Terytorialsi w Turku już za dwa lata

Sylwin Donart

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w 2020 roku rozpocznie działalność turkowski batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Szef wydziału rekrutacji WKU w Koninie, major Sylwin Donart od kilku tygodni w każdej z gmin powiatu tureckiego przekazuje informacje o tym, jak zostać wielkopolskim terytorialsem. W czwartek, 13 września był gościem podczas sesji Rady Miejskiej w Turku.

Przedstawiciel WKU w swoim wystąpieniu poinformował o warunkach i procedurach powoływania do 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu.

- Bataliony w Śremie i Lesznie prowadzą już nabór, tam mieszkańcy Turku, powiatu tureckiego i pięciu innych powiatów mogą pełnić służbę, a gdy batalion w Turku rozpocznie działalność, te osoby, jeśli wyrażą taką ochotę, będą przeniesione - mówił major Donart.
 
Przedstawiciel WKU wyjaśnił również kto może skorzystać z takiej formy powszechnego obowiązku obrony. O pełnienie służby w WOT może ubiegać się osoba, która spełnia następujące warunki:
• obywatelstwo polskie;
• zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej;
• wiek co najmniej 18 lat;
• nie była karana za przestępstwo umyślne;
• nie była przeznaczona do służby zastępczej;
• nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego
• nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przeznaczonej do militaryzacji
• posiada wykształcenie:
-co najmniej wyższe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów,
-co najmniej średnie – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów,
-co najmniej podstawowe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych.

Wniosek o powołanie należy złożyć do WKU w Koninie. Następnie można zapoznać się z warunkami służby - raz w miesiącu odbywają się wyjazdy do batalionu w Śremie. Tam również znajduje się komisja rekrutacyjna, która sprawdza wszelkie dokumenty i wydaje rekomendacje. Służba w WOT odbywa się na dwa sposoby. Żołnierze rezerwy przechodzą trwające osiem dni szkolenie wyrównawcze, zaś dla osób, które nie były wcześniej w wojsku szkolenie trwa 16 dni i kończy się przysięgą wojskową. Wojska terytorialne proponują pełnienie służby w cyklu rotacyjnym, co oznacza czynną służbę w batalionie lub dyspozycyjnym, który pozwala łączyć regularną pracę w środowisku cywilnym z wyjazdami na odbywające się raz w miesiącu (dwa dni - sobota i niedziela) ćwiczenia. Raz w roku, w okresie wakacyjnym odbywają się zintegrowane szkolenia poligonowe w Biedrusku. Łącznie terytorialsi spędzać będą na szkoleniach nie mniej niż 36 dni, w pozostałym czasie będą do dyspozycji.

Jak wspominał Sylwin Donart WOT powstały po to, aby wzmocnić potencjał operacyjnych jednostek wojskowych, ale również po to zwiększyć możliwości w działaniach niemilitarnych, kryzysowych.

- Idea jest taka, aby te osoby były jak najbliżej batalionu, jak najszybciej mogły się do niego stawić, były związane z lokalną społecznością - mówił przedstawiciel WKU w Koninie.

Górna granica wieku, w którym można dołączyć do służby to 55 rok życia dla szeregowych i 63 lata dla podoficerów i oficerów. Ile można zyskać na przynależności do WOT? Szeregowy za służbę rotacyjną otrzymuje 100 zł za dzienń ćwiczeń, w służbie dyspozycyjnej jest też dodatek za gotowość bojową równy 320 zł. Łącznie otrzymać można za 36 dni służby ponad siedem tysięcy złotych. Do tego bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie, a także rekompensata kosztów dojazdu na ćwiczenia i powrotu z ćwiczeń. Jest tez kilka innych udogodnień - po trzech latach można ubiegać się o służbę zawodową, a także szkolić się i zdobywać wykształcenie na koszt wojska. W turkowskim batalionie docelowo stacjonować ma 75 żołnierzy zawodowych i 300-400 żołnierzy rezerwy, którzy będą się permanentnie szkolić.

O co przewodniczący Jasak pogniewał się na burmist...
„Książka dobra na wszystko!”, czyli spotkanie bibl...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - rezerwa w wtorek, 30 marca 2021 16:58

spadaj!

spadaj!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.