Strażacy podsumowali rok. PSP chce zainwestować w ciężki sprzęt hydrauliczny do ratownictwa drogowego

Komendant PSP Turek Piotr Pietrucha

Podsumowania wydarzeń roku ubiegłego dokonali druhowie Państwowej Straży Pożarnej w Turku. W naradzie rocznej, która odbyła się 24 lutego uczestniczyli strażacy zawodowi, druhowie ochotnicy, przedstawiciele samorządów oraz instytucji z terenu powiatu tureckiego.

Zebranych powitał st.kpt. mgr inż. Piotr Pietrucha, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Turku, przedstawiając najistotniejsze dane statystyczne za rok 2019.

Na terenie powiatu tureckiego funkcjonuje 86 jednostek ochrony przeciwpożarowej w tym jedna Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej z Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą, jedna Zakładowa Straż Pożarna oraz 84 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Średni czas dojazdu do zdarzeń jednostek ochrony przeciwpożarowej w powiecie w roku 2019 to 8,4 minut. Dla porównania w roku 2018 były to 8,37 sekund, a w 2017 sekund 8,47.

W roku ubiegłym najwięcej druhów przeszkolonych zostało w gminie Władysławów (22 osoby), a następnie w Brudzewie (20 osób) i gminie Turek (19 osób).

Najwięcej druhów uprawnionych do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo- gaśniczych należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kawęczynie (197), następnie gminy Turek (171), Malanowa (152), Brudzewa (129) i Tuliszkowa (123).

Komendant wskazał, że w roku 2019 najwięcej, bo aż 189 zdarzeń zanotowano w mieście Turku. Dla porównania 88 zanotowano w gminie Tuliszków, a w gminie Władysławów 74.

Wśród zdarzeń, które w skutkach najbardziej charakterystycznymi i tragicznymi w skutkach były pożar budynku mieszkalnego w Sarbicku, utonięcie na zbiorniku wodnym w Przykonie, pożar tartaku w Smulsku, zderzenie trzech samochodów osobowych w Celestynach, pożar pustostanu w Turku, wypadek z udziałem samochodu przewożącego butle z azotem w Brudzyniu, wypadek w Kaczkach Plastrowych, akcja ratunkowa na wysokości z udziałem SGRW Kalisz.

Należy również wspomnieć o pożarze hali w firmie Profim. W akcji brało udział 68 samochodów pożarniczych i 188 strażaków. Więcej o zdarzeniu przeczytać można TUTAJ

Druhny i druhowie wzięli udział w wielu uroczystościach zarówno kościelnych, jak i świeckich. Brali udział w ćwiczeniach oraz szkoleniach. Strażacy podnosili również swoje kwalifikacje zawodowe, a także odnosili wiele sukcesów. Tu można wymienić choćby start w Krajowych Zawodach Sportowo- Pożarniczych OSP w Polanicy Zdrój, gdzie OSP Janiszew oraz OSP Kalinowa stanęli na najwyższym podium. Ważnymi wydarzeniami była wizyta Komendanta Głównego PSP, zmiany w kadrze kierowniczej i powołanie zastępcy komendanta, którym został Arkadiusz Janaszkiewicz. W latach 2018 i 2019 przeprowadzono szereg czynności kontrolno- rozpoznawczych.

Ogółem jednostki posiadają 111 samochodów pożarniczych i 1 pojazd typu Quad.

W roku ubiegłym na zakup aut dla jednostek OSP przeznaczono ogółem 2 404 651,00 zł. Samochody ratowniczo- gaśnicze trafiły do Przykony, Kawęczyna oraz Kowali Księżych. W roku 2020 cztery jednostki ubiegać się będą o nowe auta.

Jednostki OSP w KSRG z terenu powiatu otrzymały dotację w wysokości 842 130,00 zł. Na tę kwotę składała się dotacja na wydatki bieżące w wysokości 102.080,00 zł i dotacja na wydatki inwestycyjne w wysokości 740 050,00 zł (w tym środki na dofinasowanie zakupu 3 samochodów ratowniczo– gaśniczych). Środki z dotacji z budżetu państwa na wydatki bieżące w roku 2019 zostały prawie w 50% skierowane na remont zaplecza garażowo – technicznego strażnic jednostek OSP w KSRG. Pozostałe środki zostały przeznaczone na doposażenie jednostek w umundurowanie specjalne, wyposażenie osobiste strażaka, armaturę wodną oraz środki łączności.

Cel na rok 2020? Zakup ciężkiego sprzętu hydraulicznego do ratownictwa drogowego. Zestaw byłby wykorzystywany podczas zdarzeń drogowych, w szczególności wypadków komunikacyjnych, oraz w zakresie ratownictwa technicznego.
Malanów: Trwa montaż paneli fotowoltaicznych
Zamieszkaj lub zainwestuj w Uniejowie- pierwszym u...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Obserwator w środa, 26 luty 2020 15:05

A podsumowano również przyjęcia nowych ludzi do pracy. Kto wygrywa nabory w czasie dobrej zmiany. Ciekawy materiał dla mediów, oczywiście tych niezależnych i nie tylko dla mediów.

A podsumowano również przyjęcia nowych ludzi do pracy. Kto wygrywa nabory w czasie dobrej zmiany. Ciekawy materiał dla mediów, oczywiście tych niezależnych i nie tylko dla mediów.
Gość - Ccc w środa, 26 luty 2020 20:05

Czy to nie był aby syn Pana Przybyły wtedy z_cy Komendanta Wojewodzkiego Straży?

Czy to nie był aby syn Pana Przybyły wtedy z_cy Komendanta Wojewodzkiego Straży?
Gość
środa, 08 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.