Sądowy finał afery podsłuchowej. Jest wyrok w sprawie radnego miejskiego

temida

Przed Sądem Rejonowym w Turku zakończyło się postępowanie w sprawie radnego rady miejskiej Karola S. Sprawa dotyczyła zamontowania dyktafonu w siedzibie stowarzyszenia Ziemia Turkowska. Radny został skazany na karę grzywny zgodnie z artykułem 267 paragraf 3 Kodeksu Karnego.

Sprawa dotyczy sytuacji, która miała miejsce wiosną ubiegłego roku. Według informacji przekazywanych przez prokuraturę radny Karol S. miał wejść do pustej siedziby stowarzyszenia i za pomocą taśmy przymocował do grzejnika za szafką włączony dyktafon. Chciał nagrać rozmowy członkiń stowarzyszenia, które tego dnia miały dyżur. Przeciwko radnemu toczyło się postępowanie z art. 267 par. 3. Kodeksu Karnego. Wspomniany paragraf dotyczy sytuacji, gdy ktoś w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem. Sam Karol S. tłumaczył, że dyktafon wcześniej zgubił, a w stosunku do jego osoby także doszło do naruszenia prawa, a ściślej - RODO.

Oskarżycielem posiłkowym w sprawie radnego była przewodnicząca rady miejskiej Turku. Oprócz niej sąd przesłuchał także m.in. burmistrza miasta, członków rady oraz stowarzyszenia Ziemia Turkowska. Podczas drugiej rozprawy sąd zapoznał się również z nagraniami pochodzącymi z monitoringu, na których było widać jak Karol S. kupuje taśmę klejącą, pożycza nożyczki, a następnie wraca do sklepu, trzymając środek do czyszczenia, po który - jak wyjaśniał - udał się do siedziby Ziemi Turkowskiej.

Ostatnia rozprawa przed Sądem Rejonowym w Turku miała miejsce w piątek, 14 sierpnia. Oskarżyciel wnosił o uznanie Karola S. Za winnego zarzucanych mu czynów, wyjaśniając, że w przedmiotowej sprawie zebrano bogaty materiał dowodowy, przesłuchano wielu świadków, a sam oskarżony przyznał, że dyktafon należy do niego. Sprzęt był sprawny i służyć miał zgromadzeniu materiałów świadczących na niekorzyść przewodniczącej rady miejskiej. Zdaniem oskarżyciela materiał dowodowy był wystarczający, aby uznać winę Karola S. Wnosił on o karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, grzywna bowiem nie byłaby dla radnego uciążliwa.

Obrońca Karola S. wnosił o uniewinnienie, opierając się na tym, że materiał dowodowy wcale nie wskazuje na jego winę, zaś prawo karne to prawo faktów, a nie domniemań i domysłów. Zdaniem obrońcy żaden ze świadków nie podał konkretnych przesłanek, a jedynie domysły, domniemania i plotki. Statut stowarzyszenia nie regulował formy utrwalania spotkań, a zebrania miały charakter jawny. Wszyscy członkowie mieli prawo być na spotkaniach i utrwalać ich treść. Obrońca wskazywał, że nie ma także dowodu tan to, że urządzenie działało w momencie, gdy znajdowało się w siedzibie stowarzyszenia. Nie było na nim również żadnych nagrań. Poza tym oskarżony był uprawniony do pozyskiwania wszystkich informacji ze spotkań. Zeznania świadków różniły się między sobą, a wina oskarżonego nie została wykazana w sposób jednoznaczny. W przedmiotowej sprawie brak jest także poszlak.

Sąd uznał winę Karola S., stwierdzając, że 7 maja 2019 roku dostał się od siedziby stowarzyszenia i za pomocą taśmy zamocował do ściany pod kaloryferem, który znajdował się za szafką urządzenie w celu nagrania rozmów. Próbował pozyskać informację. Działał tym samy na szkodę trzech członkiń Ziemi Turkowskiej, które tego dnia miały dyżur. Wszystkie kobiety oświadczyły, że nie było ich wolą, aby rozmowy były nagrywane. Urządzenie zostało odnalezione przez członkinie stowarzyszenia. Radny został skazany na karę grzywny w wysokości 250 stawek dziennych, każda stawka to 20 zł i obciążony kosztami postępowania.

Karol S. zapowiedział już apelację.

Działania Straży Pożarnej w zakresie usuwania owad...
Dwie kobiety zarażone koronawirusem. Liczba aktywn...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Aleks w poniedziałek, 17 sierpień 2020 08:44

PiS widocznie potrzebuje każdego człowieka w radzie , nawet jeżeli jest to taki KS . Nie bez przyczyny został wyrzucony z zt

PiS widocznie potrzebuje każdego człowieka w radzie , nawet jeżeli jest to taki KS . Nie bez przyczyny został wyrzucony z zt
Gość - Marzena w piątek, 14 sierpień 2020 20:01

A mnie dziwi fakt, że po oskarżeniu tego Radnego, większość radnych ZT przestało się pokazywać szumnie z Ziemią Turkowska i wszyscy nabrali wody w usta jakby mieli im coś za złe... Radny K.S odszedł z ZT sam a czołowi członkowie tego stowarzyszenia się mszczą bo był to ich najlepszy Radny który zawsze był blisko Burmistrza i mieszkańców.
Szkoda, że tak kłamią i wprowadzają wszystkich w błąd.

A mnie dziwi fakt, że po oskarżeniu tego Radnego, większość radnych ZT przestało się pokazywać szumnie z Ziemią Turkowska i wszyscy nabrali wody w usta jakby mieli im coś za złe... Radny K.S odszedł z ZT sam a czołowi członkowie tego stowarzyszenia się mszczą bo był to ich najlepszy Radny który zawsze był blisko Burmistrza i mieszkańców. Szkoda, że tak kłamią i wprowadzają wszystkich w błąd.
Gość - Karolina w piątek, 14 sierpień 2020 19:42

Dobrze ze ziemia turkowska szybko wyrzuciła tego człowieka . Dziwi natomiast fakt , że PiS się z nim trzyma a nawet przyjął go do klubu radnych . Niby prawo i sprawiedliwość ....... Co za towarzystwo miłujących prawo ...

Dobrze ze ziemia turkowska szybko wyrzuciła tego człowieka . Dziwi natomiast fakt , że PiS się z nim trzyma a nawet przyjął go do klubu radnych . Niby prawo i sprawiedliwość ....... Co za towarzystwo miłujących prawo ...
Gość - Paweł w sobota, 15 sierpień 2020 10:40

PiS to dno .Niedługo małżonka podwładnego prezesa będzie dostawać ponad 17000 zł miesięcznie za bycie jak to można wyczytać w internecie tzw. niemową .Tak pani Karolino będziemy utrzymywać żonę Dudy .

PiS to dno .Niedługo małżonka podwładnego prezesa będzie dostawać ponad 17000 zł miesięcznie za bycie jak to można wyczytać w internecie tzw. niemową .Tak pani Karolino będziemy utrzymywać żonę Dudy .
Gość
wtorek, 19 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.