Święcili i wybierali najpiękniejsze palmy

Niedziela Palmowa 2019

Niedziela Palmowa to jedno z najstarszych świąt w tradycji Kościoła. W wielu parafiach naszego regionu tradycją stał się też konkurs, podczas którego wybierane są najpiękniejsze palmy przygotowane przede wszystkim przez najmłodszych.

Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela przed Wielkanocą, rozpoczynająca jednocześnie Wielki Tydzień. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wówczas to mieszkańcy witali Chrystusa z radością i rzucali gałązki palmowe na drogę. To właśnie dla upamiętnienia tego wydarzenia przyjął się zwyczaj święcenia ozdobnych palm. Do dziś wierzy się, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy i pola przed wszelkim złem. Dawniej, np.: podczas burzy wystawiano ją w oknie, miała chronić dom przed piorunami.

W wielu parafiach naszego regionu, m.in. w Turku, Władysławowie czy Wyszynie, organizowany jest konkurs na najpiękniejszą palmę. Zwyczaj zdobienia palm ma bogatą tradycję, a niektóre osiągają imponujące rozmiary.

Tuliszków: Sportowcy na szkoleniu w Berlinie
Brudzew: Loteria charytatywna przed świętami Wielk...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 09 grudzień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.