Rekordowo długa sesja z wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza

Miasto Turek

Tak długiej sesji w turkowskim samorządzie nie pamiętają nawet najstarsi radni. Obrady, które rozpoczęły się o godzinie 16.00 trwały niemal do 1.30 w nocy. W tym czasie podjęto uchwały dotyczące udzielenia wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza, okraszając całość płomienną dyskusją, której nie sposób przywołać w całości.

Podczas kilkugodzinnej dyskusji powracano do tematów, które wielokrotnie poruszane były na poprzednich spotkaniach. Przy okazji debaty nad raportem o stanie gminy miejskiej Turek bardziej, lub mniej merytorycznie wzniecano dyskusję dotyczącą wszelkich sfer działalności samorządu.

Radni kolejno zabierali głos argumentując swoje decyzje oraz mówiąc o wątpliwościach dotyczących budżetu i jego wykonania. Tematy poruszane przez radnych to między innymi pozyskiwanie nowych inwestorów, inwestycji miastotwórczych, rewitalizacji parku, powstawania oraz przebudowy ulic na terenie miasta. Nie obyło się bez pytań o ul. Kaliską, budowę drogi zbiorczej Z3, a także tworzenie miejsc pracy.

Burmistrz Romuald Antosik omawiając raport o stanie gminy podkreślał, że rok 2019 był bardzo intensywnym okresem, obfitującym w przedsięwzięcia inwestycyjne i społeczne. Miasto osiągnęło wysokie dochody i pozyskało fundusze dla mieszkańców. W raporcie wspomniano inwestycje takie, jak montaż paneli fotowoltaicznych czy działania zmierzające do powstania geotermii i wykorzystania jej w przyszłości dla celów miasta. Ubiegły rok, jak podkreślał burmistrz to 40 inwestycji za łączną kwotę prawie 28 mln zł. Wydatki inwestycyjne wzrosły z poziomu 14 mln zł w roku 2018 do 28 mln zł w roku 2019.

Zwiększyły się też zyski spółek miejskich. Nie wszystkich radnych jednak te liczby przekonywały. Sceptyczny był m.in. Grzegorz Wojtczak, według którego wyliczenia dotyczące m.in. kwoty pozyskanych środków zewnętrznych nie są właściwe. Jak nie trudno się domyślić, głosowanie nad wotum zaufania nie przebiegło jednomyślnie, jednak z większością dla burmistrza.

- Chciałbym wszystkim bez wyjątku podziękować tym, którzy budują razem ze mną to miasto. Dziękuję wszystkim pracownikom, dziękuję moim zastępcom, sekretarzowi, pani skarbnik, organizacjom pozarządowym i chciałbym podziękować wam, a w szczególności radnym Ziemi Turkowskiej, którzy wiedzą, że miasto może się rozwijać, którzy za każdym razem dyskutują ze mną. Często są to dyskusje bardzo trudne- mówił burmistrz życząc jednocześnie optymizmu tym radnym, którzy uważają, że w mieście nic się nie dzieje.

Długa dyskusja i głosowanie nad wotum zaufania było zaledwie wstępem do sprawozdania finansowego i udzielenia absolutorium. Kwota dochodów, która była zaplanowana na 2019 rok to 144 334 123,61 zł. Poziom wykonania to natomiast 97,19%. Ubiegłoroczne wydatki ustalono w kwocie 147 867 035,61 zł i wykonano na poziomie 96,03%.

Rok 2019 zamknął się deficytem w wysokości 1 711 646.23 zł, a więc o ponad połowę mniejszym niż pierwotnie założono. Jak podkreślono w sprawozdaniu budżetowym, istotny jest fakt, że kwota dochodów wykonanych w roku ubiegłym jest wyższa od tej z roku 2018 o 23 588 682, 69 zł, a wydatki majątkowe są o 14 153 938, 82 zł wyższe niż przed rokiem i jest to stuprocentowy wzrost.

W ubiegłym roku do miejskiej kasy napłynęło wiele środków zewnętrznych. Największa dotacja to pieniądze na wykonanie odwiertów geotermalnych - ponad 12 milionów złotych. Znaczna kwota to dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców, ale też środki na budowę ulicy Leśnej z Funduszu Dróg Samorządowych.

Ostatecznie po wysłuchaniu sprawozdania, 12 radnych udzieliło Romualdowi Antosikowi absolutorium. Sześć osób było przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. Należy nadmienić, że dwóch radnych było nieobecnych.

Przeciwko udzieleniu burmistrzowi absolutorium głosowali Dariusz Jasak, Norbert Lament, Mariola Pacześna, Karol Serafiński, Maryla Stolarek oraz Grzegorz Wojtczak.

Romuald Antosik podziękował pracownikom, a bukiet kwiatów otrzymała skarbnik Małgorzata Dziamara.

-Bardzo się cieszę, że Państwo doceniliście prace wydziału finansowego z panią skarbnik na czele- mówił Romuald Antosik.

Absolutoryjna sesja Rady Miejskiej w Turku przeszła do historii, a to za sprawą godziny w której to zakończono obrady. Radni do domów rozeszli się około 1.30 w nocy i choć niektórzy absolutorium burmistrzowi nie udzielili będą musieli nauczyć się współpracować dla dobra miasta czego serdecznie życzymy.

Cierpliwych zachęcamy do obejrzenia obrad z absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej w Turku, która już niebawem pojawi się na stronie miejskiej.


Zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych. Zapła...
Wideo: Budynek w ogniu! Duży pożar na Kilińskiego ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Franek w czwartek, 02 lipca 2020 10:18

Czy Antosik zasługuje na absolutorium??

Czy Antosik zasługuje na absolutorium??
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.