Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Ruszyła inwestycja za miliardy złotych! Elektrownia gazowa ZE PAK będzie gotowa w 2027 roku

Powiat Turecki

Od końca 2023 roku trwają prace związane z budową elektrowni gazowej, która powstaje na terenie nieczynnej już Elektrowni Adamów w Turku. To trzeci obiekt na świecie, który będzie wyposażony w nowoczesną turbinę.

Spółka zależna ZE PAK - PAK CCGT - zawarła umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global na budowę bloku CCGT klasy 600 MWe na terenie elektrowni Adamów za ok. 2,3 mld zł oraz umowę serwisową bloku CCGT na 12 lat od przekazania bloku CCGT przez Siemens Energy sp. z o.o. Jak podczas czwartkowej (7 marca) rady powiatu wyjaśniał wiceprezes ZE PAK Andrzej Janiszewski dość długo trwało uzyskiwanie decyzji środowiskowej na realizację projektu.

- W sierpniu dostaliśmy ostateczną decyzję środowiskową i tutaj czapki z głów dla państwa ze starostwa, bo pozwolenie na budowę uzyskaliśmy jeszcze w październiku, w ekspresowym czasie. Jesteśmy zobowiązani za tak szybkie procedowanie. Było to dla nas kluczowe, bo w sierpniu podpisaliśmy kontrakt na realizację tego przedsięwzięcia, który dawał nam trzy miesiące na uruchomienie prac. Kluczowym elementem było przedłożenie ostatecznego pozwolenia na budowę. Rola starostwa w doprowadzeniu inwestycji do tego momentu była kluczowa - podkreślał Andrzej Janiszewski, prezentując harmonogram prac nad realizacją inwestycji.

Formalnie budowa nowej elektrowni rozpoczęła się 29 grudnia. Na terenie dawnej Elektrowni Adamów są już maszyny budowlane, powstaje biuro budowy oraz zaplecze. Na jesień 2026 roku zaplanowano testy, a eksploatacja bloku ma rozpocząć się 29 marca 2027 roku. Nowy obiekt zajmować będzie jedną trzecią miejsca, które zajmowała stara elektrownia węglowa. Jej emisyjność będzie czterokrotnie niższa, nie będzie też generować pyłów.

Obecny na sesji prezes ZE PAK, Piotr Woźny także podziękował powiatowi za współpracę podczas przygotowań do budowy elektrowni gazowej w Turku.

- Z duszą na ramieniu omawialiśmy projekt wcześniej. Mamy miłe poczucie sprawczości, że udaje się tę rzeczywistość przekształcić. Z tego się już nikt nie cofnie, to się dzieje. Te pieniądze zostały wpłacone, to będzie realizowane. To niezwykle potrzebna inwestycja w systemie energetycznym w Polsce. Już podczas budowy farmy fotowoltaicznej w Brudzewie ustaliliśmy sobie praktykę współpracy ze starostwem powiatowym. Pozwolenie na budowę dla nas było krytyczne, gdybyśmy nie uzyskali go do końca listopada 2023 to tej inwestycji by nie było. Jeśli prace nie ruszyłyby do końca 2023 to kontrakt mocowy by wyeksmitował, nie mielibyśmy wsparcia publicznego. To miejsce staje się awangardą energetyczną polski, obok gazowej powstanie elektrownia fotowoltaiczną prawdopodobnie największa w Polsce - podsumował Piotr Woźny.

a.augustyniak 120x180

Jak to w końcu było z tym DeVerisem, Panie Burmist...
Przykona: Panie świętowały muzycznie i radośnie

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Don w sobota, 09 marca 2024 19:06

Umieściłem komentarz rano i a o19 jeszcze go nie widzę ? 9.03 24 r

Umieściłem komentarz rano i a o19 jeszcze go nie widzę ? 9.03 24 r
Gość - Don w sobota, 09 marca 2024 07:01

Ma być zakaz ogrzewania domów gazem w piecach gazowych a tu ma być budowana Elektrownia Gazowa - czegoś tu nie rozumie ?

Ma być zakaz ogrzewania domów gazem w piecach gazowych a tu ma być budowana Elektrownia Gazowa - czegoś tu nie rozumie ?
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.