Wideo: Starosta Mariusz Seńko o inwestycjach drogowych, edukacji i remoncie szpitala

Image__20180811-104539_1

O działaniach podjętych na terenie powiatu tureckiego opowiedział podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 sierpnia Mariusz Seńko. Starosta w swej informacji skupił się na trzech podstawowych aspektach- inwestycjach drogowych, edukacji oraz szpitalu.

Inwestycje drogowe z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców
Pierwszym podjętym podczas konferencji tematem były inwestycje drogowe. Starosta turecki Mariusz Seńko przypomniał o ostatnim wydarzeniu, które odbyło się 9 sierpnia. Mowa tu o podpisaniu umów dotyczących przekazania dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie rozbudowy lokalnej infrastruktury drogowej. O wydarzeniu pisaliśmy już wcześniej:
https://iturek.net/fakty/powiat-turecki-i-dobra-z-dofinansowaniem-na-rozbudowe-lokalnej-infrastruktury-drogowej

-W tym roku wszystkie zadania drogowe przewidziane do realizacji będą zrealizowane. Jesteśmy już po wszystkich przetargach i na wszystkie zadania znaleźliśmy wykonawców, co w obecnej sytuacji na rynku jest rzeczą dobrą. W roku 2018 jest realizowanych 9 zadań inwestycyjnych na łączną kwotę 3 mln 620 tys. zł. Część z tych zadań już jest w trakcie realizacji lub jest zakończonych- poinformował starosta turecki Mariusz Seńko.

Pochwalił on również dobrą współpracę z gminami bez której zaplanowane działania nie mogłyby być zrealizowane.

-Na początku kadencji powiedziałem, że drogi nie będą priorytetem i tym najważniejszym obszarem na który będziemy stawiali. Jednakże mówiłem też, że nie będziemy zaniedbywać tego obszaru- podkreślał starosta.

Mimo dużych nakładów w obszar edukacji i w szpital drogi nie zostały zaniedbane, a finanse przeznaczone na ten cel zdecydowanie wzrosły. Starosta przytoczył dane dotyczące inwestycji i remontów w latach 2011 – 2014. W tym czasie na niniejszy cel przeznaczono 13 mln 740 tys. zł, natomiast w chwili kwota, która będzie wydana na ten cel w latach 2015-2018 ma wynieść 15 mln 300 tys. zł.

Edukacja pełną parą
Jednym z priorytetów wyznaczonych przez władze tej kadencji była edukacja. I tu starosta przypomniał o zdobyciu certyfikatu European Language Label o którym przeczytać możemy poniżej:
https://iturek.net/fakty/certyfikat-european-language-label-dla-powiatu-tureckiego

Starosta podkreślił, że projekt związany z nauką języków obcych cieszył się dużym zainteresowaniem i będzie on dalej kontynuowany.

-Porozumienie podpisało 6 gmin z powiatu tureckiego. Jedna gmina Władysławów nie mogła być brana pod uwagę ponieważ nie brała udziału w projekcie pilotażowym klas I-III i to wyeliminowało możliwość przystąpienia i złożenia wniosku. Również dwie gminy stwierdziły że nie będą przystępowały do projektu- gmina Brudzew i gmina miejska Turek- informował Mariusz Seńko.

Projekt będzie realizowany w latach 2018 – 2021 i zakłada wiele ciekawych propozycji w tym między innymi wyjazdy, naukę poprzez zabawę oraz nowoczesne metody nauczania przy użyciu nowych technologii.

Starosta poinformował również, że powiat turecki dla Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Turku w ramach projektu Erasmus pozyskał dofinansowanie na projekty wymiany międzynarodowej w kwocie blisko 1 mln 200 tys. zł.

Wymiana będzie realizowana z takimi państwami, jak choćby Niemcy, Hiszpania, Estonia, Słowacja.

Działań podejmowanych w dziedzinie edukacji jest wiele. W chwili obecnej można wymienić choćby Centrum Warsztatowe w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. Inwestycja ta została zakończona i od 1 września służyć będzie uczniom.

W szpitalu praca wre
Kończą się prace na oddziale ortopedii i już niebawem uzyskane zostaną wszystkie zgody pozwalające na użytkowanie tej części obiektu. Rozpoczęły się również działania na oddziale wewnętrznym.

-Cały czas liczymy na dofinansowanie od wojewody na kwotę 1 mln 300 tys, zł na oddział wewnętrzny, co wzmocni budżet powiatu dając możliwość podjęcia kolejnej inwestycji- mówił podczas konferencji Mariusz Seńko.

Wszystkie założenia obecnej kadencji zostały zrealizowane, a poziomy inwestycji nie uległ zmniejszeniu. Wręcz przeciwnie, realizowanych przedsięwzięć jest coraz więcej mimo problemów, jakim jest choćby brak wykonawców.
 

Wychowanek MGKS "Tur 1921" Turek zawodnikiem III l...
Wideo: „Cel został osiągnięty, a to najważniejsze…...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.