„Światło, które daje moc” w NSPJ w Turku

Światło, które daje moc

„Światło, które daje moc” – takie właśnie hasło przyświecało tegorocznej akcji pod nazwą Betlejemskie Światło Pokoju. Jak co roku, harcerze z Hufca ZHP Turek, przekazali światło mieszkańcom naszego miasta.

Betlejemskie Światło Pokoju to już tradycyjny element przygotowań do świąt Bożego Narodzenia dla wielu harcerzy. Historia zaczyna się w Betlejem, gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Wszyscy mieszkańcy, którzy chcieli otrzymać światło zebrali się 22 grudnia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Podczas mszy świętej harcerki i harcerze przekazywali Światło dla mieszkańców miasta, aby mogło zagościć ono na wigilijnych stołach.

Brudzew: Wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowe...
Wigilia: Czas spokoju i refleksji

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.