Ranking Wspólnoty: Pokrycie gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, czyli jak samorządy panują nad chaosem

Ranking Wspólnoty: Pokrycie gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego
Są w powiecie tureckim gminy, w których pokrycie miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego wynosi 100 proc. ich powierzchni, ale są i takie, gdzie odsetek ten jest o wiele mniejszy. Szczegółowe dane prezentuje najnowszy ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. 
 
 
Jak zaznaczają autorzy rankingu, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to jeden z podstawowych instrumentów utrzymywania czy też wprowadzania ładu przestrzennego przez władze samorządowe. W powszechnym odczuciu, potwierdzanym także opiniami ekspertów, jest ich za mało, a tempo powstawania kolejnych – zbyt wolne. Przyczynia się to do widocznego gołym okiem chaosu przestrzennego. Zgodnie z prawem przyjęcie MPZP nie jest obowiązkowe dla terenu całej gminy. I często taka powszechność pokrycia planami nie jest celowa. „Nie można zapominać, że tak ich opracowanie, jak i ponoszenie konsekwencji przyjętych zapisów, bywa kosztowne. Nie da się określić jaki procent pokrycia terenu planami jest optymalny. Zależy to od konkretnej sytuacji, innej w każdej gminie. Dlatego prezentowanego przez nas rankingu nie należy traktować jako prostej oceny – im większe pokrycie terenu przez MPZP, tym lepiej. Sugerujemy, żeby patrzeć na te wyniki informacyjnie, a nie traktując jako ocenę działalności władz samorządowych. Niemniej jednak można powiedzieć, że tam, gdzie planów takich nie ma wcale lub też pokrywają zaledwie niewielką część terenu, tam gospodarowanie przestrzenią stwarza widoczne problemy” - podkreślono we wstępie do materiału. 
 
 
Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem (na rok 2020, w %) dla poszczególnych gmin powiatu tureckiego wynosi: 
 
Gmina Brudzew - 12,075%
Gmina Dobra - 0,000%
Gmina Kawęczyn - 0,277%
Gmina Malanów - 1,483%
Gmina Przykona - 100,000%
Gmina Tuliszków - 100,000
Gmina Turek (miasto) - 79,839%
Gmina Turek (gmina) - 5,419%

Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota 
Zasady bezpiecznego opalania. Jakie dermokosmetyki...
Tuliszków: Dachowanie w Kępinie. Utrudnienia na kr...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.