Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„sprzątaMY” lasy! Weź udział w akcji!

#sprzątaMY las

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają
rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych.

Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu. Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek
20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Akcja odbędzie się również na terenie powiatu tureckiego. Każdy z nas może wziąć w niej udział.

Wyznaczyliśmy dwa miejsca zbiórek: przy siedzibie Nadleśnictwa Turek na parkingu przed biurowcem Nadleśnictwa
(Turek, ul. Chopina 70) – opiekun ze strony Nadleśnictwa – Witold Lewandowski (tel. 608 068 096) oraz przy stanicy Klubu Żeglarskiego „Złota Szekla” nad Zbiornikiem Przykona (62-731 Słomów Kościelny) - opiekun ze strony Nadleśnictwa – Wojciech Rusek(tel. 604 491 482)

W miejscach zbiórek będą czekali na Państwa opiekunowie (leśnicy), którzy poprowadzą akcję sprzątania lasu. Nadleśnictwo Turek zapewnia worki na śmieci oraz rękawiczki bhp.

Wszystkich, którym czystość polskich lasów nie jest obojętna zapraszamy!

Zapraszamy również na naszą stronę www.turek.poznan.lasy.gov.pl oraz na Facebooka www.facebook.com/nadlesnictwo.turek , gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji o akcji #SprzątaMY.

W całym mieście nie będzie ciepłej wody. PGKiM inf...
Weź udział w konkursie grzybiarskim!

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.