Przykona: To co dzielić potrafisz, mnożyć się będzie… Święto Plonów w Boleszczynie

Dożynki Gminne w Boleszczynie

Delegacje wieńcowe barwnym korowodem rozpoczęły dożynki w Boleszczynie (gmina Przykona). Nie brakowało tradycyjnych obrzędów, swojskiego jadła, a nade wszystko dobrej zabawy, wieńczącej czas wytężonej pracy na roli.

Z szacunkiem dla tradycji i wielką radością - tak w gminie Przykona świętowano koniec żniw. Wydarzenie rozpoczęto od mszy świętej, podczas której dziękowano za tegoroczne plony, które mimo panującej suszy, udało się zebrać. Pobłogosławiono także dary i wieńce wyplecione z tegorocznych zbóż.

Do części obrzędowej wszystkich zaprosił zespół ludowy Zgoda. Najważniejszym punktem było przekazanie przez starostów dożynkowego chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi święta - wójtowi gminy Przykona, Mirosławowi Broniszewskiemu.

Starościną dożynek była pani Daria Zalas, mieszkanka Boleszczyna, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Honory starosty pełnił natomiast pan Krzysztof Kliber, również pochodzący z Boleszczyna i tam też prowadzący wspólnie z żoną gospodarstwo.

Po rozczęstowaniu chleba pomiędzy wszystkich uczestników i tradycyjnych ludowych przyśpiewkach w wykonaniu zespołu Zgoda nadszedł czas na wybór najpiękniejszego wieńca, który będzie reprezentować gminę Przykona na dożynkach powiatowych w Dobrej. Po podliczeniu głosów było jasne, że zaszczyt ten przypadnie w udziale delegacji wieńcowej z Boleszczyna.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć również swojskiego jadła - o to zadbały ze szczególną starannością miejscowe gospodynie i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Przykona. Po oficjalnej części wszyscy bawili się dalej, ciesząc się z zakończonych prac i zebranych plonów.

Brudzew: W podziękowaniu za urodzaj podzielili doż...
Tuliszków: Podwójne święto - dożynki i strażacka j...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Mieszkanka w poniedziałek, 26 sierpień 2019 14:45

Piękne wieńce nawiązujące do tradycji. Szanuję.

Piękne wieńce nawiązujące do tradycji. Szanuję.
Gość
sobota, 04 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.