Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Sojusz Lewicy Demokratycznej podsumowuje rok i łączy się z Wiosną

SLD Turek

O połączeniu SLD i Wiosny w Nową Lewicę, nadchodzących wyborach prezydenckich i pożarach w Australii rozmawiano podczas konferencji prasowej z posłem Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wiesławem Szczepańskim. Te same tematy powróciły również w trakcie noworocznego spotkania członków i sympatyków tego ugrupowania z powiatu tureckiego.

Udane wybory dla Sojuszu
Gościem noworocznego spotkania Sojuszu był Wiesław Szczepański - przewodniczący rady wojewódzkiej SLD, który do czasu wyboru do Sejmu był przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W Sejmie jest on również przewodniczącym komisji administracji i spraw wewnętrznych. Jest to - jak podkreślał prowadzący konferencję prasową Marian Mirosław Marczewski - bardzo istotna komisja. Okazją do rozmów z parlamentarzystą było tradycyjne już noworoczne spotkanie członków i sympatyków SLD z powiatu tureckiego. Bezpośredni przed spotkaniem zwołano konferencję prasową, podczas której poseł opowiadał o planach na najbliższy czas i podsumował minione wybory do Sejmu i Senatu.

- Przez rok byłem przewodniczącym Sejmiku Województwa, a potem wróciłem do Parlamentu, jest to moja piąta kadencja. Wróciliśmy pod szyldem Lewicy, chcieliśmy startować jako zmiana partii, ale zakwestionowano nam zmianę partii. Z związku z tym startowaliśmy pod szyldem Lewicy, ale jednocześnie pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, co pozwoliło nam startować z pięcioprocentowym progiem wyborczym. Kiedy startowaliśmy jako komitet koalicyjny Zjednoczona Lewica okazało się, że niestety zabrakło wtedy 60 tys. głosów. Gdybyśmy byli wtedy w Sejmie, PiS musiałoby wtedy szukać koalicjanta. Daliśmy im wtedy mandat samodzielnego rządzenia - podsumowywał poseł Szczepański.

Odniósł się on również do ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych, które dla SLD okazały się udane.

- Wynik w Wielkopolsce trzeba uznać za bardzo udany, ale po raz pierwszy wynik uzyskany w Poznaniu jest dalece odbiegający od tego, co poprzednio. Zawsze Poznań był tym okręgiem wyborczym, gdzie wynik wyborczy dla lewicy był słabszy. W tej chwili między innymi dzięki również obecność na naszej liście młodych osób z Wiosny, partii Razem w Poznaniu uzyskaliśmy ponad 18 procent poparcia, to dało nam w sumie w Poznaniu dwa mandaty. W Wielkopolsce uzyskaliśmy sześć mandatów, z czego pięć osób jest z legitymacją SLD. W parlamencie lewica zdobyła 49 mandatów, jesteśmy trzecim klubem co do wielkości. 24 mandaty to są przedstawiciele SLD, bądź spod szyldu Sojuszu, sześć jest z Razem i pozostałe z ugrupowania Wiosny, która niedługo wspólnie z SLD będzie tworzyła jedną partię Nowej Lewicy - wskazywał Wiesław Szczepański.

SLD w parze z Wiosną
Poseł poinformował, że podjęto decyzję o utworzeniu wraz z Wiosną nowego ugrupowania politycznego, które nazywać się będzie Nową Lewicą. Podczas ostatniej konwencji dokonano stosownych zmian w statucie Sojuszu. Poźniej członkowie Wiosny zostaną przyjść przez SLD i w nowym ugrupowaniu zostaną wydzielone dwie frakcje - Sojuszu i Wiosny. W strukturach znajdzie się miejsce dla dwóch współprzewodniczących.

- Przestanie istnieć Partia Wiosna, będzie jedna wspólna organizacja. Partia Razem postanowiła, że nie będzie wstępowała, deklaruje jednak pełną współpracę. Naszym celem jest wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta. Rekomendacji udzielono Robertowi Biedroniowi. Adrian Zandberg uznał, że nie chce kandydować - informował parlamentarzysta. Kampania prezydencka Roberta Biedronia rozpocznie się podczas konwencji, która odbędzie się 19 stycznia w Słupsku.

