Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Ranking sukcesów mijającej kadencji. Turek mocno w dół

Statystyki

Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” zaprezentowało ranking sukcesów najlepiej rozwijających się gmin i miast, nazywany rankingiem kadencji samorządów. Jak wypadły w nim samorządy z powiatu tureckiego?

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska. Za pomocą wskaźników liczbowych postarali się oni oszacować sukces, jaki jednostki samorządu terytorialnego odniosły w trakcie mijającej kadencji.
 
Ranking skupia się na szczeblu gminnym - to tam bowiem zapadają decyzje związane z wydatkowanie zdecentralizowanych funduszy. Jest tam również największa swoboda prowadzenia polityki rozwojowej (większa niż w powiecie i województwie). Sukcesu nie należy jednak utożsamiać z sytuacją w danej gminie, a ze zmianą, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich czterech lat.
 
Dane będące bazą do stworzenia rankingu pochodzą z GUS, ale też z innych źródeł, w tym, ze sprawozdań budżetowych. W tym zestawieniu obejmują one lata 2013-2017, ponieważ na etapie tworzenia rankingu nie było dostępne wszystkie dane z roku 2017, analiza kończy się z końcem roku 2016, obejmując ponad pół kadencji. Na wskaźnik sukcesu złożyły się cztery wskaźniki cząstkowe, czyli wskaźniki: sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej), sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej), sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej), a także sukcesu społecznego.
 
Pod uwagę brano m.in. zmianę wielkości budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2013–2017, zmianę odsetka zarejestrowanych bezrobotnych (2013–2017), nowe podmioty gospodarcze, zmianę wielkości wpływów z podatków i opłat lokalnych, a także wyniki sprawdzianu kończącego edukację w szkołach podstawowych, czy chociażby zmianę odsetka dzieci w wieku 3–5 lat objętych opieką przedszkolną w latach 2013–2016.

Jak w rankingu wypadły miasta i gminy z powiatu tureckiego. Wśród miast powiatowych Turek znalazł się na 96 miejscu w kategorii sukces kadencji. W latach 2009-2013 miasto było na pozycji 39. Słupca w tej kategorii zajęła 55 lokatę, a Koło - 31 miejsce. Dane dotyczące pozostałych samorządowy prezentuje tabela.

Historyczna podróż z Kubą Michalskim
Zapraszamy do udziału w akcji „Niepodległa do hymn...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 14 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.