Spycimierz: Kwiatowy dywan powstał wokół kościoła

boze cialo spycimierz
W tym roku nie będzie uroczystej procesji ulicami Spycimierza. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy przerwali tradycję układania kwiatowych dywanów. Od rana trwały prace przy kobiercu wokół świątynia
 
Każdego roku prace nad wykonaniem misternych dywanów rozpoczynają już wczesnym rankiem. Zwyczaj ten przywędrował prawdopodobnie z wojskami Napoleona na początku XIX w. Początkowo do wystroju używano żółtego piasku i gałązek, później zaczęto wykorzystywać kwiaty, a obecny sposób ubierania trasy ukształtował się po 1945 r. Całą trasę procesji pokrywa kwiatowy dywan szerokości około dwóch metrów, natomiast pobocza zdobią młode brzozy i olchy, czasem proporczyki. Każdy wzór jest unikatowy, autorzy starają się, aby żaden się nie powtórzył. W tym roku trzeba było zmienić trasę - procesja ze względu na ograniczenia spowodowane pandemia nie przejdzie ulicami Spycimierza, ale trasą wokół kościoła. To właśnie tam mieszkańcy ułożyli wspaniały kwiatowy dywan. 
 
Boże Ciało w Spycimierzu to jednak nie tylko akt wiary. Sława kwiatowych dywanów sprawiła, że ten wyjątkowy dzień stał się nie lada atrakcją turystyczną.
Malanów: Radni dołożyli do systemu śmieciowego
Pandemia nie przerwała tradycji w Skęczniewie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 04 grudzień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.