Szósty sprawdzian „Terytorialsów” na 6-tkę?

Szósty sprawdzian „Terytorialsów”

Każde szkolenie podstawowe nowych żołnierzy WOT kończy egzamin określający stopień wojskowego wytrenowania zwany „pętlą taktyczną” To już szósty w historii 12. Wielkopolskiej Brygady OT test dla ochotników wstępujących w szeregi jednostki. Czy mogą mówić, że zdali go na „6-tkę”?

Ostatnie dni były dla nowych żołnierzy bardzo dużym wyzwaniem. Każdy dzień zaczynał się bardzo wcześnie i kończył późno. Dodatkowo bardzo we znaki dawała się wysoka iście afrykańska temperatura. Takie warunki dla osób nieprzyzwyczajonych do trudnych warunków i wojskowego rygoru mogły okazać się nie lada wyzwaniem. Do tego dochodził stres, nowe specyficzne środowisko, kontakt z bronią oraz dużo nowej wiedzy do przyswojenia. Natomiast weryfikacją umiejętności nabytych w tym czasie przez żołnierzy jest była tzw. „pętla taktyczna”, która odbyła się w dniach w dniach 12 i 13 czerwca na obiektach poligonowych pod Śremem.

„Nowością w trakcie tej edycji egzaminu było podzielenie „pętli” na dwie części. Cześć pierwsza odbyła się w godzinach wieczorno – nocnych. Przećwiczono elementy przetrwania w trudnych warunkach oraz ochrony rozmieszczonych posterunków. Cześć druga – realizowana w ciągu dnia rozpoczęła się o 4.00 rano od ogłoszenia alarmu a następnie działaniu bojowym w 12 osobowych zespołach. Celem całego egzaminu było sprawdzenie zdobytej wiedzy i umiejętności z zakresu taktyki, pierwszej pomocy, terenoznawstwa, czy też obsługi radiostacji wojskowej.” - mówi o egzaminie dowódca śremskich „terytorialsów” ppłk Tomasz Woźniak.

Szkolenie podstawowe jest dlatego bardzo intensywne by w ciągu 16 dni ochotnicy wstępujący w szeregi WOT mogli nabyć zestaw podstawowych umiejętności niezbędnych dla każdego żołnierza. Natomiast końcowy egzamin, który zamyka szkolenie to wstęp do 3 letniej służby wojskowej w szeregach żołnierzy obrony terytorialnej.

„Widać było że trud szkolenia dawał się przyszłym żołnierzom we znaki. Wymagane było maksymalne zaangażowanie a co najważniejsze praca w zespole. Poszczególne zadania taktyczne były ze sobą ściśle powiązane tak aby maksymalnie zbliżyć je do realnego pola walki. Kilkanaście dni intensywnego szkolenia zostało okupione bardzo dużym wysiłkiem. Mimo, że zadania nie były łatwe to wszyscy rekruci pozytywnie zdali egzamin.” – podsumowuje egzamin ppor. Tomasz Waściński. Czy w takim razie szósta „pętla taktyczna” została oceniona przez żołnierzy 12WBOT ten egzamin na „6-tkę”? Na ocenę bardzo dobra na pewno, choć od ocen ważniejsza jest motywacja, zaangażowanie, umiejętność działania w zespole, hart ducha i wola walki.

Po egzaminie przyszli żołnierze przygotowują się do uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się 15.06.2019 o godz 12.00 w dniu r. na terenie 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie.

Kpt. Marcin MISIAK
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Mieszkańcy Wyzwolenia powitali lato Festynem Rodzi...
Uwaga na trwającą kampanię phishingową!

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 29 marzec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.