Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak w TVP Info o sytuacji pogodowej

Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak

O załamaniu pogody w całym kraju w programie Panorama Opinii emitowanym na antenie TVP Info opowiedział szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Generał, radny powiatu tureckiego poprzedniej kadencji mieszkaniec Psar na temat obecnej sytuacji meteorologiczno- hydrologicznych wypowiedział się w programie wraz z Miłką Raulin, najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi.

Obecnie na terenie Polski możemy zaobserwować wyjątkowo trudną sytuację meteorologiczno- hydrologiczną. Śnieżyce, zawieje i zamiecie to tylko niektóre problemy z którymi musimy się zmierzyć.

-Wszystko wskazuje na to, że powoli zbliżamy się do końca tych trudnych chwil, jeśli chodzi o sytuację meteorologiczno- hydrologiczną- mówił podczas dzisiejszego (3 stycznia) programu Marek Kubiak.

Obecnie ogłoszony został IV stopień zagrożenia lawinowego, co znacznie utrudnia warunki zarówno mieszkańcom, jak i turystom. W ostatnim czasie doszło również do pogorszenia warunków na północy Polski.

-Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju, tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi opadami śniegu. Natomiast trudna sytuacja była w dniu wczorajszym na pomorzu, gdzie w związku z silnym wiatrem doszło do zjawiska tak zwanej „cofki” w związku z czym woda została wpychana w głąb lądu. Mieliśmy podtopienia, ale także o godzinie 2 w nocy nastąpiło przesilenie, sytuacja zaczęła się zmieniać i woda opadać. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin wróci tam sytuacja do normy- informuje Marek Kubiak.

Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przestrzegł wszystkich przed podejmowaniem pochopnych decyzji i prosił o ostrożność szczególnie w górach.

-Przede wszystkim zalecamy, żeby zachować ostrożność i żeby tak jak jest to stosowane na szczeblu centralnym myśleć o zapewnieniu ciągłości działania. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji trudnej lub podejrzewamy, że znajdziemy się w takiej sytuacji powinniśmy pomyśleć o tym, co będzie niezbędne do tego, żeby przeżyć jakiś czas- mówi Marek Kubiak.

Podczas programu poruszono również problem dróg oraz ich przygotowania do trudnych warunków atmosferycznych.

O tym co oznacza i czym grozi samoistne schodzenie lawin i jak zachować się w sytuacji kryzysowej poinformowała Miłka Raulin.

Cały program Panorama opinii z dnia 3 stycznia obejrzeć możemy poniżej:
https://vod.tvp.pl/video/panorama-opinii,03012019,40422735?fbclid=IwAR3sPit1MpMrmxauoip1mgrOdb8aytnd5eUdtu16BNadt2qSrK25coMdK2s
Malanów: Podaruj Wiktorowi oddech
Gm.Turek: Peugeot i volkswagen zderzyły się w Kowa...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - FF w czwartek, 03 styczeń 2019 20:18

Rozpiera mnie jak prawdziwego Polaka wielka duma. Oto w pisowskiej telewizji przemówił nasz były radny powiatowy. Wydarzenie wielkiej wagi, które trzeba zapisać w kronice powiatu.

Rozpiera mnie jak prawdziwego Polaka wielka duma. Oto w pisowskiej telewizji przemówił nasz były radny powiatowy. Wydarzenie wielkiej wagi, które trzeba zapisać w kronice powiatu.
Gość
wtorek, 31 marzec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.