Osiem gmin powiatu tureckiego znalazło się wśród beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wielkopolska chce odejść od węgla dekadę wcześniej niż przewidują unijne zamierzenia.
W odejściu od węgla pomóc mają unijne środki z programy, a w szczególności projekt o nazwie LIFE AFTER COAL PL. Nazwa projektu w wolnym tłumaczeniu oznacza „życie po węglu” i odnosi się przede wszystkim do przemian w subregionie konińskim związanych z końcem eksploatacji złóż węgla. Projekt o wartości 16 mln euro skupia się na działaniach na rzecz poprawy klimatu. W ramach założeń projektu mieszkańcy będą mogli m.in. korzystać z usług doradców klimatycznych, którzy pomogą w pozyskaniu pieniędzy na wymianę źródeł ogrzewania czy termomodernizację. Dzięki tym działaniom Wielkopolska Wschodnia i jej mieszkańcy będą mogli skorzystać ze środków finansowych z UE przeznaczonych na działania mające na celu przeciwdziałać zmianom klimatu.
Wśród beneficjantów projektu są powiaty: koniński, słupecki i turecki; miasta: Ostrów Wlkp., Kalisz i Konin; gminy: Brudzew, Dąbie, Dobra, Golina, Grodziec, Kawęczyn, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Lądek, Malanów, Powidz, Przykona, Rychwał, Rzgów, Słupca, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Tuliszków, Turek, Wągrowiec, Wilczyn, Władysławów, Wierzbinek.
Wielkopolska zamierza już w 2040 roku zrealizować ideę zeroemisyjności, przy czym unijne założenia wskazują na rok 2050 jako datę graniczną. Według wyliczeń nasz region, czyli wschodnia część Wielkopolski, odpowiada za 60 proc. emisji gazów cieplarnianych w całym województwie. Założeniem projektu jest wzmocnienie organów administracji samorządowej m.in. poprzez powołanie doradców klimatycznych czy stworzenie baz danych i systemów IT do ocen energetycznych. Planowane jest także przygotowywanie projektów termomodernizacyjnych nieruchomości i raportowanie wyników.
Oprąc. na podstawie PAP.pl