Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Romuald Antosik z absolutorium i wotum zaufania

Miasto Turek

-Wiem jedną rzecz. Że wszystko co zrobiliśmy, zrobiliśmy naprawdę bardzo solidnie. Nie byłoby to możliwe gdyby nie pani skarbnik, służby finansowe, które rzeczywiście nie raz pilnują naszych ambicji, żeby zrobić coś. Czasem mamy więcej chęci do zrobienia czegoś niż jest możliwości finansowych miasta - podkreślał burmistrz Turku Romuald Antosik podczas czwartkowej (22 czerwca) sesji rady miejskiej. Radni po wysłuchaniu raportu o stanie gminy oraz sprawozdania finansowego większością głosów podjęli decyzję o udzieleniu zarówno wotum zaufania jak i absolutorium.

W raporcie o stanie gminy przedstawiono m.in informacje o zrealizowanych inwestycjach, a Romuald Antosik podsumował także ostatnie osiem lat. Na przestrzeni blisko dwóch kadencji miasto odnotowało wzrost dochodów z 𝟵𝟮,𝟴 mln zł w 2015 r. do 𝟭𝟰𝟲,𝟯 mln zł w 2022 r., natomiast zadłużenie zmalało o 𝟭𝟰,𝟮 mln zł z 36,3 mln zł na koniec 2014 r. do 22,1 mln zł na koniec 2022 r. Od 2015 roku na inwestycje samorząd miasta Turek wydał ponad 𝟮𝟳𝟬 mln zł (128 mln zł wydało miasto, 147 PGKiM). Sztandarowe zadania to budownictwo mieszkaniowe, w tym aktualnie budowane bloki na os. Wyzwolenia czy modernizacja oczyszczalni ścieków za 90 mln zł.

W dyskusji sukcesy samorządu chwalili m.in. Marcin Derucki, Wojciech Rygiert czy też Ewa Groncik. Opozycja natomiast do tej beczki miodu dołożyła łyżkę dziegciu.

-Raport o stanie gminy to nie tylko cyfry i osiągnięcia ale również opinia na temat pracy burmistrza, radni wyrażają opinię i przekonanie czy burmistrz jest zdolny do sprawowania władzy lokalnej, a jego działania służą interesowi społeczności lokalnej. Jest to wyraz pełnego zaufania i poparcia dla gospodarza miasta lub gminy. Pan niejednokrotnie podkreślał że nie macie do nas zaufania, że my wam tylko przeszkadzamy i nie robimy nic dla miasta. A dziś usłyszałem że to wspólny nasz sukces. My przez lata czuliśmy się drugą kategorią. Nie zwracaliście na nas uwagi, żadne nasze inwestycje zgłaszane nie były realizowane - wskazywał radny Grzegorz Wojtczak.

Ostatecznie po długiej wymianie zdań, którą będzie można obejrzeć, gdy udostępniona zostanie transmisja z sesji, 13 radnych opowiedziało się za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania, a siedem osób zagłosowało przeciw.

-Chciałbym podziękować tym radnym, którzy zagłosowali za wotum zaufania, bo uważam to za normalne. Za czysto obiektywne, ludzkie bez żadnych pojęć negatywnych do danego człowieka bo mieliśmy oceniać raport, nie mnie. I to jest ta grupa radnych Ziemi Turkowskiej, radny Aniołczyk, Pionke. Tym wszystkim radnym, którzy potrafią sprawować swój mandat zgodnie z przysięgą jaką składali na początku tej kadencji. Natomiast do tych radnych, którzy byli przeciw mam prośbę- jak będziecie sobie przygotowywać ulotki wyborcze nie fotografujcie się na tych inwestycjach, które były wykonane za mojej kadencji. Fotografujcie się tam gdzie chcecie ale nie na tych inwestycjach, bo wy jesteście przeciw tym inwestycjom, przeciwko kinu, scateparkowi, wodnemu placowi zabaw, blokom. To wy sobie wystawiacie świadectwo. Ja jeszcze raz dziękuję wszystkim pracownikom i jednocześnie przepraszam za tych którzy być może was urazili w dniu dzisiejszym, ponieważ macie prawo czuć się urażeni, że środki się załatwia nie wiadomo jak i gdzie. Dziękuję też mieszkańcom, bo tyle słów wsparcia które utrzymuje nawet na nie liczyłem. Przekonuje mnie to tylko do jednego, że jestem skazany na politykę - podsumował tę część sesji burmistrz Antosik.

W dalszej kolejności radni wysłuchali zarówno sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu.

-Miasto po raz kolejny przechodzi przy tak drastycznych momentami kwestiach finansowych suchą stopą i jest się czym pochwalić. I jeszcze raz podkreślam- gdybym miał jakikolwiek wpływ na ustawodawstwo, to uważam że wotum zaufania powinno być zdjęte bo to jest tylko i wyłącznie hucpa o charakterze politycznym, a nie merytorycznym, natomiast merytoryczna kwestia dotycząca właśnie funkcjonowania miasta odbyła się w tym momencie - podkreślał Romuald Antosik.

Opozycja natomiast podkreślała, że miasto potrzebuje burmistrza, który zdolny byłby do współpracy - nawet z samym diabłem.

-Możemy zauważyć coraz większą krytykę z ust mieszkańców na portalach internetowych, facebookach. Ludzie pokazują z imienia i nazwiska że nie są zadowoleni z tego co pan w tym mieście robi. Druga kadencja i miasto się nie rozwija. Mało tego z roku na rok ubywa mieszkańców. Od ubiegłego roku około 250 mieszkańców ubyło. Mieszkańców Turku po prostu nie stać na tak słabego burmistrza. A wie pan dlaczego słabego? Bo jeśli ktoś pana skrytykuje czy z radnych czy mieszkańców pan od razu znajdzie się tam gdzie powinien, straszenie, a jeśli nie tak to chce pan wyłudzić pieniążki „na schronisko” bo trzeba zapłacić, bądź przeprosić. Czy tak postępuje burmistrz? Burmistrz powinien być troszeczkę twardszy niż pan. Więc powtórzę- mieszkańców nie stać na tak słabego burmistrza. Druga sprawa - burmistrz który nie potrafi współpracować ze starostą, wiceministrem, wójtami wieloma. Burmistrz powinien powiem w cudzysłowie chcieć współpracować nawet z samym diabłem dla dobra naszego miasta - zaznaczył radny Karol Serafiński.

Niemal wszyscy radni opowiedzieli się za udzieleniem absolutorium, będącym wyrazem poparcia dla prowadzonej polityki finansowej. Przeciwna była jedynie radna Maryla Stolarek.

fot. Miasto Turek

Kwalifikacja wojskowa w powiecie tureckim podsumow...
Strażaccy mistrzowie z Kalinowej! Druhny i druhowi...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.