Rozmowy o budynkach wspólnot podczas zebrań sprawozdawczych

Rozmowy o budynkach wspólnot w Turku

Kończą się trwające od trzech tygodni coroczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych. Jednym z poruszanych na zebraniach tematów jest gospodarka odpadami z gospodarstw domowych.

Spotkania z mieszkańcami wspólnot odbywały się w budynku PGKiM Sp. z o.o. - Wydziału Zarządzania Nieruchomościami i Zieleniakiem przy ul. Dąbrowskiego. Spółka administruje 115 budynkami wspólnot mieszkaniowych na terenie Turku. Zebrania odbywały się codziennie, zaplanowane zostały do 22 marca 2019 r.

Tematem corocznych spotkań z członkami wspólnot mieszkaniowych są rozliczenia roczne danego budynku i plany na najbliższy rok. Mieszkańcy zapoznawani byli m.in. z danymi dotyczącymi zużycia wody, ogrzewania czy energii elektrycznej w częściach wspólnych (np. w klatkach schodowych i piwnicach) oraz z nowymi przepisami, mającymi wpływ na koszty utrzymania budynku. Mieszkańcy zatwierdzają też sprawozdanie finansowe za miniony rok oraz zgłaszają propozycje remontów na rok bieżący.

Podczas zebrań omawiany jest również problem braku segregacji odpadów i zapowiadanych przez rząd ustaw, mających minimum dwukrotnie podwyższyć opłaty za odpady niesegregowane, w stosunku do segregowanych. Od 1 kwietnia w Turku zaczną się kontrole segregacji odpadów. Przedstawiciele danej wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni, Urzędu Miejskiego i PGKiM Sp. z o.o. sprawdzą, co znajduje się w pojemnikach na odpady segregowane. Utylizacja tony odpadów segregowanych kosztuje ok. 8 złotych, zaś odpadów niesegregowanych ok. 300 złotych. Jeżeli komisja stwierdzi, że pomimo deklaracji segregacji, dana wspólnota lub blok w spółdzielni odpadów nie segreguje prawidłowo, wtedy mieszkańcy poniosą odpowiedzialność zbiorową. Drogą administracyjną może zostać zmieniona deklaracja na brak segregacji i opata odpowiednio podwyższona.

Wiele wspólnot podjęło już decyzje o budowie zamykanych wiat śmietnikowych. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia kontrolę nad odpadami i ich segregacją, gdyż do wiaty dostęp mają wyłącznie mieszkańcy danej wspólnoty lub grupy wspólnot decydujących się na wspólną wiatę. W przypadku kontroli segregacji odpadów i odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców, to rozwiązanie może okazać się również korzystne dla mieszkańców bloków zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o.

Dzisiaj Dzień Wagarowicza. Policja w akcji "Wiosna...
Malanów: Podzielili środki dla NGO. Sprawdź kto do...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - magda w czwartek, 21 marca 2019 09:39

Zapomniano napisać tylko o tym , że zebrania Wspólnot odbywały się w godzinach dopołudniowych . W związku z tym aby wypowiedzieć się w sprawach Zarządu trzeba wziąść urlop. Dobry sposób ,żeby mieszkańcy zbyt dużo nie narzekali

Zapomniano napisać tylko o tym , że zebrania Wspólnot odbywały się w godzinach dopołudniowych . W związku z tym aby wypowiedzieć się w sprawach Zarządu trzeba wziąść urlop. Dobry sposób ,żeby mieszkańcy zbyt dużo nie narzekali :)
Gość - Kondzior w piątek, 22 marca 2019 09:53

Serio, jeden dzień urlopu nie możesz poświęcić aby na zebraniu zdecydować o ważnych sprawach, które będą Ciebie dotyczyć na najbliższy co najmniej rok? Jak były po południu to też były wymówki, że w piątek, że w środę. Ludziom nigdy się nie dogodzi. Ja na zebrania chodzę, bo to są moje sprawy, aby nikt za mnie nie decydował.

Serio, jeden dzień urlopu nie możesz poświęcić aby na zebraniu zdecydować o ważnych sprawach, które będą Ciebie dotyczyć na najbliższy co najmniej rok? Jak były po południu to też były wymówki, że w piątek, że w środę. Ludziom nigdy się nie dogodzi. Ja na zebrania chodzę, bo to są moje sprawy, aby nikt za mnie nie decydował.
Gość
środa, 27 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.