Samorządy z powiatu tureckiego wśród beneficjentów projektu na „życie po węglu"

Węgiel

Osiem gmin powiatu tureckiego znalazło się wśród beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wielkopolska chce odejść od węgla dekadę wcześniej niż przewidują unijne zamierzenia.

W odejściu od węgla pomóc mają unijne środki z programy, a w szczególności projekt o nazwie LIFE AFTER COAL PL. Nazwa projektu w wolnym tłumaczeniu oznacza „życie po węglu” i odnosi się przede wszystkim do przemian w subregionie konińskim związanych z końcem eksploatacji złóż węgla. Projekt o wartości 16 mln euro skupia się na działaniach na rzecz poprawy klimatu. W ramach założeń projektu mieszkańcy będą mogli m.in. korzystać z usług doradców klimatycznych, którzy pomogą w pozyskaniu pieniędzy na wymianę źródeł ogrzewania czy termomodernizację. Dzięki tym działaniom Wielkopolska Wschodnia i jej mieszkańcy będą mogli skorzystać ze środków finansowych z UE przeznaczonych na działania mające na celu przeciwdziałać zmianom klimatu.

Wśród beneficjantów projektu są powiaty: koniński, słupecki i turecki; miasta: Ostrów Wlkp., Kalisz i Konin; gminy: Brudzew, Dąbie, Dobra, Golina, Grodziec, Kawęczyn, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Lądek, Malanów, Powidz, Przykona, Rychwał, Rzgów, Słupca, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Tuliszków, Turek, Wągrowiec, Wilczyn, Władysławów, Wierzbinek.

Wielkopolska zamierza już w 2040 roku zrealizować ideę zeroemisyjności, przy czym unijne założenia wskazują na rok 2050 jako datę graniczną. Według wyliczeń nasz region, czyli wschodnia część Wielkopolski, odpowiada za 60 proc. emisji gazów cieplarnianych w całym województwie. Założeniem projektu jest wzmocnienie organów administracji samorządowej m.in. poprzez powołanie doradców klimatycznych czy stworzenie baz danych i systemów IT do ocen energetycznych. Planowane jest także przygotowywanie projektów termomodernizacyjnych nieruchomości i raportowanie wyników.

Oprąc. na podstawie PAP.pl

Ranking Perspektywy 2023: Srebrna tarcza dla Zespo...
Co nowego w firmie Okna Ryta&Syn?

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - mieszkaniec w niedziela, 15 stycznia 2023 12:37

A gdzie miasto Turek?

A gdzie miasto Turek?
Gość - ja w czwartek, 12 stycznia 2023 11:45

No to gminy pozatrudniają kolejnych urzędników:-) Czyli tzw. specjalistów.

No to gminy pozatrudniają kolejnych urzędników:-) Czyli tzw. specjalistów.
Gość
środa, 21 lutego 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.