Susza dała się we znaki we Władysławowie i Brudzewie. Za podlewanie nawet grzywna

Susza w Powiecie Tureckim

W czerwcu i na początku lipca wszystkim dały się we znaki rekordowe upały. Wysoka temperatura wpłynęła na znaczne zwiększenie poboru wody z publicznych sieci wodociągowych. Aby zapewnić jej ciągłą i niezakłóconą dostawę do odbiorców niektóre z gmin powiatu tureckiego zdecydowały się wprowadzić zakaz jej wykorzystywania.

W czerwcu Wójt Gminy Brudzew i Wójt Gminy Władysławów w związku z trudną sytuacją pogodową spowodowaną brakiem opadów deszczu oraz niedoborem wody wydali na obszarach zarządzanych przez siebie gmin bezterminowy zakaz podlewania z sieci wodociągowej tuneli foliowych, ogródków przydomowych i działkowych, terenów zielonych, sadów, upraw oraz napełniania basenów. We Władysławowie zakaz obowiązuje przez całą dobę, a w Brudzewie między 7.00 a 22.00. Ograniczenia takie wprowadza się przede wszystkim po to, żeby zapewnić możliwość korzystania z wody do celów socjalno-bytowych i przeciwpożarowych.

- Mamy świadomość tego, że jeżeli znowu przyjdzie tydzień upałów wówczas wody ponownie będzie niedostatek w niektórych miejscowościach. Wprowadzić taki zakaz nie jest tak łatwo i nie jest możliwe to do zrealizowania w ciągu jednego dnia. Obecnie są prowadzone rozmowy, by zarządzenie znieść. Okres upałów był intensywny i krótki. Teraz nie ma też aż takiego problemu, żeby wody brakowało. – informuje Nina Szewczyńska z Urzędu Gminy we Władysławie.

O ile we Władysławowie Wójt nie przewidział żadnych kar za niestosowanie się do wydanych przepisów to w gminie Brudzew za nieuprawnione lanie wody można dostać grzywnę. Dotychczas nie została ona jeszcze na nikogo nałożona.

-Sprawdzaliśmy jakie jest zużycie wody - czy rośnie czy też nie. Nie było tak, że pracownicy sprawdzali gospodarstwa i nakładali kary. Zakaz wprowadzony jest od 26 czerwca i będzie obowiązywał do odwołania – tak o sytuacji wypowiada się przedstawicielka ZGK w Brudzewie Halina Januszewska.

Od połowy zeszłego tygodnia nastąpiło wyraźne ochłodzenie. Pojawiły się również przejściowe opady deszczu. Na kolejny tydzień synoptycy również nie zapowiadają ponownego pojawienia się upałów. Mimo tego żaden z włodarzy tych gmin nie zdecydował się na odwołanie wydanego przez siebie zakazu. Zakaz podlewania wciąż obowiązuje mieszkańców. Nie udało nam się uzyskać informacji kiedy dokładnie nastąpi cofnięcie zakazu.

Gorączki dotknęły cały powiat turecki, a tylko w gminie Brudzew i w gminie Władysławów wprowadzono zakaz podlewania. W innych częściach powiatu nie zmagano się z problemami w funkcjonowaniu publicznej sieci wodociągowej.
Przykona: IX Gminny Rajd Rowerowy
ZE PAK rezygnuje z węgla. Co dalej z górnikami?

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - xxx-lucyfer w sobota, 13 lipiec 2019 08:28

Bo w Brudzewie wójt jest "bidny".

Bo w Brudzewie wójt jest "bidny".
Gość
piątek, 18 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.