Strajk – kiedy zaczyna się prawo do zaprzestania pracy?

Strajk w Powiecie Tureckim

Wyrazem tego tygodnia zostanie zapewne słowo strajk. Słownik Języka Polskiego PWN definiuje go jako zaprzestanie pracy przez pracowników, będące formą walki o zrealizowanie żądań ekonomicznych lub politycznych. Jednakże w świetle obowiązujących w Polsce regulacji prawnych zorganizowanie strajku nie jest wcale tak proste i oczywiste jakby się mogło wydawać.

Już Konstytucja przyznaje związkom zawodowym prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie. Sposoby rozwiązywania sporów między pracownikami a pracodawcami, które dotyczą warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności szczegółowo reguluje ustawa z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Wytycza ona także drogę, którą należy przejść, aby strajk mógł odbyć się w legalny sposób.

Spór zbiorowy istnieje od dnia wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni. W zgłoszeniu sporu określa się przedmiot żądań objętych sporem. Podmiot zgłaszający spór może uprzedzić, że w razie nieuwzględnienia wysuniętych żądań zostanie ogłoszony strajk. Dzień zapowiedzianego strajku nie może przypadać przed upływem 14 dni od dnia zgłoszenia sporu. Pracodawca podejmuje niezwłocznie rokowania w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia, zawiadamiając równocześnie o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy.

Jeżeli rokowania nie przyniosą rozwiązania sporu wówczas strony są zobligowane do mediacji z udziałem osoby dającej gwarancję bezstronności. Dopiero nieosiągnięcie porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia do podjęcia akcji strajkowej, która jest uznawana jako środek ostateczny, która może być podjęta dopiero po uprzednim wyczerpaniu innych możliwości rozwiązania sporu. Przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku podmiot reprezentujący interesy pracowników powinien wziąć pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem. Udział w nim jest dobrowolny, ale pracownik strajkujący traci prawo do wynagrodzenia za okres niepodejmowania pracy. Strajk ogłasza się na 5 dni przed jego rozpoczęciem po przeprowadzeniu referendum pracowników i uzyskaniu na to ich zgody.

Dopiero po spełnieniu tych wszystkich przesłanek strajk pracowników jest legalny, tzn. nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych. W mediach pojawiły się informacje, że Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolować legalność strajku nauczycieli, gdyż m.in. dyrektorzy nie wszystkich szkół zgłosili do PIP spór zbiorowy. Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu informuje, że w powiecie tureckim o takim sporze poinformowały Inspekcję wszystkie placówki, które przystąpiły do strajku.
Powiatowy Urząd Pracy w Turku wyróżniony przez Min...
Szkolili się jak sprowadzać helikopter na ziemię

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.