Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Gm.Turek: Są plany, brak wykonawców, czyli pierwsza powakacyjna sesja w gminie

Sesja Rady Gminy Turek

W czwartkowe popołudnie (29 sierpnia) do sali obrad po wakacyjnej przerwie powrócili radni gminy Turek. Oprócz procedowania nad uchwałami nie zabrakło rozmów m.in. o prowadzonych aktualnie inwestycjach.

Praca wre
- Poprzednia zwyczajna sesja była dwa miesiące temu i choć był to okres wakacyjny, to w tym czasie w urzędzie działo się bardzo wiele jeśli chodzi o realizację przedsięwzięć - w ten sposób wójt Karol Mikołajczyk rozpoczął swoje sprawozdanie z działalności międzysesyjnej.

Istotnie - mimo przerwy w obradach inwestycje na terenie gminy są prowadzone przez cały czas. Trwa przebudowa drogi szutrowej w miejscowości Żuki, która robiona jest z wykorzystaniem środków zewnętrznych, a w przyszłości może stanowić drogę dojazdową do - jak to określił wójt - małej strefy inwestycyjnej.

Prowadzona jest także przebudowa dróg osiedlowych na terenie gminy - w Turkowicach, Żukach, Cisewie oraz Szadowie. Do gminnych wakacyjnych inwestycji doliczyć należy modernizację Szkoły Podstawowej w Kaczkach Średnich, której wartość to ponad 700 tysięcy złotych. Wnętrze placówki przeszło kompleksowy remont - od podłogi aż po sufity i wszystkie instalacje. Trwa także procedura przetargowa na siłownię plenerową w Turkowicach. Pierwszy przetarg z braku ofert został unieważniony. Przy drugim postępowaniu zgłosiło się dwóch oferentów. Nie ma też chętnych na wykonanie siłowni w Słodkowie Kolonii i Kowalach Księżych

Krótka historia długiej drogi
Wójt Mikołajczyk streścił również historię sztandarowej inwestycji - drogi łączącej cmentarze w Turku i Słodkowie. Dokumentację tworzono prawie trzy lata i rok temu udało się złożyć wniosek w programie przebudowy dróg lokalnych. Inwestycja miała kosztować 4,3 mln zł i to już wtedy była wysoka kwota. Gmina otrzymała dofinansowanie na poziomie 50%. Powiat zezwolił na realizację inwestycji, ale w międzyczasie jeden z mieszkańców odwołał się do wojewody. Dopiero pod koniec czerwca nadeszły dobre wieści - wojewoda utrzymał w mocy decyzję starosty i można było rozstrzygnąć ogłoszony jeszcze w marcu przetarg. I tu nadeszło spore zaskoczenie - najtańsza oferta opiewała na ponad 5,6 mln zł. Na czerwcowej sesji radni dołożyli zatem brakującą kwotę i wówcza… firma wycofała się, tracąc wadium.

Wybrano zatem drugą ofertę - firmy Anbud z Konina, ale trzeba było zapłacić jeszcze więcej - ponad 6 mln. W lipcu radni musieli zatem spotkać się ponownie i znów dołożyć pieniędzy.

- To pokazuje, jak jesteśmy zdeterminowani, aby tę inwestycję zrealizować. To ważna inwestycja - mówił wójt Mikołajczyk.

26 lipca podpisano umowę z wykonawcą i inwestycja ruszyła, prace trwają. Droga musi być gotowa do końca listopada, bo z końcem roku mija termin rozliczenia. Co ważne - burmistrz Turku z racji tego, że część drogi przebiega przez miasto - publicznie zadeklarował pokrycie części kosztów, tak jak gmina dokłada do budowy ul. Kaczmarskiego. Obaj włodarze mają spotkać się i ustalić konkrety.

Co ze ścieżkami?
Radni pytali również, co ze ścieżką rowerową do Turkowic. Okazuje się, że żadnych informacji nie ma. Dokumentacja na tę inwestycję od ul. Słonecznej w Turku aż do Kaczek Średnich jest już gotowa, ale wciąż nie ma konkretów ani ze strony wojewody ani Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja jest zapisana na lata 2017-2023, podobnie jak ścieżka od Słodkowa do Albertowa, o której także niewiele wiadomo. Poseł Bartosik co prawda zapewniał, że zrobi wszystko, żeby ścieżka powstała jak najszybciej, ale póki co na to się nie zanosi. Nawet jeśli GDDKiA szybko wystąpi do wojewody o uzyskanie pozwolenia to będzie to trwać od pół roku do roku.

Zmiany w budżecie i dostosowanie przepisów
Podczas pierwszej powakacyjnej sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwały sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Turek, a także zatwierdzenia wyników kontroli kwot rekompensaty całkowitej wypłaconej Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w roku 2017. Wyrazili również zgodę na sprzedaż w drodze przetargowej nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Turek położonej w obrębie Warenka oraz wprowadzili zmiany do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów gminy. Zmiany w budżecie dotyczyły natomiast zwiększenia środków na wykonanie dodatkowych odcinków sieci kanalizacyjnej o 156 tysięcy. Po stronie dochodów zapisano natomiast zwrot poniesionych wydatków w ramach funduszu sołeckiego w 2017 r. w kwocie opiewającej na ponad 120 tysięcy.

 

 

Gm.Turek: Mieszkańcom Szadowa przeszkadzają gondol...
Jak przelać pieniądze na zagraniczne konto do Niem...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.