Rok po wybuchu na Wyszyńskiego. Remont zniszczonych pomieszczeń wciąż trwa

Wyszyńskiego

Dokładnie rok temu, 28 września 2020 roku doszło do tragicznego wybuchu gazu w bloku mieszkalnym przy ul. Wyszyńskiego w Turku. Zniszczenia sprawiły, że z użytkowania wyłączono 12 mieszkań. Lokale są aktualnie remontowane, a prace mają trwać do końca roku.

Wybuch dosłownie wstrząsnął blokiem przy ul. Wyszyńskiego 14. Jeszcze przed przyjazdem straży na pomoc poszkodowanym ruszyli przypadkowi mieszkańcy, którzy pomagali wydobywać rannych. Mieszkanie, w którym doszło do eksplozji zostało niemalże rozerwane. Szkło z rozbitych szyb, a nawet elementy wyposażenia leżały przed blokiem. Zniszczone zostały trzy sąsiednie mieszkania oraz okna i elewacja w pobliskim bloku przy P.O.W.

W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział aż 14 jednostek straży pożarnej z powiatu tureckiego, a także grupa operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego. Mieszkańcy zostali ewakuowani. Poszkodowane zostały trzy osoby. Dwie z nich przewieziono karetkami do szpitala. Najciężej ranny był mężczyzna, którego jako pierwszego wyniesiono z budynku. Został on przetransportowany do specjalistycznego szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Konstrukcja budynku, stropy, schody i dach pozostały nienaruszone. Niestety, aż 12 mieszkań zostało wyłączonych z użytkowania.

W lutym tego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą doprowadzić budynek do odpowiedniego stanu technicznego, wskazując zakres pracy, jakie należy wykonać. PGKiM w imieniu wspólnoty mieszkaniowej przeprowadził przetarg, który wyłonił wykonawcę robót i w maju podpisano umowę z przedsiębiorcą. Wymieniono już uszkodzone stropy międzykondygnacyjne, odbudowano ścianę nośną od strony zachodniej oraz komin i ścianki działowe. Ponadto wstawiona została nowa stolarka okienna i wymieniona instalacja elektryczna. Aktualnie tynkowane są ściany i naprawiane pęknięcia ścian wewnętrznych. Jak informuje PGKiM w Turku, prace mają potrwać do końca roku.

Reaktor w Pątnowie najpóźniej w 2030 roku
10 lat OSL w Turku

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.