Na pomoc Australii
Podczas konferencji Wiesław Szczepański przekazał też informacje o udziale strażaków z Polski w akcji gaszenia pożaru w Australli. Jak można było usłyszeć, do pomocy gotowych jest stu strażaków. Marszałek Woźniak zadeklarował wsparcie finansowe w zakresie przelotu tych strażaków. Skierowano także apel, aby strażacy mogli udać się tam bez sprzętu, ponieważ jego przewóz jest bardzo drogi.

- Chodzi o pomoc w zakresie zmiennictwa, bo strażacy walczą z pożarem już od września ubiegłego roku - informował poseł.

Noworoczne życzenia
Bezpośrednio po konwencji władze powiatowych struktur partii wraz z posłem Wiesławem Szczepańskim i byłym senatorem SLD Ryszardem Sławińskim spotkali się na tradycyjnym spotkaniu noworocznym z członkami i sympatykami ugrupowania. Zebranych powitał przewodniczący Sojuszu w powiecie tureckim.

- Miniony rok był rokiem niezłym, wybory dały nam sukces. Lewica jest w Sejmie i ten Sejm nabrał nowego kolorytu. Posłowie SLD są bardzo aktywni. Opozycja powinna czuwać nad tym, co jest w Sejmie. Przed nami kolejne wyzwania - wybory prezydenta RP, za tydzień w Słupsku konwencja SLD i Lewicy. Nasz kandydat Robert Biedroń rozpocznie kampanię w miejscu, gdzie był prezydentem - mówił Marian Marczewski.

Po noworocznym toaście wszyscy złożyli sobie życzenia. Następnie był czas na integrację i rozmowy - już nie tylko o polityce.

Gm. Turek: Przekazanie aut, życzenia i podziękowan...
Dobra: Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podej...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - Janko w niedziela, 12 stycznia 2020 21:53

Jedno mnie dziwi że MMM tak spuścił z tonu, jeszcze kiedyś to było niemożliwe że obecny jedyny radny w RM, sprzedał się i poszedł do koalicji z ZT, a teraz razem z członkami SLD siedzi, gdzie jest dyscyplina u was??

Jedno mnie dziwi że MMM tak spuścił z tonu, jeszcze kiedyś to było niemożliwe że obecny jedyny radny w RM, sprzedał się i poszedł do koalicji z ZT, a teraz razem z członkami SLD siedzi, gdzie jest dyscyplina u was??
Gość - zdziwiony w niedziela, 12 stycznia 2020 18:45

Dlaczego wśród zgromadzonych nie widać czołowego działacza i aktywistę Wiosny i piewcę lewicy w powiecie - Pana Marcina Deruckiego?

Dlaczego wśród zgromadzonych nie widać czołowego działacza i aktywistę Wiosny i piewcę lewicy w powiecie - Pana Marcina Deruckiego?
Gość - No PiS No Problem w sobota, 11 stycznia 2020 21:32

Z takimi rywalami jak Biedroń to Duda niestety dla Nas Polaków wygra bez problemu.Zawiodłaś mnie Lewico.Kaczor ze swoimi marionetkami już może mrozić szampana.

Z takimi rywalami jak Biedroń to Duda niestety dla Nas Polaków wygra bez problemu.Zawiodłaś mnie Lewico.Kaczor ze swoimi marionetkami już może mrozić szampana.
Gość - Marek w sobota, 11 stycznia 2020 17:08

Po tej akcji z mandatem europosła on jako polityk i mąż stanu jest totalnie spalony. Tak się sprzedać za kilka euro.

Po tej akcji z mandatem europosła on jako polityk i mąż stanu jest totalnie spalony. Tak się sprzedać za kilka euro.
Gość - Paweł w sobota, 11 stycznia 2020 11:11

Biedroń ,ten co oszukał swoich wyborców mówiąc ,że zrezygnuje z mandatu Europosła?

Biedroń ,ten co oszukał swoich wyborców mówiąc ,że zrezygnuje z mandatu Europosła?
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.