Przykona: Zmagania żeglarskie dzieci i młodzieży

Przykona

Pierwsze regaty żeglarskie dla dzieci i młodzieży o Puchar Wójta Gminy Przykona odbyły się w dniu 20 sierpnia na zbiorniku wodnym w Przykonie i zakończyły się ogromnym sukcesem - sportowym i organizacyjnym.

Pogoda dopisała, rodzice i rodzeństwo dzielnie kibicowali młodym żeglarzom na brzegu, a liczni wolontariusze z klubu żeglarskiego LOK " Złota Szekla" pomogli w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Całe wydarzenie odbyło się przy wsparciu i pod patronatem Wójta Gminy Przykona, pana Mirosława Broniszewskiego.

Regaty na zbiorniku wodnym w Przykonie odbywały się na katamaranach o różnych rozmiarach tak aby dostosować sprzęt do wieku uczestników. Najmłodsi uczestnicy mieli 7 lat (kategoria U8) a najstarsi 15 (kategoria U16). Dzieci i młodzież trenowali najpierw w sezonie letnim na kursach grupowych w szkółce ArMor Sailing w Zimotkach pod okiem instruktora Guillaume François Derrien (dla dzieci 'Franek') gdzie nauczyły się podstawowych zwrotów i zapoznali się ze sprzętem, na których pływali w dniu regat. Przed startem katamarany zostały przyznane losowo, łódki były jednakowo przygotowane pod względem regulacji żagli a nazwy katamaranów wywołały uśmiech nawet u najbardziej przejętych uczestników - Śpioszek, Wesołek, Gburek...

W konkursie, każdy uczestnik pływał sam na łódce, wykonując rolę dwóch osób na żaglówce - jako sternik oraz jako pomocnik - co tylko potwierdziło jak wiele się nauczyli na zajęciach w szkółce ArMor Sailing.

Dzieci w klasie "U8 - Mężczyźni - Dzieci młodsze", "U10 - Mężczyźni - Dzieci starsze" oraz "U12 - Mężczyźni - Młodziki młodsze", miały za zadanie pokonać trasę typu slalom, ze startem od brzegu. Do wyścigu, użyte były trzy katamarany z firmy NEW MARINE, model KL12 (francuskiej firmy, z żółtymi i niebieskimi żaglami), o wcześniej wspomnianych imionach Wesołek, Śpioszek i Gburek. Do tradycji żeglarskiej należy aby każda żaglówka miała własne imię.

Dla nastolatków w klasie "U14 - Mężczyźni - Młodziki starsze", uczestnicy użyli dwóch katamaranów z firmy HOBIE CAT (amerykańskiej firmy, produkowanych we Francji, z żaglami biało-różowo-fioletowymi), model Hobie Cat Advance, o imionach "Sibulet" oraz "Joi". Dla klasy "U16 - Mężczyźni - Juniorzy młodsi" oraz "U16 - Kobiety - Juniorki młodsze", uczestnicy użyli dwóch katamaranów z firmy HOBIE CAT, model Hobie Cat Twixxy (z żółto-pomarańczowymi żaglami), o imionach "Rena" oraz "Siren". Zadanie dla nich polegało na opłynięciu trasy olimpijskiej w czasie 30 minut, pierwsze miejsce przypadło osobie, która wykonała największą liczbę okrążeń.

W dniu regat, uczestnicy przygotowywali się do startu już od 9 rano - najpierw zataklowali sprzęt (naciągnęli żagle), o 10:30 zaczęło się wodowanie a kolejne 30 minut przeznaczone zostało na rozgrzewkę już na przypisanym sprzęcie i w wyznaczonych strefach startowych.

Start regat nastąpił tuż przed 12:00. Uczestnicy konkurowali na wodzie zwracając uwagę na bezpieczeństwo swoje i kolegów przestrzegając zasad kodeksu morskiego; sędziowie nie zanotowali żadnych foul/niezgodności z regulaminem. Wyniki zostały ogłoszone dwie godziny później w stanicy żeglarskiej, gdzie uczestnicy otrzymali dyplomy, puchary i upominki ufundowane przez Wójta Gminy Przykona. Regaty zakończyły się poczęstunkiem przygotowanym przez klub żeglarski Złota Szekla.

Oto wyniki regat :
- "U8 - Mężczyźni - Dzieci młodsze"

I-sze : DANILOWICZ Chris (Londyn)

- "U10 - Mężczyźni - Dzieci starsze"

I-sze : DANILOWICZ Paul (Londyn)

II-gi : KAZUBIŃSKI Igor (Łódż)

III-ci : CEGLAREK Kamil (Łódż)

- "U12 - Mężczyźni - Młodziki młodsze"

I-sze : GRUSZKI Jan (Bytom)

II-gi : SOBANIEC Igor (Bełchatów)

- "U14 - Mężczyźni - Młodziki starsze"

I-sze : KOWALSKI Ksawery (Bytom)

II-gi : SOBANIEC Wiktor (Bełchatów)

- "U16 - Kobieta - Junior młodsze"

I-sze : DERRIEN Nelly (Konin/Przykona)

- "U16 -Mężczyzna - Junior młodsze"

I-sze : GRUSZKI Ryszard (Bytom)

W ogólnej klasyfikacji dla U14 i U16, wyniki były następujące:

I-sze : GRUSZKI Ryszard (Bytom)

II-gi : DERRIEN Nelly (Konin/Przykona)

III-ci : KOWALSKI Ksawery (Bytom)

IV-ty : SOBANIEC Wiktor (Bełchatów)

Miejsca na podium przyznane zostały na następujących zasadach. Na większości regat, różne żaglówki startują jednocześnie, niektóre są szybsze ze względu na gabaryty, dlatego po ogólnej klasyfikacji wyniki są zawsze podane w rożnych klasach. W regatach o puchar Wójta Gminy Przykona dla dorosłych często są 3 klasy: Kabinówki, Open oraz Katamarany - uczestnicy ścigają się jednocześnie, ale są podzieleni na rożne klasy; jeśli w jednej startują różne łódki, to czas jest przeliczany w stosunku do rozmiaru sprzętu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w sobotnich regatach. Jesteśmy bardzo dumni z ich osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w żeglarstwie.

View the embedded image gallery online at:
https://iturek.net/fakty/sport/przykona-2#sigProId181a0d03a6

Luksusowe apartamenty w Poznaniu
Brudzew: Radni zatwierdzili patrona dla hali sport...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.