Ruszyła kampania „Chcę być waszym szczęściem”. Rodziny zastępcze poszukiwane

Rodzina Zastępcza

Przy ul. Konińskiej i al. Jana Pawła II w Turku pojawiły się billboardy z hasłem „Chcę być waszym szczęściem”. W ten sposób Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Turku poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze.

Grafika przedstawia chłopca z pustką w sercu, który biegnie z wyciągniętymi rękoma do swoich przyszłych rodziców. Jest to wyrażenie najbardziej podstawowego pragnienia dziecka – wzajemnej miłości. Grudniowa kampania wpisuję się w akcję promowania rodzicielstwa zastępczego, którą Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie prowadzi intensywnie od 2019 roku.

Rodzina zastępcza jest formą opieki nad małoletnimi dziećmi, których rodzice biologiczni z różnych powodów nie są zdolni do sprawowania bieżącej opieki nad swoimi dziećmi. Piecza zastępcza z założenia jest nastawiona na przywrócenie dziecka rodzinie (wzmocnienie rodziny biologicznej pracą asystenta rodziny), a zatem rodzina zastępcza jest opieką tymczasową.

Rodzice zastępczy podejmując się opieki nad dziećmi często z ogromnym bagażem życiowych doświadczeń oraz deficytów rozwojowych starają się zminimalizować traumy dzieci, które niejednokrotne ze strony rodziców doświadczyły przemocy, braku zainteresowania i zostały pozostawione same sobie, tworząc w swoim domu atmosferę rodzinną i ciepłą, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji oraz miłości. Starają się także w optymalnym stopniu stworzyć dziecku warunki do nauki, wypoczynku i rozwoju, a w przypadku deficytów rozwojowych - wyrównywać je.

W wielu sytuacjach rodzice biologiczni nie są pozbawieni określonych praw i obowiązków dot. podejmowania odpowiedzialnych decyzji m. in. sposobu leczenia dziecka. Rodzice dalej korzystają również z praw cywilnych tj. spoczywa na nich obowiązek alimentacyjny oraz zachowują prawo do kontaktu z dzieckiem.

Bardzo często rodzicielstwo zastępcze staje się misją, gdzie formalne obowiązki rodzica zastępczego przeradzają się w niekończące się zaangażowanie w sprawy małego człowieka pozbawionego opieki swoich najbliższych.

fot. PCPR Turek

Udział „Czwórki” w akcji „Turkowska paczka”
Powrót nauki zdalnej i obowiązkowe szczepienia dla...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 28 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.