i Bądkowie Pierwszym, doposażenie placów zabaw i świetlicy wiejskiej w Laskach oraz Kaczkach Plastrowych, a także modernizacja placu zabaw w Wichertowie. Planuje się budowę świetlic wiejskich w Kaczkach Plastrowych, Sarbicach i Rogowie, modernizację świetlic wiejskich w Ewinowie, Gąsinie, Radyczynych, budowę boiska wielofunkcyjnego w Żeroniczkach i szatni w na boisku w Psarach.

W roku przyszłym duży nacisk kłaść będzie się na bezpieczeństwo. Sprzęt, szkolenia druhów, a także wsparcie organizacji pozarządowych w tym po raz pierwszy w budżet jest wpisane wsparcie na realizację zadań Kół Gospodyń Wiejskich. Ważne przedsięwzięcia podejmowane będą z zakresu sportu i kultury.

Od wielu lat dba się o odnawialne źródła energii. Możliwe że wczesną wiosną będzie wiadomo czy gmina jest zainteresowana jeszcze jakimiś odnawialnymi źródłami energii. Prowadzony jest projekt life after coal który ma prowadzić do stworzenia czystej energetycznie gminy, a Przykona od wielu lat wprowadza się go z pozytywnym skutkiem.

Stabilny rozwój z myślą o najmłodszych

W przyszłym roku kontynuowane będą działania prowadzone obecnie, jak chociażby transfery społeczne, które są transferami z budżetu gminnego, w tym tzw. becikowe. Każdy nowy mieszkaniec otrzyma kwotę tysiąc złotych. Kiedy to dziecko będzie mogło pójść do żłobka to otrzyma dotację w wysokości na chwilę obecną 600 zł.

- Oczywiście trzeba mieć na względzie to, że w przypadku wzrostu kosztów utrzymania dziecka należy się zastanowić nad tym czy jest to kwota wystarczająca, albo na ile jesteśmy w stanie zadowolić tych rodziców którzy to dziecko do żłobka odstawiają. Dzisiaj żłobek ma 90 proc.obłożenia, jest tylko niewielka rezerwa, a dzieci jest około 27 przez cały czas. Po tym żłobku dziecko idzie do przedszkola, gdzie również mamy bonus w postaci tego, że gmina nie pobiera opłat za dodatkowe godziny zajęć angielskiego i rytmiki i w miarę potrzeb udzielamy też pomocy finansowej w zakresie ewentualnych potrzeb związanych z szeroko pojętym rozwojem dziecka przebywającego w przedszkolu. Ważną kwestią jest pomoc psychologiczna. Wciąż mówi się, że trzeba zwiększyć ten zakres dla dzieci które tego potrzebują na każdym poziomie - podkreślał wójt.

Jak powiedział dzieci korzystają z darmowych posiłków, a samorząd chce kontynuować wsparcie stypendialne dla szczególnie uzdolnionych dzieci. Powyższe działania spowodowały, że liczba mieszkańców nie zmalała, a wręcz wzrosła. Jest to również związane z pojawianiem się nowych miejsc do zasiedlania i dynamicznym rozwojem miejscowości.

- Można powiedzieć, że budżet jest prorozwojowy, bo 21 mln zł na zadania inwestycyjne to znacząca kwota, ciesząca, chociaż ciągle wydawałoby się że nie jest to budżet oczekiwań i potrzeb ale budżet realnych możliwości sfinansowania zadań inwestycyjnych i bieżących przez finanse gminy. Jak zawsze w okolicach miesiąca września radni, sołtysi i kierownicy jednostek przedkładali swoje propozycje do budżetu na rok następny i w większości przypadków udało nam się umieścić wasze oczekiwania wynikające z waszych wniosków do budżetu - podsumowywał wójt gminy Przykona.

Przypomniał on również o zmianach jakie w strukturze budżetu jeśli chodzi o podatki. Znaczące wpływy w tym zakresie jeszcze niedawno przynosiła kopalnia Adamów, dziś jej udział zdecydowanie się zmniejszył. Udało się jednak tak zdywersyfikować dochody własne, że dziś - jak zaznaczał Mirosław Broniszewski - można być spokojnym o dalszy rozwój gminy.

Tuliszków: Zagospodarowanie terenu w parku w Piętn...
Świąteczno-noworoczna sesja w gminie Turek, czyli ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.