Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Radni gminy Turek chcą więcej czasu na wymianę starych pieców

dym z komina

Radni gminy Turek wystąpili z apelem do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego o dokonanie zmiany terminu realizacji obowiązku wymiany starych instalacji na paliwa stałe, niespełniających norm określonych w tzw. uchwale antysmogowej. „Kopciuchy” miały zniknąć z początkiem tego roku, jednak samorządy biorą mieszkańców w obronę, wskazują przede wszystkim na kwestie finansowe.

Uchwała antysmogowa nałożyła obowiązek wymiany starych, bezklasowych kotłów na węgiel i drewno do końca roku 2023 oraz kominków i pieców do końca 2025. Rada gminy Turek postanowiła podjąć apel i zwrócić się do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego o zmianę tych terminów w związku z niestabilną sytuacją ekonomiczną i polityczną, z zaburzeniami na rynkach paliw, niejasnymi wytycznymi Unii Europejskiej w kwestii wykorzystania paliw, sytuacją ekonomiczną mieszkańców gminy, niewłaściwą dostępnością środków do czasu w jakim należało wykonać wytyczne wynikające z uchwały antysmogowej. Główną przesłanką wydłużenia terminów wymiany starych kotłów jest to, że mieszkańcy nie posiadają wystarczających środków na wymianę starych pieców. Jest to procedura, która wymaga dłuższego czasu.

Kwestia wymiany tzw. „kopciuchów” poruszona została także podczas forum samorządowego. Wówczas to wójtowie i burmistrzowie pytali marszałka województwa wielkopolskiego o kwestię ewentualnej zmiany terminów. Jak podczas ostatniej sesji rady gminy Turek wskazywał wójt Karol Mikołajczyk, marszałek podtrzymał terminy, tłumacząc się tym, że mieszkańcy mieli czas na wymianę źródeł ciepła.

- My sugerujemy, że dostrzegamy problem, nie tyle w świadomości ludzi, bo czy ktoś chciałby celowo kopcić? Osoby mieszkające samotnie, utrzymując się z emerytury nie są w stanie wymienić kotła w starym budownictwie. To drogie przedsięwzięcie. W przypadku osoby, która ma zmodernizować system ogrzewania pojawia się problem na co zmienić, bo mamy jeszcze koszt eksploatacji, koszt paliwa. Dzisiaj konia z rzędem temu, kto jest w stanie przeprowadzić dobrą kalkulację i pokazać co się będzie opłacało także w perspektywie 5 czy 10 lat - podsumował wójt gminy Turek.

Osobną kwestią jest to, że uchwała sejmiku przerzuca na gminę obowiązek kontrolowania.

- My nie chcemy - my musimy kontrolować. Ja w życiu nie ośmielę się kogoś mandatem ukarać, niech sejmik nakłada kary - mówił Karol Mikołajczyk.

422640723 895855282282603 2374037222840147441 n

Kawęczyn: Druhny z Będziechowa w czołówce II Halow...
Obóz sportowy Muay Thai w Thailandii

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.