Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Strażacy szkolą wielkopolskich terytorialsów

Szkolenie Terytorialsów

Wojska Obrony Terytorialnej coraz częściej angażowane są we wsparcie lokalnych społeczności w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Aby podnosić swoje kwalifikacje żołnierze szkolą się z działań ratowniczych na poligonie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu pod Poznaniem.

Zadaniem WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W myśl tej zasady, terytorialsi doskonalą swoje kwalifikacje niezbędne w sytuacjach wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof. Tym razem na poligonie Państwowej Straży Pożarnej w Luboniu pod Poznaniem nowe umiejętności zdobywali żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu. Pod czujnym okiem instruktorów ze straży pożarnej, żołnierze musieli sprostać wielu zadaniom. Były to miedzy innymi przeprawa przez Wartę, podjęcie tonącego z rzeki czy ewakuacja poszkodowanych z katastrofy komunikacyjnej (w tym wypadku z tramwaju). Strażacy uczyli również, jak sprawnie usunąć powalone przez wichurę drzewa. Szczególnie wymagającym ćwiczeniem było przetransportowanie rannego na 6 piętro w maskach przeciwgazowych. Nie lada wyzwaniem było pokonywanie skomplikowanych przeszkód w komorze wysiłkowo-dymowej. Było to szczególnie trudne zadanie gdzie brak dostatecznego oświetlenia, wysoka temperatura oraz zadymienie, utrudniały odnalezienie wyjścia podczas symulowanego pożaru.

„Tego typu szkolenie w istotny sposób przyczynia się do rozszerzenia kompetencji żołnierzy w zakresie prowadzenia działań ratowniczych. Zdolności do podjęcia działań pomocowych nie tylko wzmacniają potencjał 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale również czynią bezpieczniejszymi lokalne społeczności. Są dobrym przykładem kwalifikacji i zdolności podwójnego zastosowania niezbędnych w sytuacjach kryzysowych” – podsumowuje ostatnie ćwiczenia płk Rafał Miernik dowódca wielkopolskich terytorialsów.

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony biorą udział w wielu różnych szkoleniach. Ćwiczyli już działanie w środowisku wodnym przy użyciu łodzi pontonowych, odbyli też szkolenie z walki w terenie miejskim. We wrześniu wzięli udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Dzięki zaangażowaniu terytorialsów, udało się odnaleźć zaginioną pod Koninem 73-letnia kobietę.

Kpt. Marcin MISIAK
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej SINTUR w ...
Ryszard Bartosik ponownie Wiceprzewodniczącym Komi...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.