Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przykona: Rok 2022 zakończony obiecująco. Wójt z wotum zaufania i absolutorium

Przykona

W ubiegłym tygodniu radni gminy Przykona jako pierwsi w powiecie udzielili wójtowi wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok. Obie uchwały rada przyjęła jednogłośnie.

Przedstawiony raport o stanie gminy obejmował informacje z działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizacje polityk, programów i strategii oraz uchwał rady gminy. Stanowił on zestawienie najważniejszych danych o samorządzie. Omawiając raport wójt Mirosław Broniszewski zwrócił uwagę na stabilny przyrost liczby mieszkańców. W raporcie o stanie gminy podkreślono m.in. systematycznie rosnącą liczbę podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, co przekłada się na poprawę życia mieszkańców.

-Tak ważne jest to aby mieszkańców gminy Przykona było jak najwięcej i tak ważne jest, żeby podmiotów gospodarczych, które tworzą rynek pracy, które tworzą bazę podatkową również było jak najwięcej. Co najważniejsze - w ciągu ostatnich 20 lat liczba mieszkańców gminy Przykona zwiększyła się o ponad 600 osób, co jest naprawdę bardzo dobrym wskaźnikiem, bo jak obserwujemy życie i śledzimy to, co dzieje się w miastach - następuje radykalny spadek mieszkańców - zaznaczał wójt Mirosław Broniszewski.

Wójt gminy Przykona podkreślił, że w ubiegłym roku kolejny raz doświadczyliśmy negatywnych skutków pandemii COVID-19, a także wojny w Ukrainie.

- Przyszłość z perspektywy roku ubiegłego roku była bardzo niepewna. Nie byliśmy przekonani czy wszystkie wpływy podatkowe do nas spłyną i tak się stało. Przy wyrównaniu subwencji i podatku dochodowego od osób fizycznych na nasze konto pod koniec roku 2022 wpłynęły środki rządowe, które pozwoliły usystematyzować zarówno stronę dochodowa jak i wydatkową oraz skończyć rok obiecująco - mówił Mirosław Broniszewski.

Budżet gminy Przykona za 2022 rok ostatecznie zamknął się kwotą ponad 40 mln zł po stronie dochodów i wydatkami w wysokości blisko 46 mln zł. Mimo różnych trudności udało się zatem zwiększyć plan dochodów o blisko sześć milionów, a wydatków o ponad 10 mln zł od pierwotnie zakładanych kwot.

Po wysłuchaniu sprawozdania finansowego i opinii RIO radni jednogłośnie udzielili wójtowi zarówno wotum zaufania jak i absolutorium.

Wycinka pod policyjnym nadzorem, czyli co wydarzył...
Dobra: "Alebabki" to naprawdę fajne babki, czyli 1...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.