Przykona: Żyjemy na kredyt, zjadając własny ogon…

Przykona

- Można powiedzieć, że żyjemy trochę na kredyt, zjadając własny ogon, ale dzięki przezorności rady zabezpieczyliśmy w latach ubiegłych trochę środków w postaci nadwyżki budżetowej. To pozwala nam sfinansować deficyt bez potrzeby zaciągania kosztochłonnych kredytów w roku przyszłym - mówił wójt gminy Przykona Mirosław Broniszewski podczas sesji, na której radni decydowali o kształcie przyszłorocznego budżetu.

To kolejny taki trudny budżet. Rok 2022 i 2023 są trudne z wiadomych i oczywistych przyczyn - kryzysu i wojny w Ukrainie, a także drastycznego wzrostu cen wszystkich usług publicznych. Stąd konieczność szukania oszczędności i absolutnej racjonalności wydatków. Podkreślał wójt Broniszewski.

Po stronie dochodów zapisano w budżecie kwotę 38,5 mln zł, zaś wydatki to blisko 45 mln zł. Na wydatki majątkowe, czyli inwestycje samorząd gminy Przykona zamierza przeznaczyć nieco ponad 13 mln zł.

- To budżet nie spełniający naszych oczekiwań w pełni, ale znajdujemy się w takiej sytuacji że musimy sobie radzić tym, czym dysponujemy. Daj Boże żeby to się ziściło i żebyśmy mogli pozyskać środki dodatkowe. Uwzględniliśmy to co pilne, niezbędne i potrzebne - wskazywał Mirosław Broniszewski.

W budżecie zabezpieczono także środki, które będą mogły stanowić wkład własny w przypadku pozyskiwania dofinansowań z programów rządowych, funduszy europejskich, a także Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej, gdzie gmina Przykona może znaleźć się w gronie potencjalnych beneficjentów.

Planowane na 2023 rok to głównie infrastruktura techniczna - wodociągi, kanalizacja, drogi, infrastruktura sportowa i kulturalno-turystyczna. Wśród wymienionych zadań jest m.in. budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, zagospodarowanie terenów pogórniczych węgla brunatnego w sołectwie Dąbrowa, etap I Budynek Przystani Żeglarskiej, etap II Pomost Cumowniczy, budowa boiska w miejscowości Laski, modernizacja terenu przy budynku Urzędu Gminy Przykona, budowa sieci wodociągowej Laski, Aleksandrów , budowa kanalizacji w Rogowie oraz drogi i ulice w Psarach, Przykonie i Radyczynach.

Dobry budżet na trudne czasy w powiecie tureckim
Dwa urzędy - jedna piaskownica. Nietypowy prezent ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - światłowód w piątek, 30 grudnia 2022 12:09

Zadbajcie o światłowód gminie. Mniejsze wioski są w czarnej dziurze.....

Zadbajcie o światłowód gminie. Mniejsze wioski są w czarnej dziurze.....
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.