Rajd z historią w tle, czyli wiedza i rozrywka w jednym

Rajd

Kolejna udana i o niecodziennym charakterze impreza odbyła się 22 października. Wydarzenie pokazało, że teren powiatu tureckiego jest bogaty nie tylko w miejsca, ale również historię. Rajd, którego tematyką była II wojna światowa doświadczał i uczył, co z całą pewnością potwierdzić mogą jego uczestnicy.

Wydarzenie rozpoczęło się od spotkania na parkingu leśnym w Turku. Ciekawi historii naszego powiatu uczestnicy rajdu udali się w miejsce pamięci, gdzie rozstrzelani zostali członkowie z oddziału partyzanckiego GROŻNY. O historii tego miejsca opowiedział harcerzom i uczestnikom Zdzisław Włodarczyk, natomiast w tematykę wprowadził Mariusz Szwedzki. By oddać hołd poległym harcerze zapalili znicz, a następnie udali się autami terenowymi zwanymi również klasykami motoryzacji do Dobrej.

Tam również poznano historie aresztowania Groźnego oraz zapalono symboliczny znicz. Kolejnym miejscem postoju był Czachulec, gdzie przytoczono historię jednego z największych w Europie getta wiejskiego, jakie powstało podczas II wojny światowej. Zdzisław Włodarczyk opisał tragedię miejsca i wydarzeń, które miały miejsce.

Uczestnicy wydarzenia powrócili do świetlicy wiejskiej w Krzymowie, gdzie czekał na nich ciepły posiłek.

Należy nadmienić, że w rajdzie udział wzięli 25 Drużyna Harcerska „Włóczykije” w Krzymowie, 9 Drużyna Harcerska „Knieja” w Koninie, 25 Gromada Zuchowa „Muminki z Leśnej Dolinki” w Krzymowie.

Harcerze wręczyli podziękowania organizatorom wydarzenia, którymi byli aktywnie działający na terenie powiatu tureckiego Automobil klub Turek oraz Jan Czaja. Wyrazy uznania przekazano również wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie osobom oraz przedstawicielom instytucji.

Fot. M.JAC
 
Kawęczyn: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze odebrały ...
Piękna pogoda i wiele wrażeń podczas Integracyjneg...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 listopada 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